Електронографія та нейтронографія



Досліди з дифракції електронів та нейтронів показали, що положення дифракційних максимумів залежить від будови кристала: його сингонії17 (кристалографічного розподілу кристалів за конфігурацією їхньої елементарної комірки) та параметрів елементарної комірки. За допомогою дифракційної картини можна розв’язувати зворотну задачу визначення будови кристалічної ґратки. За аналогією до рентгенографії ці розділи фізики виділилися в окремі галузі, котрі отримали окремі назви електронографії і нейтронографії. Всі вони мають спільне те, що використовують дифракцію хвиль:рентгенівських або електронних і нейтронних хвиль де Бройля. Проте вони відрізняються один від одного взаємодією хвиль з речовиною: рентгенівські промені взаємодіють з електронами, електрони з кулонівським полем екранованого електронами ядра, а нейтрони - з полем ядерних сил. Тому нейтрони краще дифрагують на атомних ядрах легких речовин, а електрони і рентгенівські промені на атомах з великими атомними номерами

 Рис.5.23. Схема пристрою для нейтронографії: 1 – джерело нейтронів (ядерний реактор), 2 – захисний шар, 3 – графітовий стрижень (сповільнювач нейтронів), 4 – коліматор, 5 – перший кристал (монохроматор), 6 – зразок, що досліджується, 7 – детектор.

 

Схема пристрою для нейтронографії наведена на рис.5.23. Нейтрони з ядерного реактора через графітовий стрижень, у якому вони внаслідок розсіяння зменшують свою енергію до теплової, надходять до коліматора. Коліматор формує вузький пучок нейтронів, який за допомогою дифракції на 1-му кристалі монохроматизується, бо після відбиття від його сіткових площин довжина хвилі де Бройля теплових нейтронів стає рівною , де  - відстані між сітковими площинами 1-го кристала, а  - порядок інтерференції, -показник заломлення нейтронів.

Нейтронів.

Монохроматизований потік нейтронів використовується для дослідження кристалічної структури зразка (2-го кристала). 2-й кристал і детектор синхронно обертаються навколо осі перпендикулярної до площини рисунку так, що . Для детектування нейтронів використовують спеціальні детектори, наприклад, фотоплівки покриті плівкою індію. У плівці індію нейтрони стимулюють ядерну реакцію з утворенням g - квантів, які реєструються фотоплівкою.

Дифракційні методи дослідження речовини дають можливість отримувати такі дані про її структуру:

(1) Чітка дифракційна картина свідчить про кристалічну будову об’єкту, що досліджується.

(2) Напівширина дифракційного рефлексу залежить від розміру кристала, довжини хвилі та кута . Чим більше розмір кристалу, тим менше напівширина дифракційного рефлексу

(3) Розпад дифракційного кільця на окремі дужки свідчить про збільшення розмірів окремих кристаликів у зразку, що досліджується, бо це зменшує їх кількість і зменшує можливий набір азимутальних кутів розсіювання. В цьому випадку кажуть, що в зразку виникла текстура.

(4) Монокристал, як це вже відомо, дає окремі рефлекси. Така дифракційна картина називається лауеграмою.

Для утворення дифракційного максимуму при дифракції на тривимірному кристалі (рис.5.23) необхідно виконання інтерференційних рівнянь Лауе:

При дзеркальному відбитті електронів від грані кристалу, ці формули збігаються з формулою Вульфа – Брегга (5.28).

(5) Знаючи  для дифракційних рефлексів або , - радіуси дифракційних кілець на дебаєграмах або положення рефлексів на лауеграмах можна знайти набір відстаней між сітковими площинами ,... для даного зразка кристала. Далі розв’язується геометрична задача для кожної сингонії окремо. Розв’язок порівнюється з результатами вимірювання величин .

Рис.5.24. Сіткові площини з різними індексами Міллерав кубічній гратці


       Розглянемо найпростіший приклад кубічної ґратки (рис.5.24). Для неї відстані між сітковими площинами . Згідно формули (5.34) радіуси дифракційних кілець обернено пропорційні . Скориставшись виразом для , можна показати, що Тому починаємо перебирати можливі індекси Міллера для кожного різновиду кристалевих кубічних ґраток. Для простої кубічної ґратки переборка індексів Міллера дає:

 і далі. Відсутні рефлекси з числами 7,15.

Для об’ємноцентрованої ґратки квадрати радіусів дифракційних рефлексів відносяться як парні числа:  

Длягранецентрованої кубічної ґратки:

Для кубічної типу алмаза:

Звичайно, що розшифровка електронограм від кристалів інших сингоній є більш складною задачею.

(6) На аморфних речовинах не спостерігається чітких дифракційних картин. Проте діаметри дифракційних гало дають можливість оцінити параметри ближнього порядку в цих речовинах.

(7) При малих енергіях електронів  електрони мають малу глибину проникнення в тверде тіло. Тому дифракція повільних електронів дає можливість досліджувати структуру приповерхневих шарів твердого тіла або навіть будову самої його поверхні. Метод дифракції повільних електронів (ДПЕ) у сучасній модифікованій формі був запропонований Джермером і професором Київського університету Д.О. Городецьким разом з його учнем О.М. Корнєвим. Зараз цей метод став одним з найбільш поширених методів дослідження поверхні твердого тіла.

 

 

Висновки

 

1.Електромагнітні хвилі мають не тільки хвильові, але й корпускулярні властивості, про що свідчать: закони теплового випромінювання (кванти Макса Планка ), закони фотоефекту (формула Ейнштейна ), короткохвильова границя суцільного рентгенівського спектра , імпульс фотона , ефект Комтона .

2.Експериментальні дані показали, що електрони й інші корпускули, як і електромагнітні хвилі, мають як корпускулярні, так і хвильові властивості. Вони інтерферують, дифрагують тощо.

3.Луї де Бройль сформулював революційну гіпотезу, що кожне матеріальне тіло має хвильові властивості, довжина хвилі яких є .

4.Гіпотеза де Бройля знайшла експериментальне обгрунтування в дослідах з дифракції і інтерференції електронів, нейтронів, протонів, атомів, молекул. Було показано, що формула де Бройля дає змогу кількісно пояснити результати чисельних дослідів по дифракції та інтерференції частинок.

5.З’ясувалось, що хвильові властивості притаманні індивідуальним частинкам, а не їх ансамблям, бо значне зменшення інтенсивності променя, що розсіюється, не викликає змін їхнього розподілу в інтерференційній та дифракційних картинах цих явищ.

6.Досліди з дифракції дозволяють вимірювати довжину хвилі де Бройля. Точні виміри довжини хвилі де Бройля призвели до необхідності внесення коректив у значення фундаментальних констант числа: Авагадро, елементарного заряду електрона та інших фундаментальних сталих.

7.Дифракція електронів та нейтронів знайшла практичне застосування для дослідження структури (кристалічної будови) твердих тіл. Виникли два нових розділи структурного аналізу: електронографія і нейтронографія, які доповнили існуючу до цього часу рентгенографію.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 535; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!