Коефіцієнт ціна/прибуток (price/earnings, Р/Е)



Це найбільш популярний серед інвесторів коефіцієнт. Коефіцієнт Р/Е розраховується діленням поточної ціни акції на розмір прибутку компанії в розрахунку на одну акцію.

 

Наприклад, якщо поточна ціна будь-якої акції X складає $50, а річний прибуток цієї компанії в розрахунку на одну акцію складає $2, то коефіцієнт Р/Е дорівнює 25 (Р/Е = $50/$2 = 25). Це означає, що інвестори сплачують $25 за кожний долар прибутку компанії X.

Цей показник називають також «мультиплікатором» акцій. Таким чином, вираз, наприклад, «Акції компанії Procter&GambleCoторгуються з мультиплікатором 38» означас, шо на даний момент за кожний долар прибутку цієї компанії інвестори сплачують по 38 доларів.

Багато це чи мало? Це можна сказати, порівнявши коефіцієнт Р/Е досліджуваної компанії із середнім коефіцієнтом Р/Е для галузі, у якій працює компанія. Вважається, що Р/Е компанії, акції якої інвестор має намір придбати, повинен бути менше середньою Р/Е по галузі. Слід зазначити, що галузеві Р/Е ,дуже підрівняються за своїми значеннями. Так, для галузей традиційної економіки середнє значення Коефіцієнта Р/Е відповідає 15 -20 (наприклад, за станом на 18.07.2003р. Р/Е акцій «CaterpillarInc» складав 25,50; акцій «ExxonMobilCorp»— 15,70). Для високо технологічних галузей середнє значення Р/Е істотно вище, тому що інвестори готові сьогодні переплатити за прибуток компанії, якщо вони будуть упевнені в тому, що за цей же відрізок часу прибутки цих компаній будуть зростати зі значно більшою швидкістю, ніж прибуток компаній традиційної економіки. Так, за станом на ту ж саму дату, 18.07.2003р., коефіцієнт Р/Е компанії «IntelCorporation» складав 37,20, компанії «Priceline.com. Inc» — 84,80, компанії «DoubleClickInc.» - 89,40, компанії «DellComputerCorp.» 28,60, компанії «CiscoSystemcInc.» — 29,90.

Але в ряді випадків у інвестора немає можливості оцінити компанію за цим коефіцієнтом. Зокрема, не трапляється, коли мова йде про молоді компанії, які поки що не приносять прибутку. У цьому випадку достатньо успішно можна користуватися іншими, не менш об'єктивними коефіцієнтами, такими як, наприклад, ціна/обсяг продажу. Цей і деякі інші коефіцієнти ми розглянемо далі,

Зростання коефіцієнта ціна/прибуток (Р/Е ratiogrowth, PEG)

Бажання швидко і багато заробити природне для будь-якої працюючої людини. Інвестори — не виняток із загального правила. Тому вони намагаються знайти компанію з високими темпами зростання. Але у ряді випадків коефіцієнт Р/Е таких компаній вище за середній по галузі. Чи означає це, що дана компанія не заслуговує на увагу? Зовсім ні. Розібратися в цьому питанні допомагає показник PEG — зростання коефіцієнта Р/Е. PEG розраховується шляхом ділення коефіцієнта Р/Е на зростання прибутку компанії.

 

Так, якщо коефіцієнт Р/Е компанії дорівнює 15 і аналітики очікують, що у наступні декілька років прибутки цієї компанії будуть зростати щорічно на 20%, то PEG даної компанії складе 0,75. Це дуже добре співвідношення. Вважається, що значення PEG, вище за 1, свідчить про те, що інвестори переплачують за акції даної компанії, тому що її справжній коефіцієнт Р/Е не виправданий очікуваними темпами зростання прибутку. Тому інвестори віддають перевагу акціям зі значенням PEG нижче 1. Необхідно також відзначити, що PEG конкретної акції так само, як і коефіцієнт Р/Е, варто розглядати із середнім значенням PEG для галузі, до якої відноситься аналізована компанія.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 243; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!