Ситуацій у навчальному процесі



В сучасному світі людина стикається з великою кількістю проблемних ситуацій, вирішення яких вимагає наявність як психологічних якостей (розвинена увага, пам'ять, комунікабельність , вміння нестандартно мислити), так і вмінь та навичок роботи у різних сферах повсякденної діяльності.

Тому для повноцінного існування в інтенсивно змінюється середовищі сучасній людині все частіше доводиться проявляти активність у вирішенні проблемних ситуацій. Тому в даний час в педагогіці та освітній практиці надзвичайно високий інтерес до проблемного виховання учня, розвитку мислення та творчої активності як найважливішого освітнього ресурсу.

    Метою застосування методу використання проблемних ситуацій є створення проблеми, яка дозволить втягнути учнів у навчальний процес, активізувати процес активного пошуку.

Для успішного використання методу проблемних ситуацій необхідно враховувати наступні умови:

1) Проблемна ситуація дієва тоді, коли в учнів виникає пізнавальне затруднення, перешкода на шляху до досягнення мети, і вони прагнуть самостійно або за допомогою викладача знайти вихід з цього становища.

2) Усвідомлення учнями необхідності пояснення нових знань шляхом використання наявних знань, відомих способів дії.

3) Наявність в учнів певного обсягу знань і вмінь, необхідних для вирішення конкретної проблеми та досвіду використання відомих способів дії в змінених ситуаціях.

4) Зацікавленість учнів у вирішенні проблемної ситуації.

Виходячи з вищесказаного, завданнями проблемного навчання є:

•   розвиток мислення, здібностей учнів, їх творчих умінь;

• виховання активної творчої особистості, яка вміє бачити, ставити і вирішувати нестандартні проблеми;

• засвоєння учнями знань, умінь, які самостійно здобуті в ході активної пізнавальної діяльності.

Головна особливість проблемного навчання - активізувати навчальну роботу учнів, надавши їй творчий характер, і таким чином передати учням ініціативу в організації своєї пізнавальної діяльності.

Для традиційного підходу, прийнятого в освіті, характерно розгляд проблеми розвитку творчих умінь і навичок в якості службового завдання, актуалізується лише при освоєнні тієї чи іншої дисципліни. Метод використання проблемних ситуацій являє собою ефективний засіб формування в учнів прийомів розумової діяльності і розвитку їх творчої активності та самостійності, засіб підготовки до раціоналізаторської роботи, формування мотивів навчання і праці.

Для викладача він служить засобом активізації творчої роботи учнів, засвоєння у них умінь і навичок, здобутих у ході пізнавальної діяльності.

 

 

Принципи професійного навчання, що реалізуються при використанні методу застосування проблемних ситуацій

 

Принципи навчання — це основні положення, що визначають зміст, організаційні форми і методи навчального процесу відповідно його цілям і закономірностям.

Основними принципами навчання є:

1. Принцип зв’язку навчання з життям

2. Принцип науковості

3. Принцип систематичності і послідовності

4. Принцип доступності

5. Принцип свідомості та активності

6. Принцип наочності

7. Принцип міцності засвоєння знань, умінь та навичок.

Крім загальнодидактичних принципів ефективність і успішність освітнього процесу в ВНЗ пов'язана з дотриманням інженерно-педагогічними працівниками системи професійної освіти специфічних принципів навчання, характерних тільки для професійних учбових закладів. Це наступні принципи:

 

Професійної спрямованості загальноосвітніх і загальнотехнічних дисциплін.

Його реалізація пов'язана з узгодженням цілей навчання, змістом загально-технічних і спеціальних дисциплін, а також їх учбових програм всіма викладачами, що навчають учнів однієї професії. Об'єднання інженерно-педагогічних працівників за професійною, а не за наочною ознакою дозволить при вивченні всіх дисциплін показати значущість їх для учня в майбутній професійній діяльності.

При використанні методу проблемних ситуацій принцип спрямованості загальноосвітніх та загальнотехнічних дисциплін реалізується, перш за все, зв’язком вивчає мого матеріалу зі спеціальністю учня. В даному випадку для студентів спеціальності «Організація управління та перевезень на залізничному транспорті» треба перш за все звернути увагу на типові травми, які трапляються на залізничному транспорті, та як при цьому надавати долікарську допомогу.

 


Дата добавления: 2018-05-30; просмотров: 162; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!