Методика журналістських розслідувань



КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КУЛЬТУРИ

Факультет журналістики і міжнародних відносин

 

Кафедра журналістики

 

Бакалаврська робота

 

« Журнал i стськ i розсл i дування в I нтернет-виданн i "Укра i нська Правда" »

 

Охрiменка Iллi Юрiйовича

 

за напрямом підготовки 6.030301 – журналістика

 

Науковий керівник

 

Кандидат філологічних наук

 

Даниленко Володимир Григорович

 

Бакалаврська робота допущена до захисту

 

рішенням кафедри журналістики,

 

протокол № _____ від ____ _________ 20 ___ р.

 

Керівник програми, зав. кафедри журналістики

 

Доктор філологічних наук, професор

 

Васьків Микола Степанович

 

___________________________________     «________» 

 

________________ 20____р.

(підпис)

 

 

Київ – 2016

 

ЗМІСТ

ВСТУП…………………………………………………………………………………………………….3

РОЗДІЛ 1. ЦІЛІ ТА МЕТОДИКА ЖУРНАЛІСТСЬКИХ РОЗСЛІДУВАНЬ…4

1.1. Цілі журналістських розслідувань………………………………………………..4

1.2. Методика журналістських розслідувань………………………………………5

РОЗДІЛ 2. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ІНТЕРНЕТ-ВИДАННЯ «УКРАЇНСЬКА ПРАВДА»……………………………………………………………………….13

2.1. Історія створення та факти……………………………………………………………..13

2.2. Ранні роки роботи та подальший розвиток……………………………………17

2.3. Інший бік «Української правди»………………………………………………………20

РОЗДІЛ 3. РОЗСЛІДУВАННЯ «УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВДИ» ТА ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ, ПІДПОРЯДКОВАНИХ «УКРАЇНСЬКІЙ ПРАВДІ»………………….28

3.1. Розслідування «Української правди»………………………………………………28

3.2. Журналістські розслідування «Економічної правди»……………………..31

ВИСНОВКИ……………………………………………………………………………………………..50

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………………………...52


ВСТУП

Актуальність роботи заключається в тому, що сьогодні, такий напрям журналістської діяльності як журналістські розслідування досить широко представлений в практиці ЗМІ та є дуже затребуваною в світовому інформаційному просторі. В силу специфіки її цілей і завдань, засобів, методів, умов здійснення вона все частіше заявляє про себе як про самостійне соціальне і творче явище. Журналістське розслідування, без сумніву, - один з найбільш трудомістких феноменів в журналістській практиці. Динамічний розвиток суспільства і, зокрема журналістики, багато в чому визначило потребу в журналістських розслідуваннях як у світі, так і в нашій країні.

Метою дипломної роботи є аналіз журналістських розслідувань в інтернет-виданні "Українська правда", пошук актуальних проблем у їх написанні, а також шляхи удосконалення цих розслідувань.

Для досягнення зазначеної мети поставлені такі завдання: 1. Розглянути декілька обширних розслідувань, 2. Дослідити їх на предмет помилок, 3. Розкрити особливості їх написання.

Методом дослідження дипломної роботи є:

• аналіз літератури;

• аналіз документів;

• аналіз архівів;

• аналіз інтернет-ресурсів.

Висвітлення даної теми не має досить великої практичної значимості, звісно, «Українська правда» є передовим українським виданням у напрямі журналістські розслідування, але у наш час цей напрям широко розповсюджений в інтернет ЗМІ.

 

РОЗДІЛ 1. ЦІЛІ ТА МЕТОДИКА ЖУРНАЛІСТСЬКИХ РОЗСЛІДУВАНЬ

Цілі журналістських розслідувань

Цілі журналістського розслідування виступають одним з основних факторів, що обумовлюють своєрідність даного виду діяльності. В якості основної мети передбачається необхідність встановлення справжніх причин певних подій, процесів, ситуацій, виявлення таємних пружин розслідуваних явищ або розкриття порочного механізму скоєння злочину, викриття злочинців. Розслідування може проводитися з метою досягнення якогось політичного або економічного результату, наприклад викриття діяльності екстремістської політичної організації, виявлення фактів зловживання посадовим становищем, зміщення корупціонера з міністерської посади, позбавлення махінатора депутатського імунітету і перекази його суду, повернення в країну награбованих капіталів тощо.

Основне питання, яке задає журналіст: чому? Не менш важливим для даного жанру є іще одне питання: як? При чому відповідь на друге питання займає в журналістському розслідуванні,зазвичай, левову частку часу(в ході розслідування) і місця(безпосередньо в публікації).

В результаті проведеного і опублікованого розслідування досягається і така важлива мета, як моральне виховання аудиторії, оскільки будь-яке розслідування містить в собі моральне узагальнення, що випливає з прикладів викриття будь-яких злочинів. Діяльність папараці живить жовту пресу - «відгалуження» журналістських розслідувань, на перший план яких виступають чисто комерційні цілі видання і авторів. Журналістські розслідування допомагають різним ЗМІ виконувати таку важливу для них утилітарну функцію, як залучення уваги аудиторії. Журналіст рідко ставить перед собою тільки одну з цих цілей. Але навіть якщо справа йде саме так (наприклад, він хоче викрити лише соціально небезпечні дії якогось олігарха), це аж ніяк не означає, що результат розслідування, незалежно від самого розслідувача, не сприятиме вирішенню якихось інших, «попутних» завдань.

 

Методика журналістських розслідувань

 

Методику журналістських розслідувань можна умовно поділити на два підетапи:
- Вибір теми
- Етапи створення

Вибір теми

 

За словами екс-редактора The Philadelphia Inquirer(однієї з газет, що спеціалізуються на розслідуваннях) Джина Робертса:
"Розслідування полягає не в тому, щоб застати політика зі спущеними штанами або виявити окреме порушення закону, а в тому, щоб докопуватися до фактів, що лежать глибоко під поверхнею, щоб допомогти читачеві в розумінні того, що відбувається в нашому все більш складному світі.".

   Будь-яке розслідування як і будь-який журналістський матеріал починається з вибору теми. Це можуть бути події, явища і факти, як загальновідомі, так і конфіденційні відомості, невідомі нікому. «Часом приводом для пошуків стає пересічний на перший погляд епізод, і єдина порада, яку можна дати на цей рахунок - будьте уважні до дрібниць». Початком розслідування можуть стати:

- події;

- власні спостереження і припущення;

- матеріали ЗМІ;

- документи (як відкриті - розпорядження і постанови владних органів, так і частково відкриті, і конфіденційні, від документації комерційних структур - до відомчої документації службового характеру;

- заяви офіційних осіб, в тому числі прес-релізи держорганів або приватних організацій;

- чутки;

- повідомлення, отримані від зовнішнього джерела інформації, або «ініціатора».


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 551; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!