Збір та обробка первинної інформації
Цей етап складається з двох основних частин. Перша частина - збір інформації про об'єкт або подію за відкритими джерелами. Друга частина - пошук об'єктивної інформації, зафіксованої в різних базах даних.
Збір інформації по відкритих джерелах - робота на кшталт бібліотечної. Підніміть всі публікації ЗМІ по предмету, який вас цікавить, використовуйте Інтернет, а якщо знадобиться - архіви. В результаті ви станете власником досьє, яке саме по собі є цінним інформаційним продуктом. Аналіз цих матеріалів, найімовірніше, дасть вам не тільки загальне уявлення про тему, але і "їжу" для наступних досліджень.
Переходимо до другої частини етапу збору і обробки первинної інформації, тобто до пошуку інформації, зафіксованої в різних базах даних. Ця інформація не тільки додасть достовірності кінцевому продукту, але і дозволить зробити обґрунтовані припущення і висновки. Слід зауважити: для того щоб отримати певні об'єктивні дані, журналісту зовсім не обов'язково володіти спеціальними знаннями. Наприклад, ви готуєте матеріал про чиновника, який, як кажуть, успішно поєднує державну службу з комерційною діяльністю. Простий запит до реєструючого органу дозволить підтвердити або спростувати ці відомості. Журналістський запит - часом досить ефективний спосіб отримання інформації.
У тих випадках, коли розслідування починається з візиту ініціатора, в збір і обробку первинної інформації обов'язково входить бесіда з цим самим ініціатором. Як правило, така людина дуже добре розбирається в суті подій, які мають стати об'єктами вашого пошуку. З таким джерелом інформації треба працювати довго і якісно, причому, до того, як ви візьметесь до роботи з іншими джерелами. Адже, на відміну від них, ініціатор готовий до співпраці з вами, його не треба ні в чому переконувати, до нього не потрібно шукати «підходи». Зате, серйозно попрацювавши з цією людиною, ви, по-перше, будете більш-менш уявляти собі, де можна знайти додаткові джерела інформації, які вам обов'язково знадобляться на наступному етапі журналістського розслідування, а, по-друге, прийдете до цих джерел вже підготовленими .
|
|
Робота з джерелами
Робота з джерелами інформації - одна з основних складових роботи журналіста. Від якості зібраної інформації залежить і якість всієї кінцевої роботи. Будь-які факти, покладені в основу матеріалу повинні бути підтверджені як мінімум двома джерелами інформації. Це мінімум. Якщо врахувати, що за нормативами, наприклад, радянської розвідки інформація тільки тоді стає фактом, коли вона підтверджена п'ятьма джерелами. Джерела інформації можуть бути декількох видів: відкриті джерела, та конфіденціальні.
|
|
Відкриті джерела. До відкритих джерел відносяться різні види засоби масової інформації: телебачення, радіо, газета. Однак при такому виборі журналіст приречений бути в хвості існуючих подій. Джерелом інформації може стати і глобальна мережа Інтернет, де існують новинні сайти, що працюють в режимі реального часу, а також форуми і чати, де журналіст має можливість обговорювати і обмінюватися інформацією з колегами.
Крім ЗМІ необхідну інформацію журналіст у відкритому доступі може отримати з прес-релізів і інформаційних служб різних силових структур і правоохоронних органів: управління пожежної охорони, управління у справах цивільної оборони і надзвичайних ситуацій, прокуратури, міських і районних адміністрацій, законодавчих органів, комерційних структур та ін. Але даний рід джерел не завжди надають достовірну інформацію, оскільки займаються не стільки наданням інформації ЗМІ, скільки формують позитивний образ своїх відомств. Звідси - однобокість інформації, що надходить до журналістів. Особливо це стосується новин, що викликають резонанс у суспільстві, так як прес-служби видають сухі прес-релізи, позбавлені важливих для журналістських матеріалів подробиць. Така інформація вимагає від журналіста додаткової перевірки, уточнення і деталізації. Таким чином, журналісту необхідно звертатися в конкретні підрозділи правоохоронних органів, де спілкування будується на особистих контактах.
|
|
Конфіденційні джерела. Журналісту-розслідувачу вкрай важливо використовувати в своєму матеріалі конфіденційні джерела інформації. Оприлюднення перш невідомої громадськості інформації - найважливіша особливість даного роду журналістики. Конфіденційними джерелами інформації є службові документи різного ступеня зашифрованості, перехоплення повідомлень, що надходять по мережах телефонного та електронного зв'язку, спеціальні бази даних. Але використання конфіденційної інформації може не тільки допомогти в створенні сенсаційного матеріалу, а й спричинити за собою відповідальність за видану секретну інформацію державного характеру. Компетентні органи можуть почати розслідування за фактом отримання журналістом секретної інформації, щоб розкрити місце витоку.
Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 860; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!