Конституційні засади державної влади в Україні.



Державна влада є одним із основних предметів конституційного регулювання. Положення Конституції України про основні засади, механізм та порядок здійснення державної влади становлять найбільшу її частину (65 статей). Поряд із безпосереднім народовладдям і місцевим самоврядуванням чинна Конституція України закріплює якісно нову систему державної влади, не властиву попередній Конституції України і відповідно державі та суспільству в цілому.

Конституція України передбачила горизонтальну систему організації державної влади, яка ґрунтується на її поділі на законодавчу, виконавчу і судову, закріпила декілька інститутів державної влади — Президент України, Конституційний Суд України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Вища рада юстиції, місцеві державні адміністрації та інші органи державної влади.

Чинна Конституція України не вирішила і не могла вирішити всіх питань організації і здійснення державної влади в Україні, адже вона є за своєю суттю конституцією перехідного періоду, конституцією компромісу різних, у тому числі діаметрально протилежних політичних сил.

Безпосереднього визначення поняття «державна влада» чинна Конституція не містить. Водночас положення Конституції України щодо державної влади в цілому та окремих її видів відображають певні риси цього явища і дають змогу узагальнено визначити це поняття. Виходячи з положень Конституції України, що державна влада за своїм характером є насамперед політичною владою, поділяється на певні види, здійснюється державою, її органами та посадовими особами у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, можна дати наступне визначення.

Державна влада — це організація і здійснення політичної влади в Україні державою, її органами і посадовими особами у межах і порядку, передбачених Конституцією і законами України.

Таке тлумачення поняття державної влади дає можливість розмежувати державну владу й інші види влади (безпосереднє народовладдя, місцеве самоврядування тощо), принаймні за суб'єктами і об'єктами (сферами) влади, але не розкриває сутності, змісту і форми (форм) того явища, яким є державна влада.

Визначення понять інших видів політичної влади, що містяться в чинній Конституції України, зокрема, визначення в загальних рисах безпосереднього народовладдя, місцевого само­врядування та інших видів політичної влади дає змогу відповісти на питання, що являє собою об'єктивно за Конституцією України державна влада за своєю суттю, змістом і формою.

Особливу цінність для поняття політичної влади взагалі і державної зокрема має опосередковане визначення безпосереднього народовладдя, тобто влади народу, що здійснюється ним безпосередньо. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдуми та інші форми безпосереднього народовладдя. Водночас політична влада, в тому числі державна, опосередковано тлумачиться в Конституції України за своєю суттю і як право — право народу , право територіальної громади або як повноваження — повноваження органів законодавчої, виконавчої і судової влади, тобто як можливість і здатність окремих суб'єктів вирішувати певне коло питань у межах і порядку, визначених Конституцією і законами України.

Отже, при визначенні державної влади та інших видів політичної влади за своєю суттю як волевиявлення мається на увазі відповідно до змісту Конституції України наявність волі у передбачених Конституцією і законами суб'єктів із визначеного кола питань, а також і здійснення ними своєї волі.

Важливим є визначення державної влади за її формою. Спільним для всіх органів державної влади за формою їхньої діяльності є прийняття передбачених Конституцією і законами України правових актів. Верховна Рада України приймає закони, постанови та інші акти більшістю від її конституційного складу, крім випадків передбачених цією Конституцією. Президент України укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України. Кабінет Міністрів України у межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими для виконання. Судові рішення Конституції України ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими для виконання на всій території України. Ці положення Конституції України дають достатньо підстав стверджувати, що за формою державна влада є прийняттям законів та інших правових актів.

За конституційно-правовим статусом державної влади розрізняють суверенну владу і несуверенну, несамостійну, залежну.

 


66. Поняття прозорості та відкритості політичної влади.

Утвердження демократичних принципів в українському суспільстві диктують нові цивілізовані підходи до системи державного управління. Головним чином мова йде про прозорість діяльності органів державної влади, донесення до народу інформації про дії влади.

В більшості випадків влада і на місцевому, і на центральному рівнях продовжує вважати, що інформаційний обмін - це щось або занадто сучасне, або, в гіршому випадку - взагалі щось непотрібне.

Кожен громадянин демократичної держави має право на отримання повної, достовірної та всебічної інформації про функціонування влади, ним обраної, про її плани та можливі напрями дій. Через це відкритість влади багато у чому визначає стан відносин між державною владою та суспільством у цілому, формування ефективного механізму взаємодії між ними та впливу громадськості на процес прийняття рішень, тобто участь громадян та їхніх об’єднань у розробці та реалізації державної політики як у центрі, так і на місцях. Таким чином, вирішення проблеми відкритості, гласності або публічності державної влади є одним із ключових напрямів у процесі подальшого утвердження в Україні демократичних принципів діяльності держави, укорінення цивілізованих норм політичної культури. Можна стверджувати, що рівень відкритості є провідним критерієм демократичності державної влади. Прозорість та інформаційна відкритість владних структур - це одна із необхідних передумов сталого демократичного розвитку суспільства й держави, головна запорука здійснення ефективної політики, спроможної уможливити реальний громадянський контроль і зміцнити довіру громадян до влади.

Українська держава гарантує громадянам право на свободу інформації, на індивідуальні та колективні звернення до органів влади та посадових осіб, на участь в управлінні державними справами. На практиці найбільш часто застосовуються процедурні норми законів України “Про звернення громадян” та “Про інформацію”, останній закріплює право громадян України на інформацію, закладає правові основи інформаційної діяльності.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані надавати засобам масової інформації повну інформацію про свою діяльність через відповідні інформаційні служби органів державної влади та органів місцевого самоврядування, забезпечувати журналістам вільний доступ до неї, крім випадків, передбачених Законом України «Про державну таємницю», не чинити на них будь-якого тиску і не втручатися в їх виробничий процес. Розрив чи змішування змісту офіційної інформації, що оприлюднюється, коментарями засобу масової інформації або журналістом не допускається.

Термін «відкритість влади» не можна зводити до взаємин між владою та окремими громадянами. За цим необхідно бачити певні суспільні інституції, які забезпечують і здійснюють тиск на владу, забезпечують певну спрямованість влади і, нарешті, формують всю архітектуру владної системи по відношенню до громадянина.

Відкритість державної влади визначається трьома основними чинниками. По-перше, це якість чинного нормативно-правового забезпечення, згідно якого функціонує державний апарат. По-друге, це існування дієвих і конкретних механізмів і процедур реалізації прав доступу громадян до інформації про діяльність державної влади. І по-третє, існуючим у суспільстві, і зокрема в державному апараті, рівнем політичної культури. Сьогодні в Україні вже сформовано доволі розгалужену законодавчу базу щодо забезпечення відкритості. Створення якнайкращого законодавства не дозволить забезпечити відкритості, поки не відбудеться певних змін у масовій свідомості. І важливо, що ці зміни мають відбуватися не лише тільки в свідомості державних службовців, а й у свідомості суспільства в цілому.

Для сучасного суспільства стало вкрай необхідним отримувати оперативну і достовірну інформацію. У зв’язку зі зміною суспільно-політичної формації сталися перетворення в різних сферах життя та уподобаннях населення.

Високий рівень інформаційного забезпечення суспільства – основа організованості соціального середовища, запорука його необхідної гнучкості, здатності перебудовуватися відповідно до ситуацій, що змінюються, ефективний захід зниження ризику прийняття невірних і небезпечних рішень.

Громадяни часто докоряють владі саме за недостовірну і неповну інформацію, або її цілковиту відсутність. Відповідно, це зменшує інтерес з боку населення до діяльності владних структур і значно загострює відносини між державою та суспільством. Саме на місцевому рівні, найближчому до кожного конкретного громадянина, стає зрозумілою необхідність радикальних змін у сфері надання населенню інформаційних послуг, оскільки саме таким шляхом можна зберегти чи повернути довіру громадян до дій і намірів владних структур.

Особливої гостроти зазначені проблеми набувають сьогодні, на етапі переходу державної системи до нових соціально-економічних відносин. Нерівномірні і незбалансовані зміни ціннісних орієнтацій особистості, суспільства і держави, накладання та конфлікт нових і застарілих правових, соціальних і економічних механізмів, нормативно-правових, організаційних, майнових, фінансових, виробничих, господарських відносин призводять до дестабілізації, поглиблення кризових процесів і зростання як внутрішньої, так і зовнішньої загрози безпеці суспільства і держави. Тому неповна чи недостовірна інформація може різко посилити протиріччя між інтересами різноманітних соціальних, партійних, професійних, національних і вікових груп населення.

Отже, створення необхідних умов для всебічного інформування громадськості сприятиме підвищенню динаміки прогресивних економічних і соціальних процесів, прискоренню розвитку і самоорганізації суспільства, підвищенню грамотності, свідомості та рівня життя населення, а також стабілізації політичної ситуації, подоланню соціальної напруги в суспільстві.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 334; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!