Передання прав на ОПІВ за договором лізингу



Під лізингом розуміють підприємницьку діяльність, що приносить прибуток за рахунок тимчасової уступки власником права (лізингодавцем) виключного користування об'єк­том власності третім особам (лізингоотримувачам) за обумовлену плату.

Під час дії договору лізингу право власності на лізингове майно належить лізингодавцю, а право на ко­ристування - лізингоотримувачу.

Лізинг є відносно новою формою комер­ціалізації ОПІВ. Власник прав на винахід, вті­лений у новій техніці, обладнанні, машинах та інструментах, використовує цю форму комерціалізації для отримання додаткового прибутку.

Лізинг містить дві форми організаційно-економічних відносин:

- торговельні;

- кредит­ні.

Окремий зміст кожної з яких повністю не вичерпує сутності таких специфічних фінансово-майнових операцій.

Лізинговий бізнес дозволяє залучити додаткові приватні інвестиції для розвитку виробничої сфери і підтримки виробництва усіх форм власності, насамперед, зайнятих малим і середнім підприємництвом.

Лізинг забезпечує доступ до найновішої техніки, до результатів науково-технічної діяльності, якими є ОПІВ.

Під час лізингу передаються: різноманітне технологічне обладнання, верстати, прилади, будівельна техніка, автомобілі, морські та річні судна, обчислювальна техніка, які містять винаходи, захищені патентами та інші ОПІВ. Тобто ОПІВ передаються не безпосередньо, а у складі обладнання і технологій, в яких вони використовуються.

     Вибір такої схеми комерціалізації, як лізинг, дозволяє підприємцям-початківцям відкривати і розширювати свою власну справу навіть за умов обмеженого стартового капіталу. Це дозволяє оперативно використовувати у виробництві досягнення науково-технічного прогрессу.

Сучасна схема комерціалізації науково-дослідних розробок

 

Лiнійна послідовна схема комерціалізації ОПІВ (розроблення ОПІВ у дослідному центрі - передання ОПІВ на доопрацювання до НДІ - запровадження технології на промисловому підприємстві), яка використовується при плановій економіці, за умов ринкової економіки не спрацьовує.

В сучасних умовах перспективною є схема комерціалізації ОПІВ, зображена на рис. 4.3.

         
 
Нова компанi я
 

 

 


       

 

 


         

Рис. 4.3. Сучасна нелінійна схема комерціалізації ОПІВ в університетах і дослідницьких центрах

 

 За цією схемою ОПІВ розробляється в дослідному центрі (університеті, академії наук, науково-дослідному інституті тощо), потім разом з партнером {посередницькою    фірмою), що має досвід з комерціалізації    ОШВ, створюється нова компанія, яка здатна довести ідею, розроблену в центрі, «під ключ».

Партнер також знаходить промислову компанію, зацікавлену у використанні нової технології, і яка може стати інвестором для нової компанії.

Нова компанія виплачує НДІ ліцензійні платежі за використання ОПІВ.

У разі успіху проекту, нова компанія може надати НДІ нове замовлення на НДДКР і цикл повторюється.

Ця модель ко­мерціалізації ОПІВ успішно використовується у Великій Британії та у США, насамперед для комерціалізації ОПІВ, створених в уні­верситетах.

Фактично за цією схемою розвивається бізнес для його продажу крупній корпорації або на фондовій біржі.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 192; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!