Вправа 2. З поданих варіантів слововживання, які часто трапляються в документах, виберіть граматично правильні конструкції і обґрунтуйте свій вибір.



Міністерство освіти і науки України

Чернігівський державний технологічний університет

 

Українська мова

(за професійним спрямуванням)

Методичні вказівки та завдання

До практичних занять та самостійної роботи студентів

Всіх спеціальностей

 

 

Чернігів – 2013

 

 

Міністерство освіти і науки України

Чернігівський державний технологічний університет

 

Українська мова

(за професійним спрямуванням)

Методичні вказівки та завдання

До практичних занять та самостійної роботи студентів

Всіх спеціальностей

 

Затверджено

на засіданні кафедри

філософії та соціально-

гуманітарних дисциплін

протокол № 

від 

 

 

Чернігів – 2013

Українська мова (за професійним спрямуванням). Методичні вказівки та завдання до практичних занять та самостійної роботи студентів всіх спеціальностей / Укладач Гаценко І.О. – Чернігів : ЧДТУ. – 2013. –

 

 

Укладач: Гаценко І.О., к.філ.н., доцент

 

 

Відповідальний за випуск: Крук О.І., завідувач кафедри філософії та соціально-гуманітарних дисциплін, кандидат історичних наук, доцент

 

Рецензент:  

 

Коли зникає народна мова – народу нема більше!

Відберіть у народу все – і він усе може повернути,

але відберіть мову, і він більше ніколи не створить її;

нову батьківщину навіть може створити народ,

але мови ніколи: умерла мова в устах народу –

умер і народ.

К. Ушинський

 

Вихід України на світову арену як незалежної самостійної держави загострив багато проблем – економічних, політичних, соціальних. Невідворотно постало питання про стан української мови, яка століттями перебувала на периферії наукового та офіційно-ділового життя. З наданням українській мові статусу державної реально виникла потреба державних службовців, фахівців різних галузей господарства досконало володіти державною мовою для ефективного виконання посадових обов'язків. З метою забезпечити належний рівень володіння навичками ділового мовлення Міністерство освіти і науки України впровадило для студентів вищих навчальних закладів різного рівня акредитації курс української мови за професійним спрямуванням.

Пропонований посібник зорієнтований на формування знань про специфіку усної та писемної форм реалізації української мови за професійним спрямуванням (наукового та офіційно-ділового стилів) з урахуванням фахової спрямованості навчання майбутніх фахівців.

Характеристика вимог щодо усного професійного мовлення передбачає виділення основних орфоепічних та акцентуаційних правил, форм і жанрів усного ділового мовлення (публічний виступ, ділова бесіда). Аналіз особливостей писемного ділового мовлення пов'язаний з визначенням змісту, структури, порядку складання та оформлення різних видів документів, використання яких зумовлено навчальною та науковою роботою студентів і майбутньою професійною діяльністю.

Посібник сприятиме активізації та поглибленню знань граматики, лексики, фразеології та синтаксису сучасної ділової мови, а також розвиткові та удосконаленню вмінь і навичок роботи з текстами наукового та офіційно-ділового стилю в межах сфери професійного спрямування.


Поняття літературної мови. Мовні норми

1. Схарактеризуйте особливості лексичних норм сучасної української мови. Що є причиною їх порушення у фаховому мовленні?

2. На основі наведених слів та словосполучень (див. довідку), у яких порушено лексичні норми, заповніть таблицю за схемою:

Основні чинники, що зумовлюють лексичні помилки Неправильно Правильно
1. Двомовна практика поштовий ящик поштова скринька

Довідка

Екстраординарний прикрий казус, помпезна й пишна презентація, вірна відповідь, підписка на газети, слідує висновок, круглодобово, білет на поїзд, збірка державних документів, старий приятель, співставляти, багаточисельний, співпадати, слідуючий, учбовий, на протязі року, приймати міри, приймати участь, приймати до уваги, рахувати помилкою, по крайній мірі, заключення, неділю тому назад, надрукувати 1000 екземплярів.

Вправа 1. Проаналізуйте подані словосполучення. Урахувавши значення слів іншомовного походження, відредагуйте випадки тавтології.

Непрямі акцизи; штучний ажіотаж; прейскурант цін; адреса проживання; люб'язний комплімент; вільна вакансія; дублювати двічі; власноручний автограф; експонат виставки; перший дебют; ліквідація існування фірми; навчальна аудиторія; колега по професії; перспектива на майбутнє; дивний парадокс; моя автобіографія; спеціальна клаузула.

Вправа 2. З поданих варіантів слововживання, які часто трапляються в документах, виберіть граматично правильні конструкції і обґрунтуйте свій вибір.

Поставити за приклад – поставити у приклад, по наказу ректора – за наказом ректора, заслуговувати уваги - заслуговувати увагу – заслуговувати на увагу, працювати по сумісництву - працювати за сумісництвом, завідуючий кафедри - завідуючий кафедрою - завідувач кафедри - завідувач кафедрою, рішення недосконале по багатьом причинам - рішення недосконале з багатьох причин, за ініціативою працівників - з ініціативи працівників - по ініціативі працівників, високий ступінь відповідальності - висока ступінь відповідальності.


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 633; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!