ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ МАГІСТЕРСЬКОЇ РОБОТИ



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ МИХАЙЛА ОСТРОГРАДСЬКОГО

 

 

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ЩОДО ВИКОНАННЯ магістерської РОБОТИ

ДЛЯ СТУДЕНТІВ ДЕННОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 053 – «ПСИХОЛОГІЯ» ОСВІТНЬОГО РІВНЯ «МАГІСТР»

 

 

КРЕМЕНЧУК 2016

Методичні вказівки до виконання магістерських робіт для студентів денної форми навчання спеціальності 053 – «Психологія» освітнього рівня «магістр»

 

 

Укладачі к. психол. н., доц. Р. М. Білоус

к. психол. н., доц. О. В. Літвінова

 

Рецензент д. філол. н., проф. К. Л. Сізова

 

 

Кафедра психології, педагогіки та філософії

 

Затверджено методичною радою Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського

Протокол ______ від __________.

 

Голова методичної ради______________ проф. В. В. Костін


ЗМІСТ

Вступ…………………………………………………………………………… 5
1 Правила оформлення магістерської роботи……………………………... 7
2 Послідовність виконання магістерської роботи………………………… 9
3 Вимоги до структурних елементів магістерської роботи……………… 12
4 Робота з науковими джерелами…………………………………………... 25
5 Специфіка оформлення цифрового матеріалу…………………………... 31
6 Захист магістерської кваліфікаційної роботи та її оцінювання………... 36
Список використаних джерел………………………………………………. 39
Додаток А Зразок оформлення титульної сторінки магістерської роботи… 42
Додаток Б Зразок оформлення завдання на магістерської роботу…………. 44
Додаток В Зразок оформлення змісту магістерської роботи………………… 46
Додаток Г Зразок оформлення зведеної таблиці результатів емпіричного дослідження…………………………………………………………………….   48

ВСТУП

 

Психолог – це людина з фундаментальною гуманітарною та ґрунтовною теоретичною підготовкою в галузі психології, високим загальним рівнем освіченості та культури, потенціалом для широкого вибору конкретних напрямів практичної діяльності за фахом «Психологія». Призначення психологів визначається тим, що це – фахівці з високим потенціалом фундаментальної освіти, підготовлені для дослідницької, освітньої, соціально-психологічної, консультативної діяльності в галузі розв’язання психологічних проблем на підприємстві та в організаціях різного рівня й напрямів, в управлінні, у сфері послуг і науково-дослідних установах відповідно до фаху.

Магістр – це освітньо-кваліфікаційний рівень фахівця, який на основі кваліфікації бакалавра або спеціаліста здобув поглиблені спеціальні вміння та знання інноваційного характеру, має певний досвід їх застосування та продукування нових знань для вирішення проблемних професійних завдань у певній галузі. Магістр повинен мати широку ерудицію, фундаментальну наукову базу, володіти методологією наукової творчості, сучасними інформаційними технологіями, методами отримання, обробки, зберігання і використання наукової інформації, бути спроможним до плідної науково-дослідної і науково-педагогічної діяльності. 

Магістр з психології має ґрунтовно володіти базовими психологічними дисциплінами та знаннями окремих галузей психологічної науки, вільно користуватися категорійно-понятійним апаратом психології та сучасними методами психологічного дослідження, використовувати математичні методи аналізу та обробки експериментальних і психодіагностичних даних із використанням комп’ютерної техніки. Магістр з психології повинен ефективно використовувати методи надання практичної психологічної допомоги, уміти здійснювати завершений цикл надання психологічної допомоги, глибоко опанувавши навички ефективного спілкування, просвітницької, корекційної, консультативної, викладацької та виховної роботи.

Магістерська освітньо-професійна програма підготовки фахівця із спеціальності 8.03010201 «Психологія» включає в себе дві складові – освітню і науково-дослідну. Зміст науково-дослідної роботи магістра визначається індивідуальним планом. Одночасно призначається науковий керівник, котрий повинен мати науковий ступінь і (або) вчене звання і працювати у цьому ВНЗ. Підготовка магістра завершується захистом магістерської роботи на засіданні Державної екзаменаційної комісії. 

Магістерська робота – це самостійна науково-дослідна робота, яка виконує кваліфікаційну функцію, тобто готується для публічного захисту й отримання академічного ступеня магістра. Основне завдання її автора – продемонструвати рівень своєї наукової кваліфікації, вміння самостійно вести науковий пошук і вирішувати конкретні наукові завдання. 

Ця випускна кваліфікаційна праця наукового змісту має внутрішню єдність і відображає хід та результати розробки обраної теми. Вона є новим по суті і досить специфічним видом кваліфікаційної роботи. Магістерська робота, з одного боку, має узагальнювальний характер, оскільки є своєрідним підсумком підготовки магістра, а з іншого – самостійним оригінальним науковим дослідженням студента, у розробці якого зацікавлені установи, організації або підприємства. 

Магістерська робота має комплексний характер і пов’язана з використанням отриманих студентом знань, умінь і навичок зі спеціальних дисциплін. До магістерської роботи висувають такі основні вимоги:

– актуальність проблеми дослідження, відповідність її сучасному стану психологічної науки та перспективам розвитку;

– наявність наукової новизни щодо обраної проблематики дослідження;

– вивчення та критичний аналіз сучасних вітчизняних та зарубіжних періодичних видань із досліджуваної проблеми;

– вивчення та характеристика історії досліджуваної проблеми та її сучасного стану, а також новітнього досвіду роботи науковців у відповідній галузі;

– чітка характеристика об’єкта, предмета, мети, завдань і методів дослідження, опис і аналіз проведених констатувального та формувального етапів емпіричного дослідження;

– узагальнення результатів емпіричного дослідження, їх обґрунтування, формулювання науково обґрунтованих і логічно побудованих висновків із зазначенням перспективи подальших наукових пошуків.

Мета магістерської роботи – перевірити, поглибити та систематизувати отримані студентами під час навчання у ВНЗ теоретичні знання, узагальнити й упорядкувати їх з фактичними матеріалами, які мають місце у виробничій і суспільній практиці. У роботі такого рівня мають бути виявлені професійні навички роботи з науковою літературою з фаху.

Основні завдання магістерського дослідження такі:

– систематизація, узагальнення і закріплення теоретичних знань, уміння застосувати їх на практиці;

– робота з науково-теоретичною, науково-методичною літературою, використання вітчизняного і міжнародного досвіду з обраної теми;

– проведення психологічного емпіричного дослідження (констатувального та формувального етапів) щодо ретельного вивчення означеної проблеми;

– уміле використання методів математико-статистичного аналізу для формулювання логічних, науково обґрунтованих висновків;

– формування професійного мислення, навичок самоосвіти.

У магістерській роботі необхідно:

– дотримуватися логічної послідовності викладу матеріалу;

– доцільно використовувати набутий фактичний матеріал;

– уміти формулювати власні думки, висновки та пропозиції, критично аналізувати теоретичні положення, які досліджуються;

– дотримуватися дослідницького характеру викладання роботи;

– використовувати за необхідністю цифровий матеріал у вигляді таблиць, ілюстрацій, рисунків тощо з необхідним їх аналізом і висновками.

Оскільки підготовка магістрів у нашій країні є справою відносно новою, поки що не розроблені більш-менш уніфіковані вимоги щодо змісту й структури магістерської роботи, то прийнятною вважається така її структура:

– титульний аркуш; 

– зміст; 

– вступ; 

– розділи та підрозділи основної частини; 

– висновки; 

– список використаних джерел; 

– додатки. 

Наповнення кожної частини магістерської роботи визначається її темою. Вибір теми, етапи підготовки, пошук бібліографічних джерел, вивчення їх і добір фактичного матеріалу, методика написання, правила оформлення та захисту магістерської роботи мають багато спільного з бакалаврською роботою студента і кандидатською дисертацією здобувача наукового ступеня. Тому в процесі її підготовки слід застосовувати методичні та технічні прийоми підготовки наукової праці, викладені у цих методичних рекомендаціях. 

Успішність виконання магістерської роботи переважно залежить від уміння вибрати найрезультативніші методи дослідження, оскільки саме вони дозволяють досягти поставленої у роботі мети. Методологія виконання магістерської роботи, вимоги до її оформлення аналогічні бакалаврській роботі, але детальніше розкривається актуальність теми дослідження, наукова новизна проблеми та її обґрунтування, зазначається практична цінність отриманих результатів дослідження. Ретельніше формується зміст вступної частини, обов’язковим є визначення об’єкта та предмета дослідження. Загальні висновки магістерської роботи виконують роль закінчення, зумовленого логікою проведення дослідження у формі послідовного, логічного викладення отриманих підсумкових результатів, їх співвідношення з загальною метою, конкретними завданнями, поставленими і сформульованими у вступі. Саме результатами теоретичного та практичного дослідження у своїй роботі магістрант має змогу засвідчити рівень наукової підготовки. 

З цього випливає, що магістерська підготовка – це по суті лише перший серйозний крок студента до науково-дослідної і науково-педагогічної діяльності, що логічно завершується вступом до аспірантури і підготовкою кандидатської дисертації, магістерська робота не може розглядатись як науковий твір вищого ґатунку, оскільки ступінь магістра – це не вчений, а лише академічний ступінь, який підтверджує освітньо-професійний рівень випускника вищої школи і свідчить про наявність у нього знань, умінь і навичок, притаманних науковому працівникові-початківцю. 

Вимоги до магістерської роботи в науковому відношенні вищі, ніж до бакалаврської роботи, однак нижчі, ніж до кандидатської дисертації. На відміну від дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філософії та доктора наук, що є науково-дослідними працями, магістерська робота як самостійне наукове дослідження кваліфікується як навчально-дослідна праця, в основу якої покладено моделюванню більш-менш відомих рішень, її тематика та науковий рівень мають відповідати освітньо-професійній програмі навчання. Виконання зазначеної роботи має не стільки вирішувати наукові проблеми (завдання), скільки засвідчити, що її автор здатний належним чином вести науковий пошук, розпізнавати професійні проблеми, знати загальні методи та прийоми їх вирішення. 

Магістерська кваліфікаційна робота, окрім теоретико-методичного огляду, повинна містити аналіз результатів емпіричного дослідження, його констатувального етапу (із використанням методів математичної статистики, розширенням емпіричної бази дослідження тощо) та опис програми формувального впливу. Робота повинна також містити результати апробації розробленої методики в галузі психодіагностики у процесі вирішення наукових та прикладних завдань; аналіз досвіду її впровадження у практику.

При оцінюванні випускної магістерської роботи спираються на те, що магістр повинен вміти: 

– обирати для наукового дослідження сучасні, актуальні та необхідні для теоретичного і практичного вирішення психологічні проблеми, які мають наукову новизну;

– чітко формулювати об’єкт, предмет, мету і завдання дослідження;

– складати план теоретичної та емпіричної частин дослідження; 

– вести бібліографічний пошук із застосуванням сучасних інформаційних технологій; 

– використовувати сучасні методи наукового психологічного дослідження, модифікувати наявні та розробляти нові методики, виходячи із завдань конкретного дослідження;

– обробляти отримані дані, аналізувати і синтезувати їх на базі відомих літературних джерел; 

– оформляти результати досліджень відповідно до сучасних вимог, у вигляді звітів, рефератів, статей. 

Процедура підготовки і захисту магістерської роботи подібна до захисту бакалаврської роботи і є спрощеною порівняно з кандидатською дисертацією. Якщо основні положення, висновки та рекомендації кандидатського дослідження мають бути опубліковані в наукових виданнях, то щодо магістерської роботи ця вимога не є обов’язковою. Однак, студент, який претендує на оцінки «відмінно» та «добре», повинен опублікувати результати дослідження щонайменше в одному фаховому виданні, а також презентувати їх на наукових та науково-практичних конференціях.

Під час оцінювання магістерської роботи враховується не лише якість рукопису дослідження, а й доповідь, що розкриває вміння репрезентувати опрацьований матеріал і аргументовано доводити кожне положення, що виноситься на захист, відповідати на запитання щодо змісту роботи.

Робота виконується державною мовою і розкриває вміння студента стисло, аргументовано та логічно викладати матеріал. Текст має бути без граматичних і стилістичних помилок.

 


ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ МАГІСТЕРСЬКОЇ РОБОТИ

Оформлення – одна з найважливіших стадій роботи. Надання відповідної форми текстові має принципове значення і підпорядковується загальноприйнятим вимогам. Магістерську роботу друкують з використанням комп’ютерної техніки на одному боці стандартного аркуша білого паперу А4 (210х297). Кількість сторінок магістерської роботи має бути не менше, ніж 100 сторінок. У зазначений обсяг не входять список використаної літератури і додатки. Великі таблиці й ілюстрації, які перевищують обсяг сторінки, подаються у додатках. Під час друку роблять такі поля: ліве – 30 мм, праве – 20 мм, верхнє – 20 мм, нижнє – 20 мм, абзац – 1,25; міжрядковий інтервал – 1,5. Гарнітура шрифту роботи – Times New Roman, кегль – 14, колір друку – чорний. Щільність тексту має бути рівномірною (без розріджень і ущільнень). Роботу переплітають у тверду палітурку.

Назви структурних частин роботи вирівнюють по центру і друкують тим же кеглем, але великими літерами напівжирним шрифтом:  ЗМІСТ, ВСТУП, РОЗДІЛ, ВИСНОВКИ ДО ….. РОЗДІЛУ, ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ, СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ, ДОДАТКИ. Розділи магістерської роботи, як правило, включають в себе підрозділи (нумерація складається з двох чисел, відокремлених крапкою), пункти (нумерація – з трьох чисел), підпункти (нумерація – з чотирьох чисел) [5]. Заголовки підрозділів друкують з абзацного відступу (1,25 мм), з великої літери напівжирним шрифтом. Відстань між назвою розділу та підрозділу має бути три інтервали, що відповідає одному пропущеному рядку при наборі на комп’ютері. Крапку в кінці назви не ставлять. Інтервал між назвою підрозділу та текстом повинен відповідати одному пропущеному рядку.

Окремий розділ магістерської роботи починають з нової сторінки, а кожний підрозділ розташовують на відстані одного інтервалу від тексту попереднього. Кожний розділ завершують ВИСНОВКИ ДО РОЗДІЛУ, наприклад, ВИСНОВКИ ДО 1 РОЗДІЛУ. Їх починають з нової сторінки [2, 3, 4, 6, 13].

Усі сторінки роботи повинні бути пронумеровані. Нумерація сторінок починається зі вступу; порядковий номер сторінки проставляється внизу по центру без крапки в кінці. Таку структурну частину магістерської роботи, як ДОДАТКИ, у науково-дослідницький обсяг роботи не враховують, але сторінки нумерують і це вказують у змісті.

Порядок розташування перших сторінок магістерської роботи такий: титульна сторінка; завдання на магістерську роботу; календарний план виконання роботи; зміст, вступ, розділи і т. ін., загальні висновки, список використаних джерел, додатки.

На титульній сторінці магістерської роботи вказують міністерство, назву університету, кафедри, на якій виконувалася робота, повну назву теми дослідження, прізвище та ініціали студента, керівника та рецензента, рік і місце його виконання.

Зразок титульної сторінки наведено у додатку А.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 333; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!