Соціальні небезпеки: алкоголізм, тютюнокуріння



Алкоголізм — страшна хвороба, яка за розповсюдженням на Землі займає третє місце після серцево-судинних та ракових захворювань. Третя хвороба цивілізації!

Внаслідок неодноразових прийомів алкоголю залежність від нього постійно зростає, за відсутності алкоголю людина починає відчувати хворобливий стан, який дуже важко переноситься. Різко знижується працездатність, виникає головний біль, тремтять кінцівки, людину морозить—це характерні симптоми абстинентного синдрому (алкогольне похмілля). В такому стані найкраще знімає го­ловний біль повторний прийом алкоголю, а це тільки закріплює залежність людини від нього.

Чим відрізняється пияцтво від алкоголізму? Різниця між ними тільки в кількості випитого: пияцтво є початковою стадією хворобливого стану—алко­голізму, який розвивається внаслідок непомірного та систематичного вживан­ня спиртних напоїв.

У нашому організмі немає жодного органу, на який би алкоголь не діяв негативно. Незначна кількість його всмоктується в порожнині рота, далі — в системі травлення: в шлунку — біля 20% і в кишечнику — близько 80%.

Алкогольний гепатит (запалення печінки) переходить у грізне необоротне захворювання, яке називається цирозом. Живіт збільшується через утворення водянки черевної порожнини. Розви­вається загальне отруєння організму, і людина гине.

Зловживання алкоголем призводить до психічних розладів. Найчастіше трапляються такі психічні розлади, як біла гарячка, ал­когольний галюциноз, алкогольне марення, епілепсія.

Пияцтво та алкоголізм завдають великої економічної, соціальної та моральної шкоди суспільству. Люди, які п'ють, частіше хворіють, допускають брак в роботі, через них стаються аварії і травми (20% побутового і 46% вуличного травматизму). Через провину п'яних водіїв все частіше трапляються дорожньо-транспортні пригоди (72,5%). Важким соціальним наслідком алкоголізму є його тісний зв'язок зі злочинністю — 96% правопорушень здійснюється особа­ми в стані алкогольного сп'яніння.

Тютюнокуріння

Сьогодні смертність населення України визначається передусім не-інфекційними захворюваннями, тісно пов'язаними з широким розпо­всюдженням факторів ризику, які характерні для поведінки людини.

Серед них тютюнокуріння — основна причина передчасної смерті, якій можна запобігти. Тютюн — фактор ризику більш ніж 25 хвороб. Наведемо цифри та факти щодо куріння:

• кожного року в світі тютюн викликає 3,5 мільйонів смертей,
або 1000 — щодня;

• за прогнозами, глобальна тютюнова «епідемія» забере життя
250 мільйонів сучасних дітей та підлітків.

Характерно, що спостерігаються дві тенденції: зниження куріння в розвинутих країнах та збільшення у відстаючих.

Україна випереджає більшість країн Європи за кількістю курців. У нас курять 12 мільйонів громадян— це 40% населення працездатного віку.

Нікотин — одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова тютюнового диму. Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. До складу тю­тюнового диму входить близько ЗО отруйних речовин: аміак, синильна кислота, сірководень, чадний газ, тютюновий дьоготь тощо.

Вчені встановили, що куріння — один з основних чинників, який призводить до того, що розвивається рак легень.

Тютюн негативно впливає на серцево-судинну систему, репро­дуктивні органи.

Загальновизнано, що покинути курити досить непросто. І все ж зробити це необхідно.

Завдання для самостійного опрацювання

1. Поясніть поняття «конфлікт» та спробуйте дати власне визначення, що є формою насильства, яка застосовується окремими групами людей
для боротьби проти держави?

2. Який вид тероризму найбільше поширений в Україні?

3. Як уникнути небезпечних ситуацій криміногенного характеру?

4. Дайте оцінку соціальним аспектам алкоголізму.

5. Визначте хвороби, викликані курінням.

 

Тема–12: Комбіновані небезпеки

Учбові питання:

1. Природно-техногенні небезпеки

2. Природно-соціальні небезпеки

Природно-техногенні небезпеки

У наш час практично будь-який катастрофічний процес (забруднення, селі, зсуви, пилові бурі та інші явища) має комбінований характер: техногенний вплив сполучається з природними явищами.

Техногенні небезпеки (аварії на підприємствах, транспорті тощо) в багатьох випадках спричиняють процеси, не властиві природним системам, формують стійкі за часом відхилення від нормального стану екосистем. Особливо небезпечні процеси, які призводять до накопичення забруднень у заключних ланках ланцюгів живлення.

До природно-техногенних небезпек належать і екологічні небезпе­ки. В багатьох районах планети спостерігається кризовий стан природ­ного середовища, а деякі екологічні проблеми набули глобального характеру: порушення озонового шару, посилення парникового ефек­ту, кислотні дощі, забруднення Світового океану, зниження родю­чості ґрунтів, деградація лісів та ландшафтів, зменшення біологіч­ного різноманіття.

 

Природно-соціальні небезпеки

До природно-соціальних небезпек належать: епідемії інфекційних захворювань, венеричні захворювання, СНІД, наркоманія тощо.

В Україні зафіксовано 9 мільйонів випадків інфекційних захворювань на рік. Найвідоміші з них інфекційні хвороби, викликані вірусами (грип, гепатити).

Вірус грипу дуже мінливий, має типи А, В, С, В, а також багато інших підтипів. Найбільш розповсюджені віруси групи А (гонконгзький грип, китайський грип. Грип передається при контакті з хворими людьми через дрібні крапельки які потрапляють в повітря при кашлі та чханні хворого.

Усім добре відомо, що захворювання легше попередити, ніж вилікувати. Найбільш ефективною та доступною формою профілактики грипу є завчасна активізація захисних сил організму. Комплексні гомеопатичні препарати, такі, як афлубін та імунал, можуть надати в цьому неоціненну допомогу.

Одним з найефективніших засобів профілактики грипу в світі вважається імунізація актуальними інактивованими протигриповими вакцинами. При застосуванні вакцини захист від захворювання досягає рівня 90-98%.

Гепатит — це одна з найпоширеніших інфекцій у світі. Вже зараз на нього хворіє 2 млрд. чоловік — це кожен третій мешканець планети. Щорічно від гепатиту помирає 2 млн. чоловік. Дуже багато людей хворіють хронічно. Ті, що одужують, до кінця життя відчувають відгомін захворювання.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 592; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!