Прихильники циклічних теорій переконані, що цивілізації, як люди, народжуються, розквітають, старіють і занепадають.



 Освальд Шпенглер вважав, що кожна цивілізація існує при­близно 1000років. Оскільки, на його думку, західна культура зародилася близько 900р. н. є. то її занепад на початку XX ст. мав бути вже не за горами.

Спочатку відбувається свого роду "замикання в собі", період видимої бездіяльності, а тільки згодом виникає "зворотна ре­акція", нерідко вибухова за своїм характером.

Якщо еліта суспільства не здатна згуртувати його і дати відсіч — суспільство загине. У протилежному випадку воно буде розвиватися. Од­нак у процесі розвитку суперечності у суспільстві нагромаджу­ються і врешті-решт воно починає занепадати.

На думку російського вченого Льва Гумільова,кожна на­ція становить своєрідний живий організм — із циклом життя від народження до смерті приблизно 1200 років.

Розрізняють поступовий (реформістський) і стрибкоподіб­ний (революційний) види соціального прогресу.

Реформа — часткове вдосконалення у певній сфері життя, ряд поступових перетворень, які не стосуються основ існуючо­го ладу.

Є різні реформи, залежно від того, якої сфери життя суспільства вони стосуються:

-  соціальні ре­форми — ті, що безпосередньо пов'язані з людьми, наслідки яких відображаються на рівні або способі життя людей, їх здо­ров'ї, участі в суспільному житті, доступі до соціальних благ. Скажімо, такі, як: введення загальної середньої освіти, медич­ного страхування, допомоги безробітним тощо.

-  еко­номічні — реформи в економічній сфері;

- політичні— реформи в політичній сфері.

Революція — комплексна зміна багатьох або всіх сторін суспільного життя, яка стосується безпосередньо основи існую­чого ладу.

Революції охоплюють різні сфери життя суспільства і, від­повідно, виділяють революції: релігійні, технічні, політичні, наукові тощо.

За своєю тривалістю вони також можуть бути різними — вважається, що революцію не завершено доти, доки не буде досягнута її ціль.

Неолітична революція, скажімо, три­вала близько 3 тис. років. Вона вважається найбільшою в історії людства. Суть неолітичної революції — приручення тварин і окультурнення рослин. Внаслідок неолітичної революції ви­никло класове суспільство.

За соціальною значимістю неолітичну революцію звичайно порівнюють з промисловою революцією XVIII—XIX ст., яка привела до заміни феодальних порядків капіталістичними (три­вала понад 100років).

4. Руйнування суспільства. Аномія

Якщо суспільство розвивається, то воно неминуче повинно і занепадати, руйнуватися.

 Руйнування суспільства — це втра­та ним здатності до самовідтворення, знецінення своєї якісної визначеності, ідентичності.

 Якщо, скажімо, проаналізувати розпад Австро-Угорщини у 1918 р. чи СРСР у 1991р., то по­мітно, що в обох випадках була втрачена здатність відтворення структурної єдності соціальних відносин на певній території. Руйнування суспільства супроводжується різноманітними ви­дами порушень у ціннісно-нормативній системі суспільства (роз­мивання ідеалів, переорієнтація масової свідомості). Цей про­цес у соціології має назву аномія.

Аномія (з давньогрецької — беззаконня, "відсутність норм") — такий стан суспільства, за якого значна частина його членів, знаючи про існування обов'язкових суспільних норм, ставлять­ся до них негативно або байдуже.

Це поняття було введене в соціологічну науку Емілем Дюркгеймом, який пов'язував аномію із відсутністю або слабкістю нормативного регулювання людських бажань, які за своєю природою є безмежними.

 Вчений вважав, що обмеженість мож­ливостей для задоволення бажань і відсутність ефективних норм, які б регулювали їх, роблять індивідів нещасними і навіть підштовхують до самогубства.

Американський вчений Роберт Мертон вважав, що ано­мія виникає тоді, коли люди не можуть досягнути приписува­них суспільством цілей тими засобами, які встановлює суспільство.

 При аномії, навіть якщо існує розуміння спільних цілей, відсутнє спільне визнання правових і моральних способів дій, які ведуть до цих спільних цілей. Люди пристосовуються до аномії в різний спосіб. Роберт Мертон виділив п'ять моделей соціальної адаптації особистості до вироблених у суспільстві культурних норм.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 487; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!