Технологія післязбиральної обробки зернової маси



Попередня очистка зерна і насіння

Своєчасне очищення зернової маси під час збирання врожаю знижує фізіологічну активність її в результаті видалення насіння бур'янів, зелених частин рослин, пилу і значної кількості мікро­організмів.

Особливо недопустимо затримання з очищенням насінних фон­дів. Не можна вважати задовільним такий етап, коли в колгоспах і радгоспах насіння очищають в осінньо-зимовий період або навіть весною. Проведення цієї роботи в пізні строки забезпечує тільки доведення партії насіння до рівня посівних кондицій І або II класу, за вмістом домішок (відходу), але позитивно не впливає на стан зернової маси при зберіганні, життєздатність і польову схожість насіння.

Ефективність очищення залежить від правильності добору зерноочисних машин встановлення і регулювання їх робочих органів. Добрі результати при очищенні мають господарства, які спочатку перевіряють склад домішок у партіях зерна і з урахуван­ням цього складають схеми очищення і визначають режим роботи машин [5].

У зерновій масі, крім мертвого сміття органічного і мінерального походження (полова, солома, плівки, пісок, грудочки землі тощо), зе­рен культурних рослин, міститься значна кількість насіння бур'янів, частина з яких належить до шкідливих домішок. Насіння майже усіх бур'янів відрізняється від зерна основцої культури значною гіг­роскопічністю і більшою життєстійкістю. Інтенсивність їх дихання (за однакової вологості і температури) значно більша, ніж зерна. То­му найважливішим завданням є якнайшвидше видалення із свіжозі­браного зерна насіння бур'янів, а також інших домішок органічного походження, що досить важливо для забезпечення схоронності зерна.

Зерноочисна стаціонарна машина ЗД-10.000 призначена для попереднього очищення вороху зернових і інших культур перед надходженням в сушарки.

Основні робочі органи машин: приймальна камера з двома аспіраційними каналами і механізмом регулювання подачі, сітчастий пиловіддільник, що обертається, вентилятор, осадкова камера з шнеком для легких домішок і заслінкою регулювань швидкості повітряного потоку, решітний стан з скребковим транспортером.

У верхній частині приймальної камери є завантажувальне вікно, в ніжній - два живлячі валики з частотою обертання 98 об/мін. Подачу матеріалу регулюють положенням підпружинених клапанів, що знаходяться під валиками.

Легкоочисна частина має два аспіраційні канали, воздуховідвід і відстійну камеру, в якій розміщуються: пиловіддільник, що обертається, і вентилятор середнього тиску, в нижній частині встановлений шнек для виведення легких домішок.

Решітний стан, що має два змінні решета Б1 і Б2. Привід решітного стану здійснюється від ексцентрикового валу через два дерев'яні шатуни. Решета очищаються прогумованими шкрябаннями ланцюгово-планкового транспортера для крупних домішок, встановленого над решетами. Матеріал, очищений від легких домішок, з аспіраційних каналів поступає на решета Б1 і Б2. Крупні домішки сходяться з решіт і з'єднуючись з легкими домішками, виводяться з машини. Машина МПО-50.00.000. Машина стаціонарна, призначена для попереднього очищення зернового вороху основних сільськогосподарських культур. Розрахована для роботи на комплексі КЗС-50 і ЗАВ-50 в потокових лініях.

Основні вузли машини: приймальна камера, сітчастий транспортер, діаметральний вентилятор, всмоктуючий аспіраційний канал, дросельна заслінка і осадкова камера з вивантажним шнеком відходів.

Приймальна камера складається з корпусу, в якому розміщується шнек, що розрівнює матеріал, що очищається, по ширині машини. Сітчастий транспортер нахилений на 18° і служить для відділення крупних домішок. Полягає транспортер з нескінченної сітчастої стрічки, провідного і веденого валів. Під сітчастим транспортером встановлені скатні дошки, що розділяють матеріал на два потоки.[5]

Технологічний процес відбувається таким чином. Оброблюваний матеріал поступає в машину через завантажувальне вікно, шнек рівномірним шаром розподіляє його по ширині машини і подає по клапану на сітчастий транспортер. Рівномірність подачі регулюється переміщенням вантажу, встановленого на клапані.

Крупні домішки (солома, колоски) притискаються соломоприжимами до транспортера і виносяться останнім у вихід крупних домішок. [4]

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 201; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!