Принципи господарського процесуального права.



Принципи господарського процесуального права— це його фундаментальні положення, основні правові ідеї, які визначають таку побудову господарського процесу, що забезпечує винесення законних і обґрунтованих рішень.

Значення принципів господарського процесуального права полягає в тому, що вони є орієнтиром у нормотворчу діяльності при вдосконаленні господарського процесуального законодавст­ва; дозволяють господарському суду забезпечити правильне уяс­нения господарського процесуального законодавства та правиль­не застосовування згідно з дійсним змістом.

Принципи знаходяться у певному взаємозв'язку, зумовленому різними факторами. Система принципів — сукупність усіх прин­ципів господарського процесуального права їх взаємозв'язку та взаємозумовленості. В юридичній науці існують різні погляди на систему принципів, їх кількість, підстави в їх класифікації. Най­поширенішим є поділ принципів господарського процесуального права за об'єктом регулювання на судоустрою і судочинства.

Принципи господарського процесуального права виявляються як в окремих нормах загального змісту, так і в процесуальних нор­мах, які містять гарантії реалізації на практиці загальних право­вих приписів.

Принципи судоустрою, організаційні принципи, які визнача­ють устрій господарських судів: здійснення правосуддя лише су­дом; незалежність суддів і підкорення їх тільки Конституції України і законові; державна мова судочинства; рівність учасни­ків господарського процесу перед законом і судом; обов'язко­вість виконання рішень суду та інші.

Принципи судочинства, принципи функціональні, які визнача­ють процесуальну діяльність суду й учасників процесу: диспозитивність; доступність судового захисту прав і загальних інтересів; гласність розгляду справ; рівноправність сторін господарського проце­су; змагальність; свобода надання ними своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості; об'єктивна істина та інші.

Усі ці принципи знаходяться у взаємозв'язку, трапляється, що один і той принцип виступає і як організаційний, і як функціональ­ний. Тому ствердження, що немає тільки організаційних або функ­ціональних принципів, правдиве, і такий поділ є досить умовним.

Особливе місце серед принципів господарського процесу посі­дає принцип законності. Принцип законності є основним принци­пом, притаманним для всієї системи українського права і, зокрема, господарського процесу. Господарський процес — форма захисту прав. Законність у діяльності господарських судів означає повну відповідність усіх судових актів і процесуальних дій суддів і учас­ників процесу, які здійснюються у ході вирішення спорів, нормам матеріального і процесуального права. Цей принцип включає ви­могу до суддів правильного застосовування норми матеріального права і здійснювати процесуальні дії, керуючись законодавством України про судочинство в господарських судах. Коли міжнарод­ними договорами України встановлено інше ніж законом правило, тоді застосовують правила міжнародного договору. У разі відсут­ності законодавства, що регулює спірні відносини, господарський суд застосовує законодавство, яке розглядає такі відносини, а за відсутності такого законодавства господарський суд виходить із загальних засад та змісту законодавства.

Контрольні запитання для самоперевірки

1. Дайте визначення предмета господарського процесу.

2. Чи відрізняється системність і універсальність гос­подарської процесуальної форми?

3. Чи є послідовність стадій господарського судочин­ства обов'язковою і безумовною для проходження справи?

4. Назвіть особливості методу господарського проце­суального права.

5. Господарські процесуальні відносини існують у пра­вовій чи фактичній формі? Поясніть чому?

6. Чому досудовий порядок урегулювання спору не є обов'язковою умовою порушення господарського процесу, навіть за наявності письмової домовленості сторін спору про його застосування.

 

Тема 4. Підвідомчістьі підсудність справгосподарським судам

1. Підвідомчість справ господарським судам.

2. Під­судність справ.

3. Види територіальної підсудно­сті.

4. Передача справ з одного господарського суду до іншого.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 364; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!