Сутність, функції, принципи і роль страхування в економіці



 

В законі України “Про страхування” наведено, що страхування – це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичний осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій).

Важливою передумовою застосування страхування є майнова самостійність суб'єктів господарювання і їх зацікавленість у переданні відповідальності за наслідки ризику спеціалізованим формуванням. Чим зацікавленість більша, тим потреба у страхуванні вища.

Функції страхування:

Ризикова – передача страховикові за певну плату матеріальної відповідальності за наслідки ризику, зумовленого подіями, перелік яких передбачено договором страхування.

Створення і використання страхових резервів – накопичення страховиком певного капіталу, достатнього для забезпечення покриття збитків (у разі їх виникнення), заподіяних страхувальникові стихійним лихом, нещасним випадком.

Заощадження коштів – накопичення коштів страхувальника його внесками, частками певного значення, обумовлених у договорі страхування, і у випадку відсутності страхових подій за час дії такого договору, повернення заощаджуваних коштів страхувальнику (особисте страхування) чи інше за умов страхування (майнові види). При правильному розрахунку тарифів страхування, достатньому зборі коштів страхових премій заощаджуються значні об’єми коштів, котрі направляються на інвестиційні програми вирішення соціальних програм суспільства.

Превентивна – фінансування засобів для запобігання страхової події, обумовленої договором страхування.

Інвестиційна – спрямована на поліпшення стану грошового обігу, підвищення купівельної спроможності національної валюти, збільшення інвестиційних можливостей країни.

Принципи страхування:

Вільний вибір страхування і виду страхування (при добровільних видах страхування).

Страховий ризик –ймовірна подія або сукупність події, на випадок яких здійснюється страхування.

Страховий інтерес – право на власність або володіння об’єктом.

Максимальна сумлінність – висока довіра між сторонами.

Страхові відшкодування та виплати не повинні приносити страхувальнику прибутку – матеріальний і фінансовий стан страхування після відшкодування збитків має бути таким самим як і до страхового випадку. Відхилення, як правило, бувають у бік зниження рівня відшкодування на суму франшизи. 

Страхові відшкодування здійснюються в одній із 4-х форм:

1) перерахування коштів на рахунок страхувальника (застрахованого);

2) оплата витрат на ремонт пошкодженого страхового об’єкту;

3) відновленням об’єкту;

4) заміна знищеного, пошкодженого або викраденого об’єкту на новий.

Виплачені страхувальникові страхові суми не декларуються як доходи і не додаються до сукупного доходу у періоді обліку та не підлягають оподаткуванню.

Франшиза – обумовлена договором страхування частка страхового збитку, яка не підлягає відшкодуванню страховиком. Визначається в грошовій формі або в відсотках до страхової суми.

Розрізняють два види франшизи:

1) умовна франшиза – страховик звільнюється від відповідальності за збиток, якщо його розмір не перевищує розмір франшизи, і збиток підлягає відшкодування повністю, якщо його розмір перевищує франшизу;

2) безумовна франшиза – відповідальність страховика визначається розміром збитку за мінусом франшизи.

Суброгація – передача страхувальником страховикові права на стягнення заподіяної шкоди з третіх (винних) осіб у межах виплаченої суми.

Контрибуція – право страховика звертатися до інших страховиків, які за переданими полісами несуть відповідальність перед одним конкретним страхувальником з пропозицією розділити витрати на відшкодування збитків.

Співстрахування і перестрахування – дії страховиків по перерозподілу відповідальності за взятий на страхування ризик, коли прийнятий ризик значною мірою перевищує їх фінансову спроможність і надійність по виконанню своїх зобов’язань перед страхувальниками.

Позитивний вплив страхування в ринковій економіці пов’язаний з:

1) наданням впевненості в розвитку бізнесу, тобто повернення інвестору грошових чи матеріальних витрат в разі завдання збитків страховими подіями;

2) наданням змоги оптимізувати ресурси, спрямовані на організацію економічної безпеки;

3) забезпеченням раціонального формування й використання коштів, признаних для здійснення соціальних програм, (спрямованих на фінансування освіти, охорони здоров’я, пенсійне забезпечення та ін. соціальні заходи);

4) створенням резерву грошових ресурсів для зростання інвестицій в економіку (розширення виробництва).

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 281; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!