Допомога при ураженні електричним струмом та блискавкою



Пошкодження організму, спричинені протіканням через нього елек­тричного струму, електричною дугою або блискавкою, називаються електричною травмою.

Електричний удар, навіть якщо він не закінчився смертю, може призвести до значного розладу організму, який виявляється одразу ж після удару або через декілька годин, днів і навіть місяців.

У разі напруги понад 1000 В для звільнення потерпілого можна викорис­товувати лише ізолюючу штангу або ізолюючі кліщі, одягнувши діелектричні рукавички і взувши діелектричні боти.

Звільнивши потерпілого від дії електричного струму, необхідно якнай­швидше визначити вид і ступінь електротравми і залежно від цього надавати першу долікарську допомогу, а також викликати медичну допомогу або до­ставити потерпілого до медичного закладу. Необхідно пам'ятати, що людину, яка отримала електротравму, не можна залишати без догляду, доки її не огля­не лікар, оскільки у неї не виключається розвиток негативних процесів, які можуть призвести навіть до зупинки серця.

Надання першої допомоги при утопленні

Залежно від того, наповнились легені потерпілого водою чи ні, розріз­няють два види утоплення — мокре і сухе. При справжньому (мокрому) утопленні рідина обов'язково потрапляє в легені (75-95% усіх утеплень). При рефлекторному звуженні голосової щілини вода не потрапляє в легені і лю­дина гине від механічної асфіксії (5-25% усіх утоплень). Трапляються утоп­лення від первинної зупинки серця і дихання внаслідок травми, температур­ного шоку тощо. Утоплення може настати також при тривалому пірнанні, коли кількість кисню в організмі зменшується до рівня, що не відповідає потребам мозку.

Допомога. Якнайшвидше очистити порожнину рота і глот­ки утопленого від слизу, мулу та піску. Якщо в дихальних шляхах потерпілого є вода, її необхідно швидко видалити, для чого потерпілого перевертають на живіт, перегинають через коліно, щоб голова звисала вниз, і кіль­ка разів натискають на спину (рис. 5.7). Після цього потер­пілого перевертають обличчям догори і починають робити оживлення.

Коли утопленик врятований у початковому періоді утоплення, треба насамперед вжити заходів до усунення емоційного стресу: зняти мокрий одяг, досуха обтерти тіло, за­спокоїти. Якщо потерпілий непритомний при досить спонтанному диханні, його кладуть горизонтально, піднімають на 40-50° ноги, дають подихати на­шатирним спиртом. Одночасно зігрівають потерпілого, проводять масаж груд­ної клітки, розтирають руки і ноги.

Питання для обговорення:

1. Призначення першої долікарської допомоги та загальні принципи її надання

2. Надання першої допомоги при враженні діяльності мозку, зупинці дихання та серцевої діяльності

3. Перша допомога при кровотечах та ушкодженнях м'яких тканин

4. Перша допомога при вивихах, розтягуваннях і розривах зв'язок та при переломах кісток

5. Долікарська допомога при термічних впливах та хімічних опіках

6. Допомога при отруєннях

7. Допомога при ураженні електричним струмом та блискавкою

8. Надання першої допомоги при утопленні

 

Література:

Закон України “ Про охорону здоров’я”.

Закон України “ Про забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення”.

Адо В.А. Екологія, алергія, СНІД,- К., 1998.

Амосов Н.М. Раздумье о здоровье . М., 1997.

Антонов В.П.Уроки Чернобіля: радиация, жизнь здоровье .-К: Знание, 1989.

Башкиров А.А. Ветчинкина К.Т. Нормальная физиология человека, - М. Физ-ра и спорт, 1993.

Желібо Є.П., Заверуха Н.М., Зацарний В.В. Безпека життєдіяльності. Видавництво «Каравела», 2005.

Збірник документів з питань безпеки життєдіяльності в системі освіти. — Львів: ТзОВ «Марка ЛТД», 1997.

Куценко Г. И., Жашкова И. А. Основы гигиены. — М.: высш. шк., 1990.— 142с.

Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях. Затверджено постановою КМУ від 10.08.1993р. № 623.

Стеблюк М.І. Цивільна оборона,- Міносвіти, К.,1994

Терповой П.К. Первая помощь при ДТП. Все решают секунды.- М.:Изд. «Реклама»1998

Школа выживания. Ростов на дону : Феникс,1998

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 301; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!