Алгоритм початкових дій бригади ЕМД на місці події при виявленні потерпілих, що потребують екстреної медичної допомоги.



 

Етапність дій бригади ЕМД та результат її роботи в подібних випадках базуються на так званих принципах «платинових півгодини» та «золотої години». Умовно «платинові пів години» поділяються на три десятихвилинки:

10 хвилин - доїзд до місця події;

10 хвилин - оцінка місця події в т.ч. проведення медичного сортування, діагностичні заходи та надання невідкладної допомоги на місці;

10 хвилин - транспортування потерпілого в стаціонар з продовженням (за показами) реалізації протишокових заходів та постійним моніторингом життєво-важливих органів та систем в кареті ЕМД.

«Золота година» включає в себе наступну тридцятихвилинку, де потерпілому в стаціонарі в ургентному порядку проводяться різноманітні, в тому числі високоспеціалізовані методи обстеження, як то КТГ, МРТ тощо, аж до початку оперативного втручання.

Водночас, існує ще одна концепція «золотої години», що інтерпритує важкість стану травмованих потерпілих з одночасним проведенням первинного медичного сортування. Згідно неї всі пошкодження поділяються на три категорії:

1. Незворотні, при яких навіть негайні адекватні втручання не призводять до позитивного результату (частіше травми, які не сумісні з життям (у медичному сортуванні - « чорні потерпілі»)

2. Пошкодження, при яких наслідки травми (смерть або інвалідність) залежать від своєчасного та якісного медичного втручання - «червоні потерпілі». Допомога їм надається першочергово з подальшою госпіталізацією для надання спеціалізованого лікування в т. ч. можливого оперативного втручання впродовж 1 години(!) з моменту отриманої травми.

3. Пошкодження, при яких надання спеціалізованої медичної допомоги може бути відтерміноване впродовж 1 години без очевидного ризику для життя і здоров’я травмованих -«жовті потерпілі».

Категорія "Load and Go» («завантажуй і вези»") після первинного огляду:

До неї відносять пацієнтів, в яких:

• надто серйозний механізм ураження (падіння з висоти, важка спортивна травма, автомобільна травма і т.д.) або негативне враження про пацієнта при первинному загальному огляді (ампутація частини тіла, тяжкі дефекти і т.п.).

• при первинному огляді виявлено зниження рівня свідомості.

• порушення прохідності дихальних шляхів або дихальна недостатність.

• порушення серцево-судинної діяльності (шок чи неконтрольована кровотеча).

• діти і вагітні жінки, які були піддані уражаючому чиннику.

 

    ПОГЛИБЛЕНИЙ ПЕРВИННИЙ ОГЛЯД АВС+ DЕ

 

Обстеження потерпілим проводять під час руху в салоні автомобіля. Воно виконується за принципом «швидке обстеження з-голови до-пят», де, зокрема, на основі огляду, пальпації, перкусії, аускультації відповідних ділянок тіла виявляються додаткові маловидимі, скриті ушкодження, інші патологічні зміни органів та систем потерпілого. Як тільки можливо проводиться їх лікування та корекція.

Також елементами обстеження в схемі ABCDE для цієї категорії пацієнтів є оцінка порушення свідомості (Disability) та експозиція пацієнта (Exposure)

 

D – порушення стану свідомості (Disability)

До частих причин порушень стану свідомості належать важка гіпоксія, гіперкапнія, ішемія мозку або застосування седативних медикаментів або анальгетиків.

 

Варто провести оцінку та лікування цих відхилень за схемою АВС, при цьому слід виключити (коригувати) гіпоксичний стан та імовірну гіпотонію. При можливості перевіряється карта ліків пацієнта, з метою виключення виліковних причин, спричинених медикаментами, які депресивно впливають на діяльність ЦНС. Якщо існують покази, то слід застосувати антидотні препарати (наприклад налоксон у випадку передозування опіоїдів).

Проводиться оцінка зіниць (діаметр, симетричність та реакцію на світло), шкидке визначення стану притомності пацієнта в шкалі AVPU.

Визначається рівень глікемії за допомогою глюкометра; якщо він нижче            3 ммоль/л. необхідне в/в введення 50-60 мл. 5% розчину глюкози.

Пацієнт, який знаходиться в коматозному стані з порушенням дихання (западіння язика) переводиться в стабільне положення.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 472; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!