ВІДНОСНА БЕЗПЛІДНІСТЬ. РОЛЬ ІМУНОГЕНЕТИЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ЧОЛОВІКІВ ПРИ БЕЗПЛІДНОСТІ В ШЛЮБІ
У деяких випадках безплідність у шлюбі спостерігається при відсутності усіх вищевказаних причин і в зв'язку з цим класифікується як безплідність неясного генезу. Однак при детальному вивченні з'ясовується, що його патогенез обумовлений імуногенетичними факторами, а саме: особливостями HLA-фенотипів чоловіків. Отже, його також варто розглядати як імунозалежне.
На практиці лікар-імунолог зобов'язаний запідозрити імуногенетичну природу як безплідності І (відсутність зачаття), так і безплідності II (наявність не менше трьох спонтанних викиднів) при відсутності усіх вищевказаних причин: ВІД і гормональних розладів у дружини, антиспермальних антитіл у чоловіків. У цих випадках може спостерігатися значне відхилення в ступені гістосумісності по системі HLA між бездітними чоловіками в порівнянні з фертильними, тобто, які мають дітей.
Для фертильних чоловіків звичайно характерний низький або середній ступінь гістосумісності — 1—2 ідентичних антигену системи HLA І класу (не більш), у той час як для розглянутої імунозалежної безплідності характерно її підвищення (3 ідентичних антигени системи HLA або 2 ідентичних плюс наявність подібних, тобто перехресне реагуючих). По своїй суті така безплідність у шлюбі носить відносний характер, тому що при зміні статевого партнера обидва чоловіки можуть стати фертильними (здатними до дітородіння). Тому часто дану безплідність називають відносною.
|
|
Ступінь гістосумісності між чоловіками виявляють за допомогою порівняння HLA-фенотипів. HLA-фенотип визначають методом типування лімфоцитів периферичної крові за допомогою мікролімфоцитотоксичного тесту на панелі типуючих HLA-сироваток. Кожна сироватка містить антитіла до певного антигену сисгеми HLA. Продуцентами HLA-активних сироваток є жінки, які неодноразово вагітніли, і жінки, які багато народжували, що імунізуються антигенами системи HLA плоду в процесі вагітності і пологів.
На практиці в Україні частіше усього визначають HLA-фенотип чоловіка і дружини по антигенах І класу — класичним антигенам локусів А й В. Ступінь гістосумісності характеризують індексом гістосумісності (ІГ), що виражається в %: при одному ідентичному антигені системи HLA у чоловіків ІГ дорівнює 25%, при двох — 50%, при трьох — 75% (більш високий ступінь гістосумісності встановити не вдавалося через великий поліморфізм HLA-системи).
Приклад 1: фенотип дружини—А1,25; В8,17; СW1;
фенотип чоловіка — А2,25; В5,17; СW2.
Як видно, у даної подружньої пари 2 ідентичних антигени: А25 і В 17, таким чином, індекс гістосумісності дорівнює 50%.
У фертильних чоловіків вірогідно частіше, ніж у безплідних, спостерігається повна гiстонесумістність, тобто відсутність ідентичних антигенів (ІГ=0%) або сумісність тільки по одному антигені системи HLA. Сумісність по двох антигенах системи HLA у них спостерігається декілька рідше (45%) у порівнянні з безплідними парами (55%). При цьому відсутні подібні, що перехресне реагують антигени. У безплідних же, навпаки, у цих випадках, як правило, визначаються і "перехрести".
|
|
Подоба антигенів системи HLA укладено в аналогічній послідовності амінокислотних залишків у ділянках важких ланцюгів. Чим довші ці ділянки, тим більша подоба антигенів. За цим принципом такі антигени об'єднані в групи, що називаються кроссреактивними групами (крег). Нижче приведені основні групи кроссреагуючих антигенів.
По локусу HLA-А: АЗ-А11; А2-А28; А23-А24; АЗО-А31; А10-А34; А25-А26.
По локусу HLA-В: В5-В35; В7-В27-В22; В40-В41; В8-В14; В13-В40; В38-В39; В12-В21.
Встановлено, що антигени із сильними перехресними реакціями підвищують індекс гістосумісності на 20%, а із середніми — на 10%. У вищенаведеному прикладі антигени В5 і В35 саме відрізняються сильним перехресним реагуванням, аналогічна послідовність амінокислотних залишків простежується на досить довгій ділянці важких ланцюгів. Отже, індекс гістосумісності цих чоловіків, унаслідок наявності одного "перехресту", підвищується на 20% і в сукупності дорівнює 70%.
|
|
Таким чином, на противагу алотрансплантації органів, успішне відтворення виду можливо при достатніх генетичних різницях між чоловіками по антигенах гістосумісності системи HLA. При схожості HLA-фенотипів батька і матері не формується обов'язкова і достатня ізосенсибілізація вагітної до HLA-гаплотипу чоловіка, тому відсутня база для індукції гуморальних і клітинних супресорних факторів, необхідних для благополучного виношування плоду.
Анти-HLA-активні сироватки, що містять антитіла до антигенів HLA, про які згадувалося вище, саме і є результатом ізосенсибілізації жінок HLA-антигенами плоду (чоловіка) у процесі нормальної вагітності і родів.
Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 233; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!