Сутність та складові національної безпеки.



Згідно Закону України “Про основи національної безпеки України” 19 червня 2003 р., національна безпека визначається як “захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам”.

Водночас національна безпека є системою оптимізації взаємовідносин між усвідомленими загрозами та ресурсами, що має суспільство для протидії цим загрозам. Загрози для суспільства є завжди, а рівень захищеності від них ніколи не буває максимальним. Тому національна безпека є динамічним засобом досягнення і підтримки балансу між реальними та потенційними загрозами, з одного боку, та здатністю суб'єкта протидіяти їм, з іншого.

Національна безпека функціонує через систему різноманітних відносин між особою та суспільством, між громадянином і державою, між суспільством і державою, між різними державами. Тому національна безпека — це стан внутрішніх і міждержавних відносин, який визначає ефективність системи державних, правових і суспільних гарантій прав та свобод людини та громадянина, базових цінностей та інтересів суспільства й суверенної держави від внутрішніх і зовнішніх загроз. Охарактеризуємо основні складові національної безпеки:

Поняття національної безпеки відображає провідну роль нації — політичної, державно-громадської спільноти — як носія інтересів розвитку суспільства, вказує на те, що національна державність залишається основною формою політичної організації суспільства, а національна держава продовжує відігравати роль важливого суб'єкта міжнародних відносин.

Національна безпека України за суспільними сферами функціонування поділяється на такі основні види: політичну, економічну, державну, соціальну, інформаційну, науково-технологічну, екологічну, гуманітарну та військову безпеки. Вони характеризуються своєрідністю, але перебувають у тісних взаємозв'язку і взаємозалежності. Вказані елементи є однаково важливими для формування комплексної системи безпеки, але, залежно від історичних обставин, різноманітних чинників кожна складова може набувати особливого значення. Охарактеризуємо основні складові національної безпеки:

Політична безпека — це стан захищеності політичних інтересів особи, соціальних груп, держав від внутрішніх та зовнішніх загроз, а також система заходів щодо забезпечення цієї захищеності.

Економічна безпека — це стан захищеності національної економіки, який забезпечує здійснення економічного суверенітету, економічне зростання в умовах системи міжнародних взаємозв'язків.

Інформаційна безпека суспільства і держави характеризується рівнем захищеності, стійкістю основних сфер життєдіяльності (економіки, сфери управління, військової справи тощо) щодо небезпечних, дестабілізуючих інформаційних впливів.

Екологічна безпека — це стан правових норм і відповідних інститутів, що гарантує захист навколишнього середовища, раціональне використання та відновлення природних ресурсів, зберігання і розвиток довкілля для забезпечення повноцінної життєдіяльності людини.

Науково-технічна безпека — це стан захищеності наукового потенціалу держави, наявних у країні конкурентоспроможних технологій, а також недопущення та усунення наслідків технологічної недосконалості та господарської діяльності. Військова безпека — це стан захищеності прав і свобод громадян, базових інтересів та цінностей суспільства і суверенної держави від можливих зазіхань із застосуванням військової сили. Деякі науковці під військовою безпекою розуміють певний стан міждержавних відносин і обороноздатності держави, за яких імовірність війни стає щонайменшою або протидіє залученню до неї країни.

 


Внутрішні фактори, що породжують загрози національній безпеці України.

У контексті загроз національній безпеці йдеться про те, що існує велика кількість факторів, які свідчать про зовнішні та внутрішні чинники, що негативно впливають на стан національної безпеки.

До внутрішніх факторів відносять:

– внутрішньополітичні заклики до певної самостійності деяких регіонів України (загроза проявів сепаратизму в окремих регіонах України) свідчать про необхідність сприйняття зазначеного як загрози національній безпеці.

– намагання людей знайти високооплачувану роботу, захист і перспективи кращого життя, розглядається як загроза нелегальної міграції. Зараз міграція здійснюється за принципом «від гіршого до кращого», коли з країн, котрі характеризуються високим рівнем безробіття, низькою вартістю робочої сили, громадяни намагаються потрапити до країн із вищим рівнем життя і нестачею робочої сили

– поширення корупційних явищ на території України: загроза організованої злочинності та корупції

– «Тінізація» національної економіки Необхідно говорити про те, що нелегалізованість частини національної економіки спричиняє неможливість для держави збирати податки, виплачувати громадянам пенси, заробітну платню, соціальну допомогу тощо Через це в суспільстві зростають соціальна напруженість, невдоволення частини населення ефективністю державного управління Як наслідок такого стану національної економіки - системні загрози національній безпеці


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 879; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!