Способи здійснення страхування



 

Розглянемо в хронологічному порядку основні способи здійснення страхування.

1. Самострахування - найбільш древній засіб страхового захисту. При цьому джерелом формування страхового фонду є власні кошти суб'єкта, що бажає одержати страховий захист своїх майнових інтересів. Так, законодавством при організації і функціонуванні господарських товариств і акціонерних товариств, у котрих обов'язково створюються фонди самострахування, передбачене обов'язкове перерахування в ці фонди до 5% чистого прибутку щорічно до досягнення суми не менше 20% загального обсягу статутного фонду.

Фонд самострахування може створюватися в грошовому виді (капіталізований фонд) або в матеріальному виді (запаси сировини, готової продукції). Другий фонд є вузькоспеціалізованим і повинний створюватися тільки для вирішування конкретних специфічних проблем.

2. Взаємне страхування. Спосіб даного страхування використовує принцип колективного накопичення страхового фонду особами, об'єднаних загальним економічним інтересом стосовно одного об'єкта страхування, або у відношенні різноманітних, але еквівалентних (подібних) об'єктів. Участь у системі взаємного страхування договірна, названа «товариством взаємного страхування», яке не є суб'єктом підприємницької діяльності. Кожний з учасників вносить індивідуальний внесок, розмір якого прямо пропорційний сумарній можливості настання подій, що можуть завдати майновий збиток. При виникненні збитку, товариство компенсує учаснику його втрати в межах заздалегідь обговореної суми.

3. Комерційне (акціонерне) страхування. Основою даного способу страхування є максимальна індивідуалізація під потреби конкретного клієнта. Ціллю своєї діяльності суб'єкт підприємництва ставить: здобуття прибутку, шляхом укладання і використання оплачуваних клієнтами договорів страхування. У цьому випадку страховий фонд створюється зі страхових премій клієнтів, і прибуток від результатів управління засобами цього фонду знаходиться в розпорядженні страховика.

4. Державні страхові гарантії. До них відносяться: соціальне страхування, державне пенсійне страхування і страхування на випадок безробіття. Гарантії здійснюються через систему, утворену за рахунок податків (або спеціальних обов'язкових відрахувань, зборів і внесків), бюджетних або позабюджетних цільових фондів, що знаходяться в державному управлінні.

Перераховані засоби страхування взаємозалежні, особливістю яких є принцип взаємної незалежності виплат, тобто, держава не відповідає по зобов'язаннях страховика (при комерційному страхуванні) або товариства взаємного страхування і навпаки.

 

Суб'єкти й об'єкти страхових правовідносин та страховий інтерес

 

Суб'єктами страхових правовідносин є учасники договірних відношень, які спрямовані на використання обговорених страхових зобов'язань - це страховик, страхувальник, застрахований і одержувач.

Страховик і страхувальник є основними суб'єктами договірних відношень; застрахований і одержувач - другорядними, які не є платниками страхових премій і мають обмежені права участі у використанні цього договору.

Страховиками визнаються фінансові установи, які створені у формі акціонерних, повних, командитних товариств або товариств з додатковою відповідальністю, а також одержали у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності. Учасників страховика повинно бути не менше трьох. Страхова діяльність в Україні здійснюється виключно страховиками – резидентами України. Законом допускаються створення і державних страхових організацій.

Мінімальний розмір статутного фонду страховика, який займається видами страхування іншими, ніж страхування життя, встановлюється в сумі, еквівалентній 1 млн. євро, а страховика, який займається страхуванням життя,– 1,5 млн. євро за валютним обмінним курсом валюти України.

При створенні страховика або збільшенні зареєстрованого статутного фонду (СФ), СФ повинен бути сплачений виключно в грошовій формі. Дозволяється формування СФ страховика цінними паперами, що випускаються державою, за їх номінальною вартістю в порядку, але не більше 25 відсотків загального розміру СФ.

Забороняється використовувати для формування СФ векселі, кошти страхових резервів, а також кошти, одержані в кредит, позику та під заставу, і вносити нематеріальні активи.

Предметом діяльності страховика може бути лише страхування, перестрахування і фінансова діяльність, пов’язана з формуванням, розміщенням страхових резервів та їх управлінням.

Страхувальник - це особа, що у силу закону або договору страхування зобов'язана сплатити страховику страхову премію (плату за страхування), а при настанні певної події вправі вимагати від страховика страхову виплату або собі, або застрахованому, або одержувачу, якщо про двох останніх страхувальником укладений договір.

Страхувальниками можуть бути юридичні і дієздатні фізичні особи.

В обов'язки страхувальника входять: 1) обов'язки, пов'язані з відношенням страхувальника до об'єкта страхування (дотримання правил експлуатації майна або дбайливе відношення до здоров'я і життя); 2) обов'язки, що виникають із настанням страхового випадку (необхідність вживання заходів по зменшенню розміру збитку, повідомлення страховику про його настання, звертання страхувальника до компетентних державних органів (у пожежний нагляд, слідчі органи, органи ДАІ).

Застрахована особа - фізична особа, у житті якої може відбутися страховий випадок, безпосередньо пов'язаний з особистістю або обставинами його життя. Це може бути неповнолітня особа - дитина (при страхуванні його батьками), недієздатний інвалід (при страхуванні його опікуном) або робітник підприємства (при страхуванні його підприємством), або будь-який громадянин, застрахований іншою дієздатною фізичною особою. Оплату страховки застрахований не робить, але він може стати володарем прав і обов'язків страхувальника з умовами, обговореними в договорі страхування. 

Одержувачем страхового відшкодування відповідно до страхового законодавства України є або самий страхувальник (для особистого і майнового страхування), або потерпіла особа, що довела прямий причинно-слідчий зв'язок при нанесенні їй збитку зі страховим випадком, або інша третя особа, визначена страхувальником у договорі (для будь-яких видів страхування, крім страхування відповідальності перед третіми особами).

Договір страхування може бути укладений і без вказівки імені або найменування одержувача (поліс на пред'явника). У цьому випадку в договорі встановлюється умова, що дозволяє індивідуалізувати одержувача при настанні страхового випадку. Пред'явник поліса повинний довести, що саме він є носієм страхового інтересу.

Страховий інтерес - це майновий інтерес, що є присутнім у страхувальника по відношенню визначеного об'єкта страхування і є безпосередньою основою для визначення предмета договору страхування.

Страховий інтерес нерозривно пов'язаний з об'єктом страхування. Об'єктом страхування є інтерес страхувальника, що не суперечить законам даної держави, з котрим цей інтерес пов'язаний і на території якої проводиться страхування.

Об'єктом страхування не може бути особа, результати або процес її діяльності, або її майно, оскільки договір страхування укладається з метою одержання визначеної грошової суми. Тому й інтерес страхувальника повинний зводитися до права на одержання суми, за умови настання страхового випадку.

Розглянемо особливості прояву страхового інтересу з основних об'єктів страхування:

1. В особистому страхуванні форма страхового інтересу складається в прагненні одержати майнове забезпечення, пов'язане з такими чинниками, як з життям (точніше зі смертю, тобто, утратою годувальника), із утратою здоров'я, із тимчасовою або постійною втратою працездатності у виді майнової компенсації неодержаних засобів (заробітку).

2. В майновому страхуванні страховий інтерес виявляється у формі відшкодування втрат, пов'язаних із володінням, користуванням, розпорядженням майном.

3. При страхуванні відповідальності фізичної або юридичної особи формою прояву страхового інтересу є можливість його звільнення від матеріальної відповідальності перед третіми особами за наслідки нанесеної шкоди таким категоріям потерпілих осіб: 1) виплати страхових сум фізичним особам; 2) виплати страхового відшкодування в обсязі отриманого збитку третім особам; 3) виплати страхового відшкодування в обсязі отриманого збитку конкретній особі; 4) виплати юридичним особам страхового відшкодування в обсязі нанесеної їм шкоди.  

 

Питання для самоконтролю:

1. Визначення терміну “страхування” з правової та економічної точки зору.

2. У чому полягає основне призначення страхових фондів?

3. Основні функції захисного призначення страхування.

4. Хто відноситься до суб'єктів страхових правовідносин?

5. Перерахувати головні задачі інвестиційного призначення страхування.

6. В чому складається розподільче призначення страхування.

7. Пояснити взаємозв’язок об’єкта страхування з страховим інтересом.

8. Перерахувати основні способи здійснення страхування та основні етапи їх історичного розвитку.

 

ТЕМА 2

КЛАСИФІКАЦІЯ СТРАХУВАННЯ

 

Час:2 год.

Метою лекціїє вивчення класифікаційних ознак страхування, розгляд основних видів і форм страхування в Україні та за кордоном.

План

2.1 Поняття і ознаки класифікації страхування, її наукове та практичне значення.

2.2 Класифікація страхування за формами його проведення.

2.3 Види страхування, їх класифікація.

Основні поняття і терміни: види класифікаційних ознак; галузь, підгалузь, вид страхування; класифікація страхування; об’єкт страхування; ознака класифікації; сфера, клас, вид страхування; форма, вид страхування, форми страхування.

Література: [1], [2], [4], [5], [8], [18]


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 683; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!