Порівняльний аналіз понять «суспільство», «держава», «культура», «нація»



Держава – 1)сукупність людей, території на якій вони проживають, та суверенної у межах даної території влади. 2)організація політичної влади, головний інститут політичної системи, який спрямовує і організовує за допомогою правових норм спільну діяльність людей і соціальних груп.
Два аспекти сутності держави:
•                 Класовий аспект – захист інтересів економічного пануючого класу. Здійснення організованого примусу.
•                 Загально соціальний аспект – захист інтересів усього суспільства, забезпечення громадського блага, підтримання порядку.
Нація - етнічна спільнота з єдиною мовою і свідомістю (особисте відчуття «національної ідентичності»). Також вживається синонімом терміну держава, коли мається на увазі її населення.
Характеристика нації:
1.               спільність мови
2.               спільність культури
3.               спільність релігії (хоча не завжди)
Суспільство – це організована сукупність людей, об’єднаних характерними для них відносинами на певному ступені історичного розвитку. Також соціально самодостатня система заснована на співпраці людей і зі своєю власною динамічною системою взаємозв’язків його членів, об’єднаних сімейними узами, груповими, становими, класовими та соціальними відносинами.
Культура – сукупність матеріальних і духовних, нематеріальних цінностей створених людством на протязі всього життя.
-                 те, що створене для задоволення духовних потреб людини
-                 освіченість, вихованість
-                 рівень, ступінь досконалості якої-небудь галузі господарства або розумової діяльності.
Поняття культури об’єднує в собі науку і освіту, мистецтво, мораль, уклад життя та світогляд.

Зміст вислову «соціологічна уява» в однойменній праці Ч. Мілса

У 1959 році американський вчений Р. Міллс написав працю "Соціологічна уява", у якій обґрунтував, що будь-яку подію людського життя слід розглядати з двох сторін: особистісної і суспільної. Розвиваючи цю ідею, Е. Гідденс виклад підручника з соціології розпочинає з аналізу поведінкового акту людини - пиття кави. З одного боку, - це особистісна дія індивіда, з іншого ж, -суспільна. Адже пиття кави - не просто задоволення потреби у тамуванні спраги, а певна символічна дія, нагода для спілкування. Випиваючи каву, людина несвідомо залучається до суспільних та економічних відносин, оскільки виробництво, транспортування і розподіл кави вимагають здійснення ділових операцій, укладання контрактів між виробниками , продавцями і споживачами кави. Соціологічна уява характеизується, як пише сучасний класик соціології Р. Мілле, віднесенням малого до великого, розглядом особистого у контексті суспільного.
Якщо намагатися сформулювати основну тему «Соціологічної уяви», то можна сказати, що книга ця присвячена покликанню соціолога. Її основний тезис короткий: «Кожен соціолог складає свою методологію». Ч. Міллс був одним з перших, хто максимально різко поставив питання про моральну відповідальність. Соціологічна уява- мистецтво критично мислячого інтелектуала. Ціль соціології, на думку Міллса, в тому, щоб перетворити невиразну і темну людську масу, в тому числі політиків, в освічену розумну публіку. Міллю казав: «Одна справа тлумачити про про спільні проблеми на національному рівні і зовсім інше- сказати конкретній людині, як саме вона має себе поводити».
Соціологічна уява дає можливість осягнути історію і обставини окремого людського життя, а також зрозуміти їх взаємозв’язок в середині суспільства.

Навчання соціологів переслідує чотири цілі: (а) навчити мові цього предмета, набору понять, за допомогою яких пізнається соціальна реальність; (б) прищепити певний погляд на предмет, перспективу підходу до соціальної реальності; (в) навчити застосовувати методи, процедури і техніку емпіричних досліджень; (г) використовувати інформацію про основні факти і відомостях про сучасну суспільного життя. Об'єднаємо пункти (а) і (б) - мова і перспективу - одним назвою "соціологічне уява", запозичені з класичної роботи Чарльза Райта Мілса. За визначенням Мілса, "соціологічне уява допомагає нам зрозуміти історію і біографію, а також зв'язок між ними всередині суспільства "[1, p. 3]. Проаналізуємо значення даного визначення і розповсюдимо поняття соціологічної уяви за рамки, в яких його використовував Міллс.
Під соціологічним уявою я розумію вміння чи здатність розглядати суспільство під певним кутом зору. Це вміння включає п'ять компонентів: (а) розглядати всі соціальні явища як результат діяльності соціальних агентів, індивідів або груп і ідентифікувати цих агентів, (б) розуміти приховані за поверхнею явищ структурні та культурні ресурси й обмеження, що впливають на соціальне життя, у тому числі ті можливості, які є в розпорядженні агентів (Мірра Комаровський писала: "Щоб розпізнавати невидиму соціальну структуру, від студентів потрібно терпляче формування соціологічного погляду на суспільство "[2]); (в) вивчення попередньої традиції, живого спадщини минулого і його постійного впливу на даний; (г) сприймати суспільне життя в її динаміці, мінливому процесі становлення [3]; (д) визнання величезного розмаїття і варіантів форм прояву суспільного життя (Еверетт Хьюз визначає одну з головних завдань соціологічної освіти наступним чином: "Звільнення [пізнання] за допомогою розширення кордонів людського світу, проникнення у внутрішній світ інших людей і порівняння зі світом інших людей та інших культур - не єдиний аспект соціологічної уяви: Однак все це становить його значну частину, оскільки є частиною людського життя "[4, p. 16]).
Іншими словами, соціологічне уява - це випливає з визнання різноманітності і множинності соціальних установлений здатність зв'язати будь-яка подія в суспільстві зі структурним, культурним та історичним контекстами, а також з індивідуальними і колективними діями членів суспільства.
Ч. Райт Міллс наводить такий приклад: "Одним з результатів вивчення соціології повинно стати вміння читати газету. Щоб розібратися в газетних матеріалах, що є дуже непростим завданням, необхідно навчитися зв'язувати повідомляються події, розуміти їх у зв'язку з більш загальними уявленнями про життя суспільства, а також тенденції, частиною яких є вони: Суть справи полягає в наступному: соціологія - це, перш за все, спосіб виходу за рамки того, про що ми читаємо в газеті. Вона дає систему понять і питань, які допомагають нам зробити це. Якщо цього не відбувається, то соціологія, як частина ліберального освіти, виявляється неспроможною "[5, p. 16-17]. Викладання соціології не зводиться до "книжкової соціології", воно має орієнтувати на "соціологію в життя", що дозволить давати більш глибокі інтерпретації і краще розуміти те, що нас оточує. За словами класика соціології Роберта Парку, "за відсутності прагнення інтегрувати знання, отримані в аудиторії, з досвідом та проблемами дійсного життя процес навчання стає простим педантизмом. Цей педантизм проявляється в відсутності ясних суджень і практичного розуміння речей, який ми називаємо здоровим глуздом "[6]. Мірра Комаровський також підкреслює, що" не існує більшої небезпеки в освіті, ніж та, коли студенти вивчають соціологічні категорії на суто формальному, словесному рівні, не наповнюючи їх всією повнотою життєвого змісту; коли ці слова залишаються стерильною частиною мислення, відносно не пов'язаної з потоком життя, який намагаються пояснити за допомогою цих слів "[7].
На мій погляд, розвиток соціологічної уяви і навички його застосування в соціальній життя є абсолютно необхідним в освіті соціологів, як тих, хто планує займатися академічною наукою, так і тих, хто обирає професії, орієнтовані на практику.
Соціологічне уяву і теоретичні ресурси
Розвиток соціологічної уяви майже те ж саме, що оволодіння соціологічної теорією. Мова йде не про запам'ятовуванні імен і шкіл, визначень і аргументів. Суть справи полягає в застосуванні теорії, тобто співвіднесенні її з конкретним досвідом, розглядом поточних проблем сучасного суспільства, його дилем і можливостей, а також з осмисленням наших особистих доль і життєвих можливостей в контексті теорії. Соціологічна уява має озброїти нас своєрідною картою, орієнтацією в хаосі подій, змін, трансформацій. Воно має дати нам більш глибоке розуміння світу, більш ясний погляд на речі, отже, дати нам більш широкі можливості свідомо і раціонально будувати своє життя і займатися громадськими справами. Я збираюся розглянути ресурси, необхідні для теоретичної підготовки соціологів, якими озброює нас соціологічна традиція, а також новітні досягнення в соціальної теорії


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 820; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!