Тема 10. Соціально-економічний розвиток України в другій половині



ХІХ ст.

 

                Ключові слова: буржуазні реформи, фінанси, земства, суд

                присяжних, судова палата, сенат, місцеве самоврядування,

                загальна військова повинність, промисловий переворот,

                модернізація, іноземний капітал, залізниця, металургія,

               машинобудування, трудова еміграція, ринок, підприємництво,

               громадянське суспільство.

 

   Ганебна поразка царської Росії у Кримській війні (1853-1856 рр.) змусила передову частину російських правлячих кіл замислитися над розробкою та впровадженням реформаційного курсу, спрямованого на модернізацію економіки держави, скасування кріпосного права і пов’язані з ним перетворення в українських землях спричинили низку суперечливих тенденцій та процесів: з одного боку, вони зумовлювали збереження землеволодіння поміщиків та прогресуючий занепад і деградацію їхніх маєтків, обезземелювання та розшарування селянства, аграрне перенаселення, вимушені міграції, зростання протиріч між всестановою вибірністю до земств і авторитарним режимом, між самодержавством, і створюваною ним правовою державою тощо, з іншого боку формували нестанову приватну власність на землю, сприяли становленню ринку робочої сили, стимулювали розвиток підприємництва, розширювали сферу функціонування ринкових відносин, створювали передумови для становлення громадянського суспільства.

   Селянська та інші реформи 60 – 70-х років ХІХ ст. Особливості їх проведення в Україні. Російська Україна після скасування кріпацтва. Промисловий переворот. Західноукраїнські землі в другій половині ХІХ ст.

Література:

1. Анфимов А.Ф. Крестьянское хозяйство Европейской Росии.- М., 1980.

2. Билимович А.Д. Товарное движение на русских железных дорогах.- К., 1902.

3. Воблий К.Г. Нариси з історії російсько-української цукрової промисловості.- К., 1930. Ч.ІІ.

4. Гуржій І.О. Україна в системі всеросійського ринку 60 – 90-х років ХІХ ст.- К., 1968.

5. Грицак Я. Нарис історії України. Формування модерної української нації ХІХ – ХХ століття.- К., 1996.

6. Зайончковский П.А. Отмена крепосноо права в Росии.- М., 1968.

7. Мельник Л.Г. Промисловий переворот на Україні.- К., 1972.

8. Нестеренко О.О. Розвиток промисловості на Україні.- К., 1972.

9. Політична історія України: Посібник для студентів вузів.- К., 2001.

10. Рындзинский П.Г. Утверждение капитализма в Росии.- М., 1972.

11. Теплицький В.П. Реформа 1861 р. і аграрні відносини на Україні.- К., 1959.

 

Селянські та інші реформи 60 – 70-х років ХІХ ст. Особливості їх

проведення в Україні

 У середині XIX ст. царизм вимушений був стати на шлях ліквідації кріпосницької системи. Реформа 1861 р., незважаючи на непослідовність і суперечливість, звільнивши від кріпацтва 5.3 млн. чол., сприяла швидкому розвитку капіталізму на Україні.

Внаслідок реформи селяни втратили понад 15% загальної площі землі, яка раніше перебувала в їх користуванні В Катеринославській та Полтавській губерніях відрізані у селян землі доходили до 40%, в Харківській і Чернігівській - до 30%. 220 тис. селян взагалі були звільнені без землі, 100 тис. отримали наділ до 1 десятини, 1 млн. 600 тис. (в загальній кількості близько 3-х млн. селян, що жили на Україні) отримали від однієї до трьох десятин. За отриману землю селяни, ставши вільними, до 1906 р. виплатили поміщикам 382 млн. крб., хоч вона коштувала в середині XIX ст. 128 млн. крб. Визначальним фактором капіталістичного розвитку сільського господарства стало дрібнотоварне селянське господарство, яке поступово розорялося. Соціальні суперечності загострювали і багаточисельні залишки феодальних відносин. Капіталістичні відносини руйнували і дворянські латифундії, землю яких скуповували зростаюче куркульство та купці.

Слідом за селянською царизм провів ще ряд реформ, які охоплювали різні сторони економічного і суспільного життя країни і мали на меті прискорити капіталістичні перетворення. У 1862 р. була проведена фінансова реформа, яка вводила золоте забезпечення карбованця, що надало йому стійкість і централізувала управління грошима в руках міністерства фінансів Наступного року запровадженням нового університетського статуту було відкрито доступ до освіти нижчим станам населення. В січні 1864 р. вийшло положення про організацію земств, а в 1870 р. про створення міських дум – органів місцевого самоврядування. Обрані до цих органів так звані гласні займались питаннями благоустрою, відкриттям лікарень, шкіл, притулків, будівництвом і утриманням шляхів, колодязів та ін. В листопаді 1864 р. була введена судова реформа, що призвела до встановлення відкритого некастового суду присяжних. Проведена на протязі 1862-1864 рр. військова реформа скасувала рекрутські набори. Були проведені і інші реформи.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 280; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!