Електричні та радіоізотопні рівнеміри



 

В електричних рівнемірах, рівень рідини перетворюється у відповідний електричний сигнал. Із електричних рівнемірів найбільш розповсюдженими є ємнісні і омічні.

В ємнісних рівнемірах використовуються діелектричні властивості контрольованих середовищ, а в омічних – властивість контрольованого середовища проводити електричний струм.

- Ємнісний рівнемір

Перетворювачем ємнісного рівнеміра є електричний конденсатор, ємність якого залежить від рівня рідини.

Перетворювачі ємнісних рівнемірів виготовляють, в основному, циліндричного і пластинчастого типів (рис.6.12).

 

 

Рис. 6.12. Схеми ємнісних перетворювачів рівнемірів:

а) циліндричного; б) пластинчастого

 

В найпростішому випадку циліндричний ємнісний перетворювач (рис.6.12 а) виконаний з двох концентрично розміщених труб, а пластинчастий (рис.6.12 б) з двох паралельних пластин, між якими знаходиться рідина висотою .

Ємність перетворювача дорівнює сумі ємностей двох ділянок  - тої, що знаходиться в рідині з діелектричною проникливістю  і  - тої, що знаходиться в повітряному середовищі з діелектричною проникливістю  (для повітря ).

Ємність  (пФ) циліндричного перетворювача дорівнюватиме

     (6.3)

де  - рівень рідини, що вимірюється (см);  і  - відповідно внутрішній діаметр зовнішньої обкладки і зовнішній діаметр внутрішньої обкладки циліндричного конденсатора (см);  - висота посудини, в якій знаходиться рідина, рівень якої дорівнює довжині обкладок конденсатора (см).

Ємність  (пФ) пластинчастого плоскопаралельного ємнісного перетворювача дорівнює

               (6.4)

де  - відстань між пластинами (см);  - ширина пластини перетворювача (см).

При вимірюванні рівня агресивних але неелектропровідних рідин, обкладки перетворювача виконують з хімічно стійких сплавів або покривають вініпластом чи фторопластом. Покриття обкладок тонкими плівками – ізоляторами, застосовують при вимірюванні рівня електропровідних рідин.

В якості вторинних вимірювальних приладів в ємнісних рівнемірах застосовують високочастотні вимірювальні мости.

Ємнісні рівнеміри випускають класом точності 0,5; 1,0; 2,5.

Їх мінімальний діапазон вимірювань становить від  до м; тиск робочого середовища  МПа; температура від  до +100  та від 100 до 250 .

- Омічні сигналізатори рівня використовують, головним чином, для сигналізації і підтримування в заданих межах рівня електропровідних рідин (кислот, лугів).

Принцип дії омічних сигналізаторів грунтується на замиканні електричного кола джерела живлення через контрольоване середовище, яке представляє собою ділянку електричного кола з відповідним омічним опором. Дані сигналізатори рівня можна застосовувати для середовищ з провідністю  і більше.

Прилад представляє собою електромагнітне реле, що вмикається в коло між електродом і контрольованим матеріалом.

Схеми увімкнення релейного сигналізатора рівня (рис.6.13) можуть бути різними.

 

 

Рис. 6.13. Схеми увімкнення омічного релейного сигналізатора для контролю:

а) одного рівня; б) двох рівнів; в) двох рівнів в об’єкті з ізоляційного матеріалу; г) трьох рівнів

 

На рис.6.13, а показано схему увімкнення приладу в струмопровідний об’єкт. В цьому випадку для контролю одного рівня  можна використовувати один електрод Е, одне реле  і один провід.

При контролі двох і більше рівнів (  і  - рис.6.13, б) необхідно вдвічі більше число реле і електродів ,  та Е1, Е2.

На рис.6.13, в показано схему, яка застосовується коли стінки резервуара неможливо використовувати в якості другого електроду.

При необхідності сигналізації про аварійний рівень, застосовують схему, наведену на рис.6.13, г (наприклад керування насосом, який відводить рідину з резервуара).

При заповненні резервуара до рівня  через електрод Е2 вмикається реле  і своїм контактом утворює коло живлення через електрод Е1. При цьому вмикається насос, який відкачує рідину до тих пір, поки рівень не знизиться до . Якщо рівень рідини досягне відмітки , то через електрод Е3 буде увімкнено реле , яке вмикатиме резервний насос в колі аварійної сигналізації. Вимкнення резервного насоса і сигналізації відбудеться при зменшенні рівня до відмітки  оскільки реле  своїм контактом утворює додаткове електричне коло через електрод Е1.

В якості електродів застосовують металеві стержні або труби і вугільні електроди.

Недоліком електродних приладів є неможливість їхнього застосування в середовищах в’язких і таких, що кристалізуються, в яких можуть утворюватися тверді осади і такі, що налипають на електроди.

- Радіоізотопні рівнеміри

Рівень рідин в закритих резервуарах можна контролювати за допомогою  - випромінювання. Вимірювання рівня грунтується на поглинанні  - променів при проходженні їх через товщу речовини. Інтенсивність  - випромінювання при поглинанні його речовиною виразиться залежністю

,                           (6.5)

де  - інтенсивність -променів після проходження шару речовини товщиною ;  - початкова інтенсивність -променів;  - коефіцієнт ослаблення -променів, який залежить від природи і товщини шару речовини.

Найбільш застосовані ізотопи, що випромінюють  - промені це  і .

Можливі три принципові схеми радіоактивних рівнемірів (рис.6.14).

 

Рис. 6.14. Принципові схеми радіоізотопних рівнемірів

 

Схеми на рис.6.14 а і б застосовують у випадках, коли випромінювач 1 не можна розмістити в резервуарі. Схему, наведену на рис.6.14, а можна застосовувати в якості сигналізатора макси-мального або мінімального рівня (при нерухомому випромінювачі 1 і приймачі випромінювання 2).

При невеликих висотах стовпа рідини (для легких рідин до 1 м) можливо застосовувати схему, показану на рис.6.14, б.

Схему, наведену на рис.6.14, в доцільно застосовувати у випад-ках, коли в посудину можна помістити поплавок (випромінювач).

 

Запитання для самоконтролю

 

1. Схема циліндричного і пластинчастого ємнісних рівнемірів.

2. Омічні сигналізатори рівня.

3. Принципові схеми радіоізотопних рівнемірів.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 846; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!