Проксеміка як засіб невербального спілкування. Проксеміка та діловий етикет



Проксеміка (просторові рухи) - дистанція, орієнтація, розміщення за столом. Вона визначає зони найбільш ефективного спілкування.

Дистанція. Американський антрополог Едвард Холл - творець науки проксемики виділяє чотири основні зони спілкування:

· інтимна зона (15-45 см) - у неї чоловік допускає тільки близьких собі людей. У цій зоні ведеться неголосний довірлива розмова, здійснюються тактильні контакти. Вторгнення "чужого" в цю зону розцінюється як загроза;

· особиста (персональна ) зона (45-120 см) - зона повсякденного спілкування з друзями, колегами. Допускається тільки візуальний (зоровий) контакт;

· соціальна зона (120-400 см) - зона проведення офіційних зустрічей і ведення переговорів, нарад, проведення адміністративних бесід;

· публічна зона (400-750 см) - зона спілкування з великими групами людей під час лекцій, мітингів, публічних виступів і т.д.

Розміщення за столом. Правильне розміщення учасників за столом є засобом їх ефективної взаємодії. Різні відтінки відносини людей можуть виражатися через те, яке місце вони займають за столом. По розташуванню двох людей за столом можна судити про характер їх спілкування. У зв'язку з цим виділяють чотири основні позиції.

1. Кутове розташування характерно для людей, зайнятих дружній, невимушеній бесідою. Ця позиція найбільш сприятлива для спілкування учня з учителем, керівника з підлеглими, гак як у обох є достатній простір для обміну поглядами, жестикулювання. Кут столу служить заспокійливим бар'єром, що захищає від несподіваних випадів. ВЗХ ляди їх не перехрещуються, і, коли зачіпаються важкі моменти обговорення, завжди можна направити очі на нерухомий об'єкт і зосередитися на формулюванні відповіді.

2. Конкуруюче-оборонна позиція. Положення друг проти друга може викликати оборонне ставлення і атмосферу суперництва. Тому дана позиція застосовується в гострих дискусіях, суперечках, дискусіях. Співрозмовники сидять навпроти один одного, що дозволяє добре оглядати виразу обличчя, що здійснюються жести, які можуть щомиті мінятися в залежності від гостроти обговорюваних питань. Це може привести до того, коли кожна сторона буде дотримуватися своєї точки зору - стіл стає бар'єром між ними.

3. Позиція ділової взаємодії - одна з найбільш вдалих стратегічних позицій для обговорення і вироблення спільних рішень. Між учасниками розмови немає ніяких фізичних бар'єрів, вони сидять поруч. Спілкування носить довірливо-інтимний характер. У такій позиції можна обговорити мало не всі питання і теми, оскільки співрозмовники повністю приймають один одного.

4. Незалежна позиція. Її займають люди, які не бажають взаємодіяти один з одним. Співрозмовники сидять по різних кутах столу, що негативно впливає на процес комунікації. Якщо спробувати змінити положення, сісти ближче, інша людина може демонстративно встати і покинути приміщення. Це сама негативна форма спілкування за столом і форма невербального спілкування в цілому. Вона свідчить про відсутність зацікавленості. Це положення можна розцінювати і як вороже.

Орієнтація. Слід зазначити також такі проксемічні компоненти невербальної системи, як орієнтація (кут спілкування). Орієнтація - це розташування партнерів але відношенню один до одного, виражається в повороті тіла і носка ноги в напрямку партнера чи в сторону від нього, що сигналізує про бажання або небажання спілкуватися. Це розташування партнерів може варіюватися від положення "обличчям до обличчя" до положення спиною один до одного і відповідно від кооперативного до соперничающего спілкування.

 

Визначення психологічного типу особистості партнера

Карл Юнг виділив основні психологічні типи особистості: інтроверсія і екстраверсія. Кожному з нас притаманні обидва типи, але один з них завжди домінує. Проте, важко визначити всі відмінності між ними, тому надаємо вашій увазі розширену їм типологію.

ПСИХОЛОГІЧНІ ТИПИ ОСОБИСТОСТІ ПО ЮНГУ

розумовий тип. Це дуже практичні люди, які судять про події за допомогою логіки і конкретики. Вони намагаються раціонально визначити, яким є подія. У випадку з мислячим типом, воно може бути істинним або хибним. емоційний тип. Кожна подія наділяють хорошим або поганим значенням. Спочатку вони задіють свої емоції, тому ділять події на приємні і неприємні, нудні або веселі і т.д. тип,. Дуже проникливі за смаковими, нюхових і іншим відчуттям. Цей тип любить пізнавати світ по явищах, які оточують його. Він, як ніби фотографує світ. Такі люди зустрічаються вкрай рідко, але цю межу важко сплутати з чимось іншим. інтуїтивний тип. Покладаються на свої здогади або передчуття, добре відчувають приховане значення різних ситуацій. Саме так вони розпізнають природу подій і накопичують життєвий досвід. Кожен з нас наділений усіма рисами в певній мірі. Але одна з них більше виділяється серед інших. Решта психологічні типи особистості є додатковими, тому помітні не так сильно. За твердженням Юнга, мудрий індивідуум в кожному новому подію повинен застосовувати якості відповідного типу.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 826; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!