Поняття «організація» означає, що дана спільнота певним чином впорядкована, «побудована» та структурована.



Соціальні форми організації

Коло питань: ознаки організації, вимоги до діяльності організації, роль природного і соціального оточення, зовнішнє оточення і внутрішній простір організації, характеристика соціальних форм організації, їх відмінність.

v Ознаки організації

Існує безліч соціальних форм організацій: сімейна, політична, військова, спортивна, туристична, виробнича, освітня, наукова, релігійна і т. д.

Попри їх різноманітність можна виділити ряд ознак, які їх об'єднують у спільноту, яку ми і називаємо організацією.

Соціальна організація є об'єднанням людей, котрі завдяки своєму характеру, вмінням, знанням створюють особливий тип стосунків, що дає їм можливість діяти як єдине ціле.

2. Соціальна організація в основному є раціональним витво­ром: створюється вона для досягнення спільної мети на основі пев­ної програми, положень, приписів, усної угоди, домовленості тощо.

3. Завдяки організації є можливість чіткого розмежування обов'язків кожного її учасника, вилучення дублювання операцій, за безпечення максимального рівня виконання завдань з мінімальним психологічним навантаженням на людину.

4.  Кожна організація є стосунково-автономною у системі суспільних відносин.

Її межі, можливі дії, склад персоналу, ма­теріальні ресурси і т. д. закріплюються і регламентуються різного роду нормативними документами.

Уже з початку свого існування кожна організація чітко визначні параметри діяльності, а саме: цілі і завдання, види і кількість членів, форми управління тощо.

 Якщо це фірма, яка функціонує в сфері матеріального виробництва, то до вище зазначеного вона самостійно визначає необхідну кількість закупівлі сировини, матеріалів, устаткування, терміни оренди або строки будівництва приміщень, необхідних для її функціонування, роботи тощо.

Якщо організаціяналаштована на духовну діяльність, то тут велике значення мають зв'язки з пресою, телебаченням, урядовими установами, різними партіями, бібліотеками, видавництвом тощо.

v Вимоги до діяльності організацій

Вивчаючи особливості способів функціонування організацій, американський соціолог Карет Морган" прийшов до висновку, що кожна з них для нормальної діяльності повинна відповідати найнеобхіднішим вимогам, а саме мати:

-  високоосвічений, ініціативно налаштований апарат управління;

-  раціонально продуману структуру;

 -   сучасні засоби для реалізації поставлених цілей;

- трудові ресурси, тобто наявність добре підготовлених працівників в усіх структурних підрозділах;

- визначене реальне завдання;

- продуманий технологічний процес;

- необхідну якість продукції.

Організація, незалежно від того, в якій сфері вона функціонує (ма­теріальній чи духовній), в умовах конкурентного тиску повинна постійно дбати про досконалість своєї продукції.

 Якщо та чи інша організація дозволяє собі розкіш забувати про це, вона ризи­кує загубити свій імідж, а звідси і замовників, клієнтів.

 Конку­ренція — це:

- наявність на ринку великої кількості покупців і продавців будь-якого конкретного продукту чи ресурсу;

- свобода для покупців і продавців виступати на тих чи інших ринках або покидати їх.

Чи буде потреба в тій чи іншій про­дукції, залежить від її якості.

І звичайно, важливою, якщо не найважливішою вимогою є наявність цілей організації. Саме цілі, з якою метою вона створюва­лась є початком і кінцевим результатом діяльності будь-якої організації.

v Зовнішнє середовище і внутрішній простір

Важливим чинником, який впливає на всі структурні елементи організації, є навколишнє природне та соціальне оточення.

Але як­що природне оточення діє в більш-менш однаковому рівні на всі організації, то соціальне (клієнти, партнери, постачальники, інші організації) значною мірою диференційоване.

Американський соціолог Гріффін Ріккі в праці «Основи уп­равління організаціями» виділяє дві форми соціального оточення:зовнішнє середовище і внутрішній простір.

Зовнішнє середовищескладається з двох сфер: загальної і цільової.

Загальна сфера зовнішнього середовища має п'ять вимірів:

- Економічний (торговий баланс, рівень інфляції, рівень без­робіття, доступність кредитних та сировинних ресурсів, структура господарства, фінансовий стан, попиту тощо).

- Науково-технічний (методи, завдяки яким засоби виробництва перетворюються в продукти і послуги, рівень державного контролю за якістю товарів, захист національних технологій).

- Соціокультурний (рівень життя населення, звичаї, обряди, мо­ральні цінності, демографічні особливості, економічна освіченість і суспільства, відношення до релігії тощо).

- Політично-правовий (стабільність уряду, ставлення держав­них інституцій до суб'єктів ринкового господарювання, політичний клімат та правовий захист в суспільстві, антимонопольне законо­давство).

- Міжнародний (вплив міжнародної ситуації на діяльність органі­зацій в конкретно взятій країні, статистичний аналіз зовнішньоеко­номічних зв'язків, національні відмінності).

• Цільове зовнішнє середовище складають:

- конкуренти — організації, які конкурують з даною організацією у сфері засобів виробництва;

- клієнти — ті, хто придбає продукцію фірми або платить за по­слуги, які надає організація тій чи іншій людині;

- постачальники — організації або окремі особи, які поставляють за­соби, сировину тощо для інших організацій.

Наприклад, заводу, який виготовляє автомобілі, одна фірма поставляє шини, інша — елек­тричне обладнання, ще інша — систему охолодження і т. д.;

- групи інтересу — це такі групи, члени яких лобіюють інтереси певної організації як всередині, так і за її межами — в законодавчій, виконавчій, судовій владах на різних рівнях, в телебаченні, радіо, пресі і т. д.;

- власники — люди, які є акціонерами, фундаторами даної фірми,

організації, асоціації.

· Внутрішній простір у свою чергу складаєтьсяз: адміністрації,

членів організації та створеної ними культури.

Адміністрація це структура, члени якої виконують керівні функції в організації.

Вона може бути представлена декількома (а іноді і однією) особами.

В деяких організаціях управління може здійснюватись на колективних засадах в формі правління, зібран­ням уповноважених членів організації тощо.

Члени організації— це люди, для яких дана фірма є постійним місцем роботи.

  Ті, які працюють в ній тимчасово, не є її членами.

Організаційна культура — це сукупність цінностей, звичаїв, тра­дицій, форм поведінки,       моральних засад тощо, які цементують ор­ганізацію, визначають напрями діяльності, сприяють усвідомленню людиною своєї значущості в організації і ролі останньої в житті кож­ного її члена. Це «символічні» засоби духовного і матеріального внутрішнього оточення.

v Характеристика соціальних форм організації .

В соціології більшість учених дотримуються думки, що соціальними формами організації є:

- Сімейна. Тут в якості організації є сім'я.

Як зазначає А.В.Дорін, трудові зв'язки в такій організації тісно переплетені з родинними.

Це спрощує соціально-економічні відносини в сфері права влас­ності і розподілу прибутків.

 Контакти в сімейній формі організації відбуваються як в години праці, так і поза ними.   Таким же чином відбувається і вплив соціального оточення на сімейну форму ор­ганізації.

Цей вплив однаковою мірою має як формальний, так і неформальний характер.

Рівень значущості впливу визначається ста­тусом члена організації (сім'ї).

І взагалі контакти в такій соціальній формі організації, як сімейна, характеризуються    високим рівнем довіри  і згуртованості, закритістю стосовно зовнішнього середовища.

- Офіційна. Це така соціальна форма організації, в якій родинні зв'язки відсутні.

 Стосунки всередині офіційної організації побудовані виключно на діловій основі, на діловому інтересі.

Все особисте відділяється і як би залишається за межами організації.

- Добровільна і примусова соціальна форма. Слід зазначити, що вступ в організацію майже завжди добровільний, проте є організації, побудовані на примусі, де місце людини в організації визначається терміном — «повинен» (служба в армії, у вахтових бригадах тощо), а є і такі організації, членом яких людина взагалі стає наперекір своїй долі і бажанню (перебування у місцях ув'язнення).

- Підприємницька. Це організація, яка має порівняно просту струк­туру, добре розвинені формальні і неформальні зв'язки між її чле­нами, значну владу лідера в ній.

- Професійна. Це організація, члени якої об'єднані на основі пев­ного фаху, є спеціалістами в певній сфері діяльності (освітній, військовій, науковій, охорони здоров'я тощо).

- Дивізійна. Це така організація, в якій домінує децентралізоване керівництво. Місіонерська. В цій організації, згідно з дослідженнями канадського вченого Г.Мінцберга, високий рівень довіри між членами та взаємодопомоги.

 Кожен її член може в разі необхідності зайняти місце керівника.

Окрім високого рівня професіоналізму, всі члени організації свідомо і беззастережно дотримуються єдиної ідеології.

- Політична. Це така організація, метою якої є досягнення влади її суспільстві. Єдність в такій організації забезпечується на основі ста­туту, програми, відповідних директив, прийнятих керівництвом колективно (на з'їздах, пленумах, зібраннях) чи одноособово.

- Соціально-демографічна. Однією з важливих характеристик та­кої організації, згідно з А.В.Доріним, є її статево - віковий склад.

Це такі організації, наголошує він, де в одних — домінують працівни­ки жіночої, в інших — чоловічої статі; в третіх — і чоловіки, і жінки представлені однаково; в одних — домінує молодіжний склад, в дру­гих — люди старшого віку; в третіх — і тих, і інших приблизно од­накова кількість.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 216; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!