Географічна школа в соціології і економічний детермінізм



Географічна школа в соціології, напрям в немарксистській соціології, що розглядає географічне середовище або її окремі компоненти (клімат, грунт, річки і т.п.) як визначальний чинник розвитку суспільства. Ідея обумовленості суспільних явищ географічним середовищем висловлювалася в античності (Демокріт, Гіппократ, Геродот, Полібій, Страбон), середні століття (арабський мислитель Ібн Хальдун), Ж. Боденом у Франції в 16 ст Засновником Р. ш. рахують французького мислителя Ш. Монтеськье, що розвинув ідеї про вплив географічних умов, клімату на життя людей, звичаї і вдачі народів, на становлення господарської і навіть політичної буд різних країн. Видним представником Р. ш. був англійський історик Р. Т. Бокль. Проблематика Р. ш. досліджувалася багатьма географами, істориками і економістами кінця 19 — 1-ої половини 20 вв.(століття) (німецький географ і етнограф Ф. Ратцель, французький географ Е. Реклю, американський географ Е. Хантінгтон, російський учений Л. І. Мечников і ін.). Спочатку ідеї Р. ш., не дивлячись на їх однобічність, були направлені проти релігійної ідеології і культу, «великих людей», висували принцип детермінізму в суспільному житті. У 2-у підлогу.(половина) 19 ст, у міру розвитку наукової соціології, Р. ш. втратила свій прогресивний вміст. Ігнорування соціальних рушійних сил історичного прогресу і висунення географічного середовища як вирішальний чинник в економічному, політичному і культурному розвитку народів незрідка використовувалися для обгрунтування реакційних теорій про природні причини відсталості колоніальних народів, виправдання колоніальної політики капіталістичних держав.

Географічний напрям у соціології започаткував англійський соціолог ГЕНРІ ТОМАС БОКЛЬ (1821–1862). Він уважав, що суспільний розвиток залежить насамперед від зовнішніх географічних чинників – клімату, їжі, ґрунтів і ландшафту. Саме вони визначають генезис перших історичних форм суспільності й навіть тип політичного устрою – деспотії чи демократії. Перші суспільства виникають в теплому кліматі та руслах великих річок (Ніл, Тигр, Євфрат, Ганг).
Основними положеннями географічного напряму в соціології виступають:
•                 абсолютизація ролі природних чинників (таких, як клімат, ландшафт, великі ріки, близькість до морів чи океанів, специфіка географічного розташування тощо);
•                 недооцінка специфіки суспільства та масштабів діяльності людини з перетворення природного середовища в культурне, потенціалу змін, закладеного у внутрішній взаємодії соціальних і духовних факторів;
•                 однозначна залежність психологічних та культурних процесів від фізичних чинників зовнішнього середовища.

Економічний детермінізм
- Теорія, згідно з якою економічний базис суспільства детермінує всі ін сторони його життя. Такий теорії дотримувався, напр., К. Маркс, соціальну філософію якого можна визначити як поєднання лінійно-стадіального підходу до історії з Е.Д. Історія проходить, за Марксом, ряд ступенів (суспільно-економічних формацій), своєрідність кожної з яких визначається економічною структурою суспільства, сукупністю виробничих відносин, в які люди вступають у процесі виробництва товарів та обміну ними. Ці відносини з'єднують людей і відповідають певному щаблі розвитку їх продуктивних сил. Перехід до наступної, вищого ступеня викликається тим, що постійно зростаючим продуктивним силам стає тісно в рамках старих виробничих відносин. Економічна структура є той реальний базис, на якому споруджується і зі зміною якого змінюється юридична і політична надбудова.
Під впливом критики Маркс спробував дещо пом'якшити положення про однонаправленому характер впливу економічного базису на ідеологічну надбудову (науку, мистецтво, право, політику і т.п.) і врахувати зворотний вплив надбудови на базис.
Е. д. є основою т.зв. матеріалістичного розуміння історії, яке «кінцеву причину й вирішальну рушійну силу всіх важливих історичних подій знаходить в економічному розвитку суспільства, у змінах способу виробництва та обміну, в витікає звідси поділі суспільства на різні класи і в боротьбі цих класів між собою» (Ф. Енгельс).


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 511; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!