Фізична (рухова) активність і її тісний зв'язок із здоров'ям людини



 

Якщо м'язи не діють – погіршується їх живлення, зменшується об'єм і сила, знижуються еластичність і пружність, вони стають слабкими, в'ялими. Обмеження в рухах (гіподинамія), пасивний спосіб життя призводять до різних передпатологічних і патологічних змін в організмі людини. Так, американські лікарі, позбавивши добровольців рухів шляхом накладення високого гіпсу і зберігши їм нормальний режим харчування, переконалися, що через 40 днів у них почалася атрофія м'язів і накопичився жир. Одночасно підвищилась реактивність серцево-судинної системи і знизився основний обмін. Однак протягом наступних 4 тижнів, коли досліджувані почали активно рухатися (при тому ж режимі харчування), зазначені вище явища були ліквідовані, м'язи зміцнилися. Таким чином, завдяки фізичним навантаженням вдалося відновлення як у функціональному, так і в структурному відношенні.

Помічено, що у рентгенологів, які займаються фізичними вправами, менший ступінь впливу проникаючої радіації на морфологічний склад крові. У дослідах на тваринах показано, що систематичні м'язові тренування сповільнюють розвиток злоякісних пухлин.

У відповідь реакції організму людини на фізичне навантаження перше місце займає вплив кори головного мозку на регуляцію функцій основних систем: відбувається зміна в кардіореспіраторній системі, газообміні, метаболізмі та ін. Вправи посилюють функціональну перебудову всіх ланок опорно-рухового апарату, серцево-судинної та інших систем, покращують процеси тканинного обміну. Під впливом помірних фізичних навантажень збільшуються працездатність серця, вміст гемоглобіну та кількість еритроцитів, підвищується фагоцитарна функція крові. Удосконалюються функція і будова самих внутрішніх органів, поліпшується хімічна обробка і просування їжі по кишечнику.

Фізичні вправи призводять також до збільшення білих кров'яних тілець і лімфоцитів, які є головними захисниками організму на шляху інфекції. Фізичні вправи впливають на артеріальний тиск, зменшуючи утворення норадреналіну – гормону, який, звужуючи кровоносні судини, стає причиною підвищення тиску.

Поєднана діяльність м'язів і внутрішніх органів регулюється нервовою системою, функція якої також удосконалюється при систематичному виконанні фізичних вправ.

Існує тісний зв'язок дихання з м'язовою діяльністю. Виконання різних фізичних вправ надає вплив на дихання і вентиляцію повітря в легенях, на обмін в них кисню і вуглекислоти між повітрям і кров'ю, на використання кисню тканинами організму.

Будь-яке захворювання супроводжується порушенням функцій та їх компенсацією, а фізичні вправи сприяють прискоренню регенеративних процесів, насичення крові киснем, пластичними («будівельними») матеріалами, що прискорює одужання.

При хворобах знижується загальний тонус, у корі головного мозку поглиблюються гальмівні стани. Фізичні ж вправи підвищують загальний тонус, стимулюють захисні сили організму. Ось чому лікувальна гімнастика знаходить широке застосування в практиці роботи лікарень, поліклінік, санаторіїв, лікарсько-фізкультурних диспансерів та ін. З великим успіхом використовуються фізичні вправи при лікуванні різних хронічних захворювань і в домашніх умовах, особливо якщо пацієнт з ряду причин не може відвідувати поліклініку або іншу лікувальну установу. Однак не можна застосовувати фізичні вправи в період загострення захворювання, при високій температурі і інших станах.

Існує тісний зв'язок між діяльністю м'язів і внутрішніх органів. Вчені встановили, що це пояснюється наявністю нервово-вісцеральних зв'язків. Так, при подразненні нервових закінчень м'язово-суглобової чутливості імпульси надходять в нервові центри, що регулюють роботу внутрішніх органів. Відповідно змінюється діяльність серця, легенів, нирок та ін., пристосовуючись до запитів працюючих м'язів і всього організму.

При застосуванні фізичних вправ, крім нормалізації реакцій серцево-судинної, дихальної та інших систем, відновлюється пристосовність людини до кліматичних чинників, підвищується стійкість до різних захворювань, стресів і т.д. Це відбувається швидше, якщо використовуються гімнастичні вправи, спортивні ігри, загартовуючі процедури і ін.

При багатьох захворюваннях правильно дозовані фізичні навантаження сповільнюють розвиток хворобливого процесу і сприяють більш швидкому відновленню порушених функцій.

Таким чином, під впливом фізичних вправ вдосконалюється будова і діяльність всіх органів і систем людини, підвищується роботоздатність, зміцнюється здоров'я. Разом із тим численні морфологічні, біохімічні, фізіологічні дослідження свідчать, що великі фізичні навантаження сприяють значним зрушенням у морфологічних структурах і в хімізмі тканин і органів, призводять до значних змін гомеостазу (відбувається підвищення вмісту в крові лактату, сечовини тощо), порушення обміну речовин, гіпоксій тканин і т.д.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 198; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!