Предмет та основні напрямки соціології культури



Соціологія культури - це спеціальна соціологічна теорія, яка вивчає закономірності функціонування культури у суспільстві.

Соціологічний аналіз культури був започаткований О.Контом, Г.Спесером, М.Вебером, П.Сорокіним, проте самостійною галуззю соціології став у 60-70-х рр. XX ст.

Соціологія культури вивчає:

- місце і роль культури в суспільній системі;

- зміст, форми і напрями культурної діяльності;

- культурний рівень різних соціальних прошарків;

- культурні потреби та способи їх задоволення;

- стан, зміст та ефективність діяльності соціальних інститутів та
закладів культури, якісний склад кадрів у сфері культури;

 

- ситуацію на ринку художньо-культурної продукції;
особливості публіки та репертуар культурних закладів;

- проблеми управління у сфері культури.

Серед теоретичних проблем соціології культури важливою є проблема співвідношення політичної культури та культурної політики; зв'язок культури і соціальної структури, культурної статики та культурної динаміки; природа культурних конфліктів та способи їх вирішення тощо. Сучасна соціологія культури змістила акценти з аналізу особливостей функціонування різноманітних культурних інститутів та закладів і аналізу рівня та якості споживання культурних цінностей до людини як суб'єкта культури. Вона вивчає зміст соціального життя людей, головною культурною ознакою якого є процес перетворення людини із засобу на мету суспільного розвитку.

7.3. Поняття субкультури, контркультури, елітарної та масової
культури

Залежно від того, хто створює культуру і який її рівень, розрізняють такі її види: загальнолюдську, елітарну, народну, масову та різновиди: субкультуру, контркультуру, антикультуру.

Загальнолюдська культура - це культура, вироблена людством протягом усієї історії його існування. Кожне суспільство має певну сукупність культурних зразків, які сприймаються усіма членами суспільства. Така сукупність називається домінуючою або загальною культурою. Водночас окремі групи суспільства розвивають певні культурні комплекси, що не сприймаються усіма членами суспільства,


Третій тип („технократичний"). Люди, які належать до даного типу, добре орієнтуються в умовах соціального середовища, вміють підкорити життєві обставини своїм довгостроковим планам. Для них характерне порівняно одноманітне життя, в якому переважає життєвий позитивний досвід і суттєве розмежування суспільного і власного. В орієнтаціях переважає службова кар'єра, особисте життя.

Четвертий тип („неадаптований"). У житті цих людей переважає негативний життєвий досвід, найчастіше в силу їх особистісних властивостей. У багатьох представників цієї групи професійна не адаптованість пояснюється випадковістю вибору професії, який є невідповідним їхнім індивідуальним особливостям. Вони погано орієнтуються у вимогах соціального середовища, не мають чітких орієнтирів у своєму житті.

Соціальний статус та соціальна роль особи

Соціальний статус особи - це певне місце людини, особи в суспільній ієрархії, обумовлене її походженням, професією, віком, статтю, сімейним становищем. У статусі фактично фіксується той набір конкретних дій, що їх здійснює людина в конкретних видах взаємодії і тих умовах, правах, що надаються для здійснення діяльності. Та через те, що кожна людина охоплена не одним соціальним зв'язком і здійснює різні соціальні функції має і одночасно багато соціальних статусів. Так, сучасна людина може мати одночасно статуси людини, громадянина будь-якої держави, студента, члена сім'ї, члена якоїсь неформальної групи, члена політичної партії тощо. Відрізняють пропоновані або природні статуси (національність, соціальне походження, місце народження) і набуті або досягнуті статуси (освіта, професія, кваліфікація тощо).

Ієрархія соціальних статусів фіксується поняттям престижу, що відображає значущість у суспільстві або соціальній спільності, верстві, групі людей, які займають ту чи іншу позицію. Престижним може бути професія, посада, види діяльності та ін. Престиж виступає збудником бажань, намірів, дій людини, а престиж оцінки - регуляторами поведінки людей, що визначають професійну зайнятість, соціальні переміщення, структуру споживання тощо. Вся сукупність соціальних статусів, якими володіє конкретна людина, істотно впливає і на її особистий статус, що характеризує становище людини в первинному осередку суспільства залежно від того, як оцінюється людина. Проте в особистому статусі знаходимо відбиток особистих рис конкретної людини, її авторитет, тобто ступінь визнання спільністю людей особистих і ділових якостей. У межах будь-якого соціального статусу людина може себе реалізувати, проявити як із позитивного боку в будь-якій соціальній діяльності, так і з негативного, в негативній діяльності.


 


56


61


особистості триває і в середньому і в похилому віці, (снують певні відмінності між соціалізацією дітей та дорослих.

1. Соціалізація дорослих виражається головним чином у зміні їх
зовнішньої поведінки, в той час, як дитяча соціалізація формує базові
цінності.

2. Дорослі можуть оцінювати цінності, а діти лише засвоювати.

3. Соціалізація дорослих спрямована на те щоб допомогти індивіду
оволодіти певними навичками, а соціалізація дітей формує головним
чином мотивацію поведінки.

Інститути, окремі люди та групи, які сприяють соціалізації, називають агентами соціалізації. їх поділяють на:

1 - агентів первинної соціалізації - батьки, брати, сестри, родичі,
однолітки, вчителі.

2 - агентів вторинної соціалізації - армія, церква, засоби масової
інформації, політичні партії тощо.

У процесі соціалізації виділяють два етапи: соціальну адаптацію та соціальну інтеріоризацію. Адаптація означає пристосування індивіда до соціальних норм, соціальних спільностей, прошарків, груп. Індивід не може здійснити потребу проявити себе як особистість, раніше, ніж засвоїть діючі у групі (суспільстві) норми І оволодіє тими засобами діяльності, якими володіють інші члени групи. Інтеріоризація (з лат. внутрішній) - це процес формування внутрішньої структури людської психіки, переведення елементів зовнішнього світу у внутрішнє „Я" особистості. Результатом інтеріоризації є індивідуальність особистості.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!