Міжнародні корпорації та їх роль в світовій торгівлі.



Виникнення міжнародних корпорацій є закономірним результатом розвитку світової економіки і міжнародних економічних відносин, з одного боку, і потужним фактором їх розвитку, з іншого. Досвід світового розвитку показує, що процес інтернаціоналізації виробництва як головної передумови створення міжнародних корпорацій у своїй основі має модель послідовної інтернаціоналізації. У світовій практиці міжнародна корпорація розглядається як форма структурної організації великої корпорації, що здійснює прямі інвестиції в різні країни світу. Результатом прямого зарубіжного інвестування міжнародної корпорації може бути створення зарубіжного підприємства (асоційованої компанії), в якому прямий інвестор-нерезидент володіє менше 50%, капіталу; дочірньої фірми , де його частка перевищує 50% і закордонної філії - підприємства, що повністю належить прямому інвестору. Розрізняють дві форми міжнародних корпорацій. Транснаціональні корпорації - це корпорації, головна компанія яких належить капіталу однієї країни, а філії розкидані по всьому світу. Під багатонаціональними корпораціями звичайно розуміють корпорації, головна компанія яких належить капіталу двох і більше країн, а зарубіжні відділення також знаходяться в різних країнах.

Можна виділити кілька основних напрямів впливу ТНК на світову економіку.

1. ТНК багато в чому визначають динаміку і структуру, рівень конкурентоспроможності на світовому ринку товарів і послуг.

2. ТНК контролюють міжнародний рух капіталу та прямих іноземних інвестицій. Вони є основними інвесторами в країни, що розвиваються і активно впливають на рівень їх економічного розвитку, поєднуючи це з великими сферами впливу в розвинених країнах. Це означає, що сучасні ТНК здатні впливати на рівень економічного розвитку цілих регіонів.

3. ТНК відіграють величезну роль у створенні та передачі технології і знань, концентруючи НДДКР у своїх наукових центрах. У силу виробничих і фінансових можливостей саме вони зосереджують у своїх руках найбільш наукоємні виробництва. Вони ж розробляють новітні види продукції з найбільш затребуваними споживчими властивостями, тим самим сприяючи процесу технологічного розвитку виробництва.

4. Міжнародні корпорації є найважливішим чинником міжнародної трудової міграції, сприяючи поширенню професійних знань, процесу обміну досвідом між співробітниками з різних країн і руху робочої сили слідом за ПЗІ. Тим самим створюється міжнародний ринок праці, для якого характерні процеси конвергенції професійної підготовки персоналу.

Таким чином, ТНК є рушійною силою кількох ключових процесів сучасної світової економіки. Вони роблять позитивний вплив на економіки різних країн і регіонів, сприяють у них розвитку виробничих, наукових і технологічних зв'язків між підприємствами. ТНК відіграють визначальну роль у процесі міжнародної конкуренції, співпрацюючи і змагаючись один з одним, а також з малим і середнім бізнесом.

Міжнародний лізинг як форма міжнародного бізнесу.

Міжнародний лізинг - договір лізингу, що здійснюється суб'єктами лізингу, які знаходяться під юрисдикцією різних держав. Міжнародною лізингова операція вважається також в тому випадку, якщо майно або платежі перетинають державні кордони, угода, по якій лізингодавець купує обладнання у національного підприємства, а після цього передає його іноземному підприємцю за кордон, називається експортним лізингом. Якщо обладнання купується у іноземної фірми і передається для використання вітчизняному підприємцю, угода називається імпортним лізингом. Міжнародний лізинг можна вважати своєрідною формою експорту-імпорту капіталів, оскільки фактори, що спонукають міграцію капіталів, є мотивами для експортних та імпортних лізингових операцій. Вони також виступають додатковим важливим джерелом збуту продукції, особливо дорогого високотехнологічного обладнання. Світова практика накопичила численні різновиди лізингових операцій. Одним з таких варіантів, який широко використовується в міжнародному бізнесі і слугує важливим джерелом нових інвестицій, є фінансовий лізинг.

Можна констатувати, що в нинішній час Україна є сировинним придатком розвинутих країн світу (нацією забезпечення) і тому однією з першочергових задач економічної політики повинна бути задача виходу України на рівень технологічної нації. Для цього необхідні технологічні інвестиції, що можуть бути отримані з допомогою міжнародного лізингу.

Україна повинна скористуватися лізингом для вирішення своїх інвестиційних проблем. Інвестиційному ринку України характерно зменшення капіталовкладеннь, що відбувається швидше, ніж спад виробництва.

В умовах економічної кризи в Україні, коли практично зупинилося фінансування капіталовкладень в оновлення основних засобів у зв'язку з недостатністю прибутку підприємств і значним зменшенням виробництва, лізинговий метод фінансування інвестицій є найбільш доцільним і може сприяти збереженню ліквідності більшості підприємств України.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 436; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!