Внесення прав на ОПІВ до статутного каиіталу підприємства   



Статтею 13 Закону України «Про господарські товариства» (1991) передбачена можливість використання нематеріальних активів (у тому числі ОПІВ) при формуванні статутних капіталів нових господарських товариств.

 Отже, інтелектуальну власність можна вносити до статутного капіталу замість майна, та інших матеріальних цінностей, для чого необхідна лише добра воля всіх засновників.

Використання інтелектуальної власності в статутному капіталі дозволяє:

- сформувати значний за своїми розмірами статутний капітал без відволікання
коштів й забезпечити доступ до банківських кредитів та інвестицій, використовуючи інтелектуальну власність як об'єкт застави нарівні з іншими видами майна;

- амортизувати інтелектуальну власність у статутному капіталі та замінити її реальними коштами, включаючи амортизаційні відрахування на собівартість продукції, тобто капіталізувати інтелектуальну власність;

- авторам і юридичним особам - власникам інтелектуальної власності - стати засновниками (власниками) при організації дочірніх    і самостійних фірм без відгалуження коштів.  

Внесення прав на ОІВ до статутного капіталу замість «живих грошей» надає також:       

- право на отримання частки прибутку (дивідендів);

- право на участь в уп­равлінні підприємством через загальні збори правління;

- право на отримання ліквідаційної квоти у разі лік­відації підприємства тощо.

Уступка та передавання прав на використання ОПІВ

Уступка прав власності на ОПІВ

У тому випадку, коли власник права на ОПІВ не передбачає його викорис­ тання у власному виробниц­тві, або не збирається ство­рювати на його основі
новий бізнес чи спільне під­ приємство, природним способом комерціалізації є передання прав власності на ОПІВ за договором, який, по суті, є договором купівлі родажу. При цьому передаються всі майнові права на ОПІВ, що виявлені в товарі.         

Після передання майнових прав у колишнього правовласника лишається тільки право на ім'я, тобто немайнове право, і повністю відсутні майнові права. Замість того, колишній правовласник отримує як винагороду певну суму, яка дорівнює вартості майнових прав на ОПІВ.      

Ключовим моментом під час передання майнових прав є визначення їх вартості. Для цього аналізують фактори, що впливають на вартість прав на ОПІВ та досліджують ринок ОПІВ з метою пошуку покупця.

Передання прав на використання ОПІВ за ліцензійним договором

     Продаж ліцензії на використання ОПІВ є одним з найпопулярніших способів їх комерціалізації.

Власник прав на будь-який об'єкт промислової власності (ліцензіар) може продати ліцензію (видати дозвіл на користування об'єктом права інтелектуальної власності) будь-якій особі (ліцензіату), якщо він не хоче або не в змозі використовувати відповідний об'єкт.

Продаючи ліцензію, мають на меті отри­мати прибуток, не втрачаючи капіталу на ви­робництво продукції та освоєння ринку.

Про­даж ліцензії - це шлях впровадження технології на ринку без продажу товарної продукції. Доходами від продажу ліцензій юридичні або фізичні особи покривають свої витрати на наукові дослідження.

До ліцензування спонукають такі причини:

- відсутність у власника винаходу мож­ливості фінансувати виробництво продукції, що ґрунтується на винаході;

- винахід, створений на фірмі, але не відпо­відає профілю її основної діяльності;

- ціни, що встановлюються продавцем на продукцію, яка випускається з використан­ням винаходу, не сприймаються покупцями;

- закордонний імпортер не може отри­ мати від компетентних органів своєї країни ліцензію на закупівлю продукції, що ґрунту­ється на використанні винаходу;

- існують урядові заборони або обме­ження на імпорт певних видів продукції, до яких відноситься продукція, що ґрунтується на винаході.

Передання прав на ОПІВ за договором комерційної концесії (франшизи)

Власник патенту може отримати додатко­вий прибуток від використання свого ОПІВ за рахунок платежів за договором франшизи (в Україні - це договір комерційної конце­сії).

Франшиза, за визначенням експертів ВОІВ, — це договір, за яким одна особа (влас­ник права - франчайзор, яка має розроблену систему здійснення певної діяль­ності, дозволяє іншій особі — франчайзі використовувати цю систему за винагороду, відповідно до вимог франчайзора.

Система за умов франшизи - це пакет договорів, що охоплює також права на ОПІВ, такі як: промислові зразки, фірмові найменування, торговельні марки, техноло­гії, комерційні таємниці (ноу-хау) тощо.

Франчайзі не набуває прав на ОПІВ. Ці права йому тільки ліцензуються на пев­ний строк.

За останні роки в країнах з розвиненою ринковою економікою значно збільшився об­сяг продажу товарів та послуг за умов фран­шизи. Так, у США франшизі надано фактич­но більше однієї третини всієї роздрібної торгівлі.

 

За договором франшизи виключні права надаються однією стороною іншій стороні на пільговій, привілейованій основі.

Головна вимога власника права до користувача - дію­чи під фірмовим найменуванням власника права, забезпечити якість товарів (на його об­ладнанні у відповідності до його інструкцій) не нижче фірмової.

За договором франшизи користувач сплачує винагороду власнику права у формі фіксованих одноразових або періодичних платежів, відрахувань від вируч­ки, націнки на оптову ціну товарів, що пере­даються власником права для продажу, або в іншій формі, яка передбачається договором.

Франшиза сприяє розширенню бізнесу. За умов використання франшизи фірма швидко зростає. Замість створення дочірніх підприємств вона укладає ліцензійні догово­ри із вже існуючими юридичними або фізич­ними особами на використання технології або торговельної марки. Франшиза надає право усім іншим відтворювати налагодже­ний бізнес у всіх його проявах.

Франчайзі (користувач) отримує право здійснювати свою діяльність під відомою тор­говельною маркою, фірмовим найменуван­ням і знаком обслуговування, що вже мають популярність та користуються доброю ринковою репутацією і високим діловим авторите­том. Він отримує технологію, яка відпрацьо­вана, перевірена серійно, користується попитом і приносить прибутки. Тому йому не потрібно відвойовувати місце на ринку в жорсткій боротьбі з конкурентами, а його ри­зики зводяться до мінімуму.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 190; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!