СНІД — синдром набутого імунодефіциту



«Чума XX і вже XXI століття» — СНІД — за роки своєї історії перетворилась на один з найнебезпечніших чинників, що негатив­но впливають на розвиток особистості й суспільства в усьому світі.

Отже, СНІД — смертельне захворювання людини, що викликається ВІЛ {вірусом імунодефіциту людини).

 

Хвороба не передається: через рукостискання, через поцілунок, через їжу, через предмети домашнього вжитку, при купанні в ба­сейні, душі, через спортивні предмети; через укуси комах, при до­гляді за хворими.

ВІЛ може вразити кожного, хто практикує поведінку, пов'язану з підвищеним ризиком: використовує голки та шприци після інших осіб, вступає у статеві контакти з випадковими особами або з інфі­кованими особами без використання презерватива.

Термін «СНІД» застосовується до найпізніших стадій ВІЛ-інфек-ції, коли розвиваються смертельно небезпечні хвороби, які назива­ються опортуністичними інфекціями. Хворі на СНІД надзвичай­но схильні до різноманітних новоутворень (саркома Капоші, рак шийки матки, злоякісні лімфоми тощо), які відрізняються особли­вою агресивністю і стійкістю до лікування.

 

Наркотики та наркоманія

Кількість наркоманів зростає в усьому світі, в тому числі і в Укра­їні. Наркоманія в Україні, на думку спеціалістів, давно набула ознак епідемії.

Молоді необхідно усвідомити, що вживання наркотиків не просто шкодить здоров'ю людини, а й знищує, вбиває її. Наркоманія — це насамперед пробле­ми молоді. Дослідження показали, що середній вік початку прийому наркоти­ків — 13—15 років, а в деяких містах нашої країни ще менший - 9-13 років.

Наркоманія — це важка хвороба, яка дуже швидко розвивається. Середня три­валість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків стано­вить 7 років. Наркомани рідко доживають до 30-річного віку. Як свідчать дослідження, часто вживати наркотики починають зовсім випадково, через цікавість. Молодь «знайомиться» з наркотиками на дискотеках і вечірках, в компанії з друзями. Існують й інші причини збільшення кількості наркоманів, а саме: економічна криза, безробіття, проблеми в особистому житті. Все це змушує людину за допомогою наркотиків шукати «кращого життя», але це життя без майбутнього.

Класифікація наркотиків та типи залежності.

Сьогодні наркоманія є світовою проблемою, вона присутня на всіх континентах і демонструє тенденцію до непохитного зростання.

Група експертів ВООЗ визначила наркоманію як “стан епізодичного  або хронічного отруєння, викликаний багаторазовим введенням наркотику». Комітет експертів ВООЗ розрізняє в наркоманії як хворобі два стани — залежність та звикання             

Психічна залежність — це форма взаємовідносин між наркотиком і особистістю, і ці взаємовідносини залежать як від специфічності ефекту наркотику, так і від потреб особистості, котрі цей наркотик задовольняє.

Чим швидше наркотик задовольняє ці потреби та викликає очікуваний емоційний стан, тим складніше перебороти звичку вживання цього наркоти­ку. В умовах сильної психічної залежності позитивний психологічний стан особистості залежить тільки від того, чи є наркотик під рукою. Врешті-решт він стає необхідною умовою нормального стану особистості. У випадку від­сутності наркотику людина катується, і щоб виправити настрій або поліпшити стан, наркоман намагається знайти його за будь яку ціну. Відсутність наркотику, до якого людина звикла і від якого стала психологічно залежною, може найдраматичнішим чином вплинути на все її життя. Потреба в наркотику стає найголовнішою в житті наркомана, він пере стає виконувати свої обов'язки, кидає сім'ю і друзів, концентруючи всі свої інтереси на добуванні та вживанні наркотиків.

Психічна залежність, згадки про приємні відчуття є головними фактора­ми, пов'язаними з хронічним отруєнням психотропними наркотиками, а в окремих випадках ці фактори можуть бути єдиними.  Фізична залежність — це стан адаптації, який виражається в явних порушеннях фізіології у випадку припинення вживання наркоти­ків. Це явище перебуває в безпосередньому зв 'язку з фармакологічною дією наркотику на живу клітину.

Класичною ознакою виникнення фізичної залежності є поява абстинентного синдрому, який фактично свідчить про «наркотич­ний голод». Абстинентний синдром характеризується низкою про­явів у психічній та фізичній сферах, специфічних для кожного окре­мого виду наркотику. Цей стан полегшується або зникає після вве­дення того самого наркотику або речовини, яка має такі ж психо-фармакологічні властивості.

Толерантність є адаптаційним станом, проявляється в зниженні інтенсивності реакції організму на ту саму кількість наркотику, або виникає потреба в збільшенні дози для досягнення ефекту, котрий раніше досягався при дії меншої кількості того самого наркотику.

Усі наркотики за походженням можна розділити на дві групи — природні і синтетичні. Що ж таке наркотик?

 Наркотиком вважається кожна речовина рослинного чи синтетичного походження, яка при введенні в організм може змінити одну чи декілька функцій та внаслідок багаторазового вживання призвести до психічної або фізичної залежності. Відчути дію наркотику і не втягнутись неможливо.

 

Наркотики та їх ефекти.

З точки зору психофармакологічного впливу наркотики можна розподілити на три великі групи:

· наркотики, які пригнічують діяльність центральної нервової системи (опіати, барбітурати);

· наркотики, які збуджують діяльність центральної нервової сис­теми (амфетаміни, кокаїн, гашиш);

· наркотики, які викликають галюцинації (марихуана, мускат­ний горіх, ЛСД, мескалін, псилоцибін).

 

Серед речовин, які при надходженні в організм депресивно впли­вають на вищу нервову діяльність, виділяють опіум та його похідні, а також барбітурати їх загальною ознакою є здатність до зняття психологічної напру­ги і до послаблення невпевненості у собі й сором'язливості; вони змінюють емоційну реакцію на біль, уповільнюють реакції, порушують координацію руху. Вживання цих препаратів у великих дозах викликає сон, серйозні порушення свідомості, призводить до безпам'ятства і навіть смерті. Ефекти цих наркотиків використову­ються в медицині. Ми зупинимось на дії опіуму та його похідних, а також на дії барбітуратів через те, що ці психоактивні речовини найчастіше вживають наркомани.

Людина і наркотик.

Процес звикання до наркотику розвивається поступово протягом тижнів, місяців і навіть років, тому важко ви­значити межу часу, на котрій людина стає наркоманом. Але навіть незважаючи на термін виникнення залежності, життя наркомана зазнає кардинальних змін, коли це відбувається. Тоді всі його дії спрямовані на те, щоб дістати наркотики, які стають єдиною річчю на світі, яка здатна принести йому задоволення.

Сім'я, друзі, робота, навчання, їжа, секс, здоров'я — все це відходить на другий план. Усі наркомани, незважаючи на те, чим вони займаються, де живуть, скільки у них грошей, який їх рівень розумового розвитку, в цьому відношенні живуть однаково. їх перша думка одразу після пробудження — де і як дістати наркотик. Немає такої жертви, яку не можна б було принести заради наркотику.

З часом наркомани перестають реагувати на інші види задоволення. Ніщо для них не може буди кращим за наркотичний «кайф» і ніщо не може бути страшніше за абстинентну кризу, тобто «ломку». В цей період наркоман здатний на вбивство, крадіжку, зраду заради мінімальної дози наркотику. Усі дні життя наркомана, по суті, однакові.

Наркоманія — це важке захворювання, що завдає серйозної шкоди здоров 'ю, призводить до деградації особистості, інвалідності і смерті в молодому віці. Наркомани є найбільш небезпечною групою ризику захворю­вання на СНІД (серед хворих на СНІД 70% - це наркомани). Це зумовлено як фактором введення наркотиків ін'єкцією, так і ризи­кованою психічно неадекватною поведінкою в різних життєвих си­туаціях, в тому числі і сексуальній.

Звичайно, наркоманами не народжуються. Найчастіше наркотик пробують з цікавості, через легковажність, наслідування когось, а іноді до вживання наркотиків привчають більш «досвідчені друзі».

Наркоманія поширюється за законами епідемії: хворий на наркома­нію втягує в свої тенета все нові й нові жертви. Ті, хто вживають наркотики, без них вже обійтись не можуть, і дози вживання їх з кожним днем все збільшують. Наркоман стає рабом цієї звички. Роз­повсюджувачі наркотиків пропонують їх безкоштовно доти, доки людина не стає залежною від них. Потім вона приноситиме їм гроші й досить великі. Відсутність грошей штовхає наркоманів на злочин.

Торгівля наркотиками дає величезні прибутки. Зберігання, транспортування й торгівля наркотиками карається законом.

Погляньте на тих, хто звик до наркотиків, — це люди без майбутнього. Сьогодні вони втратили своє здоров'я й загрожують здоров'ю власних дітей і суспільству. У наркоманів народжуються діти з тяж­кими фізичними та психічними вадами. Зовнішній вигляд нарко­мана далекий від привабливого: сіре обличчя, суха шкіра, волосся та зуби поступово випадають. У них значно послаблена пам'ять, вони не в змозі запам'ятати прочитане.

Наркоманія — це не пустощі, не проведення вільного часу в товаристві друзів, а небезпечна хвороба. Не кожному вдається вирватись з полону цієї хвороби, яка може призвести до смерті в молодому віці.

 

Завдання для самостійного опрацювання

 

1. Дайте оцінку основним причинам виникнення екологічної кризи.

2. Визначте екологічні проблеми, які мають глобальний характер, та дайте їм
характеристику.

3. Які шляхи виходу з глобальної екологічної кризи, на Ваш погляд, найбільш
ефективні?

4. Які хвороби викликають віруси, бактерії, які захворювання передаються
кишковим шляхом?

5. Які клітини організму найбільш чутливі до дії ВІЛ, який найпоширеніший
шлях передачі ВІЛ-інфекції в Україні?

6. З'ясуйте причини вживання наркотиків. Які наслідки наркоманії? Чи можна
позбутися наркотичної залежності?

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 337; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!