МІСЦЕВИЙ ІМУННИЙ КОНФЛІКТ, ОБУМОВЛЕНИЙ АНТИГАМЕТНИМ ІМУНІТЕТОМ



Традиційно імунозалежною вважається безплідність, в основі якої лежить антиспермальний конфлікт. Передбачається, що він повинен мати місце в тих 10—15% безплідних пар, у яких причину безпліддя встановити не вдасться, тобто в пар із безплідністю неясного генезу. Дійсно, в 5% цих подружніх пар виявляються антиспермальні антитіла (АСАТ) у секреті каналу шийки матки, еякуляті й у сироватці крові.

Сперматозоїд — алогенна для організму жінки клітина, тому мільйони сперматозоїдів, що поступають у піхву, могли б відразу ж "імунізувати" жінку з розвитком як гуморальних реакцій (продукція антиспермальних антитіл), так і клітинних (нагромадження клону специфічних Т-кілерів). Крім того, сперматозоїд міг би бути розпізнаний як чужорідна клітина й в організмі чоловіка, тому що до нього не сформувалася толерантність у зв'язку з дозріванням у яєчках, обгороджених від імунної системи індивіда гематотестикулярним бар'єром. У нормі ці явища не розвиваються через виражену імуносупресивну властивість насінної плазми, яким вона володіє завдяки присутності в ній у високій концентрації простагландинів (ПГЕ2), поліамінів (спермін і спермідин), інгібітору проліферації лімфоцитів і ін.

Важливо, що імуносупресуючим ефектом володіють самі еякульованні сперматозоїди, що сорбують на собі інгібітор проліферації лімфоцитів, а, можливо, і інші інгібітори з насінної плазми. Має значення наявність на поверхні сперматозоїда SCA -антигену (скафферину), що його покриває і за структурою подібний до антигену вагінального і цервікального слизу жінки. SСА сорбується сперматозоїдами з насінних пухирців, обволікає і захищає їх від факторів місцевого імунітету в жіночих статевих шляхах, що забезпечує безперешкодну міграцію сперматозоїдів у них і запліднення яйцеклітини.

Індукувати антиспермальний аутоімунітет і, у результаті — безплідність, можуть антигени сперматозоїдів і насінної плазми. Їх виявлено більш 30 (тільки насінній плазмі властиві 10), вони змінюються під впливом мікробних антигенів при запальних захворюваннях органів репродукції чоловіка.

Специфічними для сперматозоїда є антиген акросоми — акрозин і антигени шийки — глікопротеїни і цитохроми. Ці антигени можуть "запускати" місцевий антиспермальний конфлікт при травмі яєчка, на що варто звертати увагу при зборі анамнезу.

На поверхні сперматозоїда виявлені антигени груп крові АВО, хоча є думка, що це також результат сорбції. Це ж стосується і еритроцитарних антигенів систем Rh, MNS і Р. Крім того, на сперматозоїдах людини виявлені антигени системи HLA І і II класів, які за допомогою моноклональних антитіл виявляються більш ніж на 50% клітин. По деяким даним, вони теж сорбуються з насінної плазми.

У жінок антиспермальні антитіла можуть індукуватися в процесі тривалого сімейного життя у відповідь на екпресовані і/або сорбовані антигени сперматозоїда. Через наявність мікротравм у статевих шляхах сперматозоїди проникають усередину тканин. При певних обставинах жінка піддається імунізації сперматозоїдами. До таких обставин відносяться: а) активація місцевого імунітету при запальних процесах; б) наявність перехресних детермінант між сперматозоїдами і збудниками раніше перенесених інфекцій; в) зниження імуносупресивних властивостей насінної плазми партнера; г) генетична схильність імунної системи до посиленого антитілосинтезу.

Антитіла до сперматозоїдів можуть циркулювати в крові, а також знаходитися в секреті шийкиматки й у секреті слизової оболонки статевих шляхів.

АНТИСПЕРМАЛЬНІ АНТИТІЛА І ЇХНІ ФУНКЦІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ

У чоловіків місцеві аутоантиспермальні антитіла визначаються в насінній плазмі. Вони подані класами IgG і IgA. ІgM зустрічаються тільки в сироватці крові. Імуноглобуліни приводять до чоловічої стерильності або внаслідок прямої дії на сперматозоїди, або в кооперації з клітинними факторами (наприклад АЗКОЦ і посилення фагоцитарної активності макрофагів у репродуктивних шляхах).

IgG виявляють свої агглютинаційні властивості в насінній плазмі, якщо їхній титр перевищує 1:32. При титрі 1:64 сперматозоїди склеюються в еякуляті хвіст до хвоста. У деяких суб'єктів спермагглютиніни міцно фіксуються на сперматозоїдах і тому їх важко визначити в звичайному серологічному тесті. У цьому випадку вони виявляються в тесті непрямої імунофлюоресценції за допомогою моноклональних антитіл.

У жінки антиспермальні антитіла, крім цервікального слизу, можуть бути у відокремлюваннях маткових труб і ендометрії. Антиспермальні антитіла цервікального слизу агглютинують сперматозоїди голівка до голівки. Ці антитіла відносяться до класу IgM і IgG і впливають у присутності комплементу. Якщо вони синтезовані локально, то є ІgG і IgA. Секреторний IgA "працює" без комплементу. Імобілізуючи сперматозоїди за допомогою комплементу або без нього (у залежності від класу Ig), ці антитіла перешкоджають їхньому просуванню через канал шийки матки, а також гнітять капацитацію.

Спермагглютиніни по своїй дії малоспецифічні, більш специфічними є сперміммобілізини і спермцитотоксини.

Імунодіагностика. Розробка методів дослідження антиспермальних антитіл дала можливість діагностувати порушення фертильності і прогнозувати результати лікування. При відсутності якоїсь іншої видимої причини безплідності наявність місцевого антиспермального конфлікту є свідченням імунозалежної безплідності.

Існують якісні і кількісні тести визначення імунозалежної безплідності. Головна умова їхньої інформативності — проведення на день овуляції.

До якісних тестів відноситься тест контакту сперми і цервікального слизу (ТКСЦС), що об'єднав у собі вивчення здатності до пенетрації сперматозоїдів і "спорідненість" до них цервікального слизу. У нормі сперматозоїди проникають у краплю цервікального слизу й активно в ній мігрують.

Кількісні імунологічні тести визначення антиспермальних антитіл вимагають спеціальної підготовки, тому у даному посібнику лише коротко викладена їхня методика.

Зараз для імунодіагностики безплідності застосовують тести спермагглютинації і сперміммобілізації (в останньому, фактично, працюють і спермцитотоксини).

1. Мікроагглютинаційний тест Фріберга (МТФ). Проводиться на день овуляції. Як уже відзначалося, спермагглютиніни мало специфічні. Для підвищення специфічності методу він був удосконалений шляхом використання контролів, а також розведення біологічних середовищ крові, еякулята, цервікального слизу, що дозволило більш точно діагностувати імунозалежну безплідність і здійснювати контроль у динаміці. У якості контролів використовуються зазначені біологічні середовища фертильної подружньої пари.

На практиці надзвичайно важливо проводити перехресні проби між біологічними середовищами безплідних і фертильних суб'єктів, тому що наявність у цервікальному слизі антиспермальних антитіл до сперми донора-контролю свідчить про сенсибілізацію жінки до сперматозоїдів і інших чоловіків, а не тільки партнера.

Тест вважається позитивним із сироваткою крові в титрі 1:32, із секретом шийки матки — 1:16, із насінною плазмою в титрі 1: 64. У насінній плазмі склеювання сперматозоїдів відбувається хвіст до хвоста, а в цервікальному слизі — частіше голівка до голівки. Спермагглютиніни діють без комплементу.

2. Сперміммобілізуючий тест Ізоджима (С I Т ).

Ставиться на день овуляції. Для постановки СІТ використовуються свіжеотримані цервикальний слиз, еякулят, сироватка крові, що обстежується (для визначення сироваткових сперміммобілізінів). У якості контролів використовується імунна до сперматозоїдів людська сироватка, з якої в присутності комплементу протягом 1г інкубації при 37°С відбувається іммобілізація 90% сперматозоїдів, а також нормальна людська сироватка, інактивована 30 хв. при температурі 56°С. Досліджувані сироватки крові чоловіка і дружини також інактивуються. Джерелом комплементу служить сироватка крові морської свинки. Умовою постановки досліду є нормальна сперма, тобто коли в 1 мл міститься не менше 40 млн сперматозоїдів, а їхня рухливість перевищує 70%.

Облік результатів тесту проводиться по числу рухливих сперматозоїдів після експозиції з досліджуваною сироваткою крові, плазмою еякулята і ендоцервікального слизу. Показник спермімобіліції після співвідношення контролю з дослідженням буде позитивним, якщо він більше 2,0.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 268; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!