Явище деривації й урахування її впливи на напрямок польоту снаряду.



Швидке обертальне прямування в польоті снаряда призводить до того, що снаряд набуває властивість гіроскопа (дзиґи), тобто намагається зберегти незмінним напрямок своєї подовжньої осі в просторі. Обертаючийся снаряд завжди летить із трохи піднятою головною частиною щодо напрямку свого польоту, тому нижня його поверхня відчуває більший, ніж інші частини снаряда, зустрічний потік повітря, що намагається перекинути головну частину снаряда. Але завдяки гіроскопічній властивості головна частина снаряда під дією сили відхиляється не туди, а зноситься у бік обертання. При обертанні снаряда зліва праворуч (права нарізка) він відхиляється вправо.

Явище відхилення снаряда від площини стрільби внаслідок обертального руху снаряда у повітрі називається деривацією.

Деривація виникає завдяки спільній дії трьох сил: сили обертання снаряда, сили ваги (викривляє траєкторію) і сили опору повітря (викликає поворот осі снаряда вправо).

Значення деривації залежить від дальності стрільби і виду траєкторії. З збільшенням дальності стрільби деривація збільшується. При мортирній стрільбі вона значно зростає. Так, наприклад, при навісній стрільбі з 122-мм гаубиці Д-30 на заряді четвертому на дальність 5000 м деривація дорівнює 8 тис., а при мортирній стрільбі (кут узвишшя більш 450 ) на цю же дальність деривація дорівнює 44 тис.

Відхилення снаряда управо внаслідок деривації необхідно враховувати при визначенні установок для стрільби,  вводячи поправку напрямку. Ця поправка береться з таблиць стрільби по обчисленій дальності і вводиться зі знаком мінус (уліво) у доворот по цілі.

 

Явище розсіювання і його причини.

При стрільбі на поразку цілі, що спостерігається з тої самої гармати (міномета) у можливо однакових умовах (однакові заряди і снаряди (міни), та сама установка прицільних пристосувань і т.д.) можна зауважити, що розриви снарядів (мін) відбуваються не в одній точці, а розсіюються на деякій площі, яка має назву площина розсіювання. (У подальшому  всесказане про гармату і снаряд відноситься до міномета і міни)

1-я група  2-я група  3-я група
 Різниця початкових швидкостей снарядів визивається розходженням: - ваг зарядів; -хімічних властивостей пороху зарядів; - температури зарядів; - щільностей заряджання; - ваг снарядів; -розмірів головного пояска і положення його на снаряді й ін.  Різниця кутів кидання і напрямків стрільби визивається розходженням: - установок прицілу, рівня і кутоміра; - наводки гармати в горизонтальній і вертикальній площинах; - кутів вильоту і бічних зсувів гармат при пострілі; - мертвих ходів механізмів і ін.  Різниця умов польоту снарядів після вильоту із гармати визивається розходженням: -атмосферних умов; -форми, ваг, положень центру ваги снарядів; -фарбування і мастила зовнішньої поверхні снарядів; - післядії впливу газів і ін.

Явище розкиду точок падіння снарядів при стрільбі з тої самої  

гармати в можливо однакових умовах називається розсіюванням снарядів.

 Розсіювання снарядів залежить від багатьох причин. Усі причини розсіювання можна розбити на три групи, що приводяться в таблиці.

Причини розсіювання траєкторій снарядів

Сукупність усіх траєкторій, які можуть бути отримані пристрільбі з даної гармати в даних умовах, називається снопом траєкторій.

Уявна траєкторія, що проходить у середині снопа траєкторій,називається середньою траєкторією.

Точка перетинання середньої траєкторії з горизонтом гарматиназивається середньою точкою падіння, або центром розсіюванняснарядів і позначається буквою С.

Заходи, прийняті для зменшення розсіювання снарядів.

Збільшення розсіювання снарядів веде до збільшення витрати снарядів на виконання вогневої задачі.

Основні заходи, для зменшення розсіювання.

1. Гармата повинна бути технічно справною: усі механізми повинні бути відрегульовані в суворій відповідності з вимогами Керівництва служби

2. Гармату треба встановлювати на горизонтальній площадці і зміцнювати відповідно до вимог Наставляння по вогневій службі.

3. Необхідно вибирати достатньо віддалену, стійку, добре видиму точку наводки.

4. Навідники повинні одноманітно і старанно робити установку прицілу, рівня і кутоміра, одноманітно і старанно робити наводку, відновлювати її перед кожним пострілом і усувати вплив мертвих ходів механізмів.

5. Заряджаючі повинні одноманітно досилати снаряди.

6. Не можна тримати гармати довго зарядженими.

7. Робити сортування зарядів по партіях.

8. Робити сортування снарядів по партіях і вагових знаках; старанно очищати снаряди від мастила.

Сортування зарядів по партіях має більш важливе значення, чим сортування снарядів по партіях і вагових знаках. Тому вогневу задачу варто виконувати зарядами однієї партії і бажано снарядами однієї партії з тими самими ваговими знаками.

9. Заряди необхідно тримати в герметичній укупорці і зберігати їх в однакових температурних умовах (не припускати нагрівання зарядів прямими сонячними променями).

10. Дотримувати встановленого режиму вогню. Чим повніше будуть виконуватися ці вимоги, тим розміри, що характеризують розсіювання даної стрільби, будуть ближче підходити до табличних значень.

 

Закон розсіювання снарядів

Закон розсіювання снарядів - нормальний закон. Стосовно до розсіювання снарядів він виражає залежність між розміром відхилення снаряда від центру розсіювання і можливістю цього відхилення такими трьома положеннями.

 

Рисунок 1.7 – закон розсіювання

1. Чим менше відхилення точки падіння снаряда від, центру розсіювання, тим більше можливість його одержання; із збільшенням відхилення можливість його зменшується.

2.Відхилення точок падіння снарядів від центру розсіювання, рівні по абсолютному розмірі, але протилежні за знаком, рівно вірогідні; можливість одержання позитивного відхилення, дорівнює можливості одержання негативного відхилення.

3. Відхилення точок падіння снарядів від центру розсіювання мають свою практичну межу, Відхилення, що перевищують по своєму розмірі ця межа, малоймовірні;

Коротше закон розсіювання снарядів формулюється так: розсіювання снарядів нерівномірно, симетрично і небезмежне.

Графічно закон розсіювання по дальності, висоті і напрямку виражається кривої нормального закону (мал.1.7). На мал.3 площами S1, S2 і S3, позначені можливості одержання відхилень для однакових меж, рівних l, причому площі S2 і S3 однаково віддалені від осі ординат.

З малюнка очевидно:

· площа S1 більше площіS2 і площі S3, тобто чим менше відхилення точки падіння снаряда від центру розсіювання, тим більше можливість його одержання;

· площа S2 дорівнює площі S3; це означає, що відхилення точок падіння снарядів від центру розсіювання, рівні по абсолютному розмірі, але протилежні за знаком, ;

· відхилення,ОА або ОАБ, настільки малоймовірні, що їхніми можливостями можна зневажити.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 219; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!