Використання ОПІВ у виробництві товарів і послуг



З точки зору отримання прибутку ця фор­ма комерціалізації є найбільш вигідною, тому що весь прибуток, що генерується ОПІВ у процесі виробництва товару або послуги, за­лишається на підприємстві.

Оскільки обсяг виробленої продукції мо­же бути великим, то і прибуток, що надходитиме від реалізації продукції, може у багато разів перевищувати вартість прав на ОПІВ у разі передання їх третім особам.

Зрозуміло, що цей спосіб комерціалізації пов'язаний зі значними стартовими витрата­ми на доопрацювання ОПІВ, розроблення технології, запровадження продукції у вироб­ництві тощо. Такі витрати можуть бути значними і в багато разів перевищувати витрати на створення ОПІВ, що використовуються у цьому виробництві. Тому існує емпіричне правило, згідно з яким приступати до комер­ціалізації в такий спосіб слід у випадках, коли очікуваний прибуток від використання ОПІВ у виробництві у 100 і більше разів перевищу­ватиме витрати на створення ОШВ.

Поширені три підходи до комерціалізації ОПІВ шляхом їх використання у виробництві товарів:

- неринковий (аматорський);

- посередницький (сталкерський);

- підприємницький.

Аматорський підхід є найбільш пошире­ний в Україні. Як правило, група науковців, винахідників, розробників технології, які дав­но працюють над ідеєю, продовжує просувати свою ідею на ринок. Учасники цієї групи ма­ло обізнані у маркетингу, економіці і фінан­сах. Кінцева мета діяльності науковців - побачити тріумф своєї ідеї та, водночас, якщо вийде, заробити багато грошей. Цей підхід є найменш ефективним.

Посередницький підхід ґрунтується на ді­яльності «провідників технологій», своєрід­них сталкерів. Вони або володіють інформа­цією про те, якій фірмі потрібна та чи інша нова технологія (при цьому їм відомо, де знайти таку технологію), або можуть залучити гроші інвесторів до перспективного (піонер­ного) проекту. Сталкери рідко займаються власне виробництвом. Частіше їх інтерес по­лягає в тому, щоб звести одну сторону з ін­шою і отримати при цьому свою користь у вигляді оплати або частини у бізнесі. Роль сталкерів часто виконують бізнес-інкубатори, консалтингові компанії та бізнес-брокери, зайняті у сфері купівлі-продажу інноваційних і венчурних підприємств.

Підприємницький підхід полягає в тому, що автор ідеї вільний підприємець, який знайшов технологію, за допомогою якої він може налагодити випуск товарів, що відповідають вимогам певного сегмента ринку з тим, щоб випередити конку­рента і отримати значний прибуток.

Хоча спосіб комерціалізації шляхом ви­користання ОПІВ у виробництві товарів і послуг може принести найбільший прибуток серед розглянутих, він пов'язаний із найбільшими ризиками. Тому що від моменту прийняття рішення про ко­мерціалізацію і до моменту випуску продукції минає багато часу і за цей час можуть статися події (виробничого, фінансового, політично­го характеру), що перешкоджатимуть здій­сненню інноваційного проекту або навіть унеможливлять його здійснення.

Серйозною перешкодою для цього способу комерціаліза­ції є те, що він вимагає значних початкових інвестицій (внутрішніх або зовнішніх). Внут­рішні інвестиції залучити важко, бо відсотко­ва ставка за користування фінансами в Укра­їні надмірно висока (більше 20% річних), тому інвестиції доцільно залучати тільки під відсотки, які обіцяють дуже великі прибутки (революційні проекти), що є само по собі рід­кісним явищем. Для зовнішніх (закордонних) інвесторів Україна не є привабливою, оскіль­ки вона ще не визнана країною з ринковою економікою і в ній досі не гарантована недо­торканість приватної власності (реприватиза­ція тощо).

Продукція (товар) виробляється за пев­ною технологією, що, як правило, містить в собі не один, а кілька ОПІВ (рис.4.2).

         

Рис.4.2 Об'єкти права інтелектуальної власності в товарі

Нова технологія грунтується на винаходах, комер­ційних таємницях, технічній та технологічній документації тощо. У товарі знаходять також свою реалізацію такі ОПІВ, як корисна мо­дель і промисловий зразок. Товар не буде конкурентним іншому товару на ринку, якщо не має відповідної торговельної марки. Таким чином, мова найчастіше йде не про комерціалізацію окремого ОПІВ, а про группу ОПІВ, що виявлені в товарі.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 201; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!