Хто є членами суспільства, які його складові?



До нього вхо­дить, пише Е. Шілз, сім'я, асоціації, підприємства і фірми, школи і університети, армії і церкви, секти і партії, численні корпоративні органи і організації, які в свою чергу мають свої межі, з визначеним колом членів, над якими здійснюють певні контролюючі функції — батьки, управлінці, підприємці тощо.

До складу суспільства входять також формально і неформально організовані за територіальною ознакою общини, села, округи, міста, райони.

Сюди ж входять неорганізовані сукупності людей, такі як: соціальні класи і верстви, суб'єкти професій, релігійних вірувань, мовні групи і т. д., які мають відповідну культуру, звичаї, обряди.

Для того, щоб бути суспільством, підкреслює Е.Шілз, соціальна система повинна мати свій власний «центр тяжіння» тобто вона повинна мати свою власну систему влади в рамках власних. І до того ж вона повинна мати власну культуру.

v Соціальна група

У сучасному суспільстві діють безліч різноманітних груп і організацій.

Об'єднують людей спільні інтереси, релігія, етнічні і політичні ознаки тощо.

V сучасній соціології поняття «соціальна група» і «організація» часто ототожнюються. Поняття «соціальна група» є родовим щодо понять «клас», «соціальна верства», «колектив», «нація», «етнічна», «те­риторіальна», «релігійна» та інші спільноти, оскільки фіксує соціальні відмінності, які виникають між окремими сукупностями людей у процесі розподілу праці й діяльності на основі відношення до засобів виробництва, влади, характеру праці, фаху, освіти, рівня й структури прибутків, статі, віку, національної приналежності, місця проживання, стилю життя тощо8.

 В сучасному суспільстві функціонує безліч соціальних груп, кожна з яких об'єднується на основі спільних інтересів, потреб, цінностей, мети.

 Бувають малі і великі соціальні групи (класові, територіальні, національні), спільноти формальні та неформальні.

Характерною рисою такого об'єднання є організація.

 Група стає соціально зрілою тоді, коли усвідомлює свої інтереси, цінності, формує норми, мету і завдання діяльності.

Саме усвідомлення інтересів перетворює групу людей в єдине ціле, в самостійний суб'єкт соціальної дії.

v Особливості соціальної організації

Польський політолог і соціолог Ян Карлицький, вивчаючи особливості студентських об'єднань, дійшов до висновку, що, потрапляючи в студентське середовище, молода людина з перших же днів перебування в ньому відлучає себе від минулого життя.

«Це моя організація», «це моя група», «наш курс думає інакше» ось типові висловлювання першокурсника.

Студентські організації, пише Ян Карлицький, мають ряд особ­ливостей:

1. Суспільна адаптація як межа соціальної відокремленості студентської молоді.

2. Функціональні зв'язки членів даної організації з іншими соціальними групами.

3. Особливості даної соціальної категорії як майбутньої інтелігенції.

Якщо говорити про особливості організації в цілому, то такими є:

- Соціальна відокремленість.

- Формування власних цінностей і специфічного почуття спільноти.

- Наявність внутрішнього організаційного клімату13.

v Організація як складова суспільства

Організація, при всій своїй неповторності, є складовою частиною суспільства.

Найменші зміни, які відбуваються в ньому, тут же відображаються на житті організації. Вплив суспільства на організацію здебільшого відбувається як безпосередньо, так і опосередковано — через своїх же членів, які одночасно є членами інших спільнот, зв'язків співробітників організацій по горизонталі і вертикалі, впли­ну радіо, телебачення, преси а іноді і силових структур.

Організація теж впливає на суспільство, проте рівень цього впливу визначається і співвідношенням частини до цілого, її значущості в політичному, економічному, культурному, науковому житті цього суспільства.

То що ж таке організація?

«Організація,— пише А.В. Дорін — це спільнота людей, яка базується на єдності цілей, змісту і умов праці.

Люди об'єднуються, щоб і спільно здійснювати трудову діяльність, тому що вона має велику кількість переваг порівняно з індивідуальною — є більш вигідною, конкурентоспроможною, привабливою, ефективною, комунікабель­ною і т. д..


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 173; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!