Суспільство виступає як особливий, вищий ступінь розвитку живих систем, який проявляється в функціонуванні і розвитку соціальних організацій, інститутів, груп, класових рухів...



СОЦІОЛОГІЯ ОРГАНІЗАЦІЇ

План.

Методологічні аспекти і поняття «організація».

Суспільство і організація.

Соціальні форми організації.

Функції і розвиток організації.

Коло питань: трактування поняття «організація», ознаки, що характеризують організацію, визначення суспільства, функція соціальної організації.

1.

v Трактування поняття «організація»

У науковій літературі з теорії управління «організація» розгля­дається:

- як характеристика системи означає внутрішню впорядко­ваність, узгодженість її частин (організація як структура);

- як одна з основних функцій управління (організація);

- як процес створення, формування діяльності;

- як ототожнення із соціальною системою (організація як фірма, асоціація, тощо)

v Ознаки, що характеризують організацію

Кожна організація — фірма, асоціація, лікарня, навчальний за­клад тощо створюється для досягнення якоїсь мети.

Вже саме слово «організація» (з грецьк. органом — інструмент, знаряддя) - своєрідний інструмент, необхідний для реалізації групою людей певної мети, цілей.

 В умовах слабкої конкуренції організація, як правило, діє спокійно, впевнено.

 Вона може дозволити собі деякі відхилення під технології, якості, дисципліни і т. д., але ситуація різко змінюється, коли в тому ж місті чи регіоні розпочинає діяльність інша фірма того ж самого профілю, а тим паче, коли їх виникає декілька:

- розпочинається пошук більш ефективних технологій,

- серед членів організації різко зростає дисципліна праці,

- активізують свою роботу функціональні менеджери і маркетологи.

 Кожна організація є віддзеркаленням того суспільства, в якому виникла.

v Функція соціальної організації

Функція суспільства полягає в тому, що воно сприяє розвитку свідомого життя і соціалізації особистості.

Суспільство, писав Ф.Г. Гіддінгс, є асоціацією подібних один до одного людей, яка розвиває мо­ральну природу особистості.

Література і філософія, релігійні погля­ди і політика — все це є результатом обміну ідей і почуттів.

 У свою чергу під могутнім впливом літератури і філософії, релігійного культу і політики формується світогляд даної генерації людей, відповідної епохи, нового покоління.

Функція соціальної організації, зазначав автор, виражається в еволюції особистості, яка поступово проходить все вищі і вищі стадії поки не досягне ідеалу, що йменується людстюм2.

Соціаль­на істота, а саме такою є людина, обов'язково з надлишком віддасть суспільству ті цінності, які воно їй дало у процесі соціалізації.

Особистість не може жити сама в собі.

Постійно, від сторіччя до сторіччя суспільство, яке створило людину, перетворюється, збага­чується цією ж людиною.

Суспільство і організація.

Коло питань: сучасні визначення суспільства, його складові, соціальна група і її особливості, організація як складова суспільства.

 

v Сучасні визначення суспільства

Людське суспільство, вважав В.Соловйов, це не механічна су­купність окремих індивідів, об'єднаних спонтанно, воно є єдиним цілим, яке має власне специфічне життя, визначене трьома головни­ми умовами: воно має твердо стояти на землі, мусить забезпечити своє матеріальне існування, а також повинне жити своїм природним життям4.

Соціальна система є суспільством тоді, коли вона не входить як складова в більшу за обсягом спільноту, зазначав Е.Шілз.

 Він наводить такий приклад. Об'єднання родичів або плем'я не є частиною більшої спільноти за таких умов: «якщо шлюби укладаються між його членами; якщо воно поповнює свій склад головним чином за рахунок дітей тих людей, які вже є визнаними його членами; якщо воно має свою власну систему правління; якщо у нього є своя владна назва і своя історія, тобто така історія, в якій багато її дорослих членів — або більшість — вбачають історичне пояснення своїх зв'язків зі своїм «власним минулим» і, насамкінець, якщо у нього є своя власна культура»5.

Суспільство, або, іншими словами, колективна єдність, писав П.Сорокін у праці «Система соціології», має ряд властивостей, явищ і процесів, яких не існує і не може бути в сумі ізольованих індивідів.

 Але разом з тим суспільство існує не «поза» і незалежно від індивідів, а як система взаємодіючих одиниць, без яких воно с немислимим і неможливим, як неможливе будь-яке явище без своїх складників.

«Суспільство,— читаємо в підручнику «Соціологія» за загальною редакцією В.П.Андрущенка і М.І.Горлача,— це сукупність людей, які об'єднані конкретними інтересами, потребами чи взаємними симпатіями, або певним видом діяльності»6.

Суспільство виступає як особливий, вищий ступінь розвитку живих систем, який проявляється в функціонуванні і розвитку соціальних організацій, інститутів, груп, класових рухів...

У вузькому значенні «суспільство» розуміється як історично кон­кретний тип соціальної системи, певний соціальний організм.

v Складові суспільства


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 138; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!