Обладнання робочого місця учителя



У передній частині робочої кімнати монтується підвищення розміром 1700 х 3000 мм і висотою до 200 мм. Підвищення необхідне для того, щоб учитель бачив усіх учнів, які працюють у робочій кімнаті, а вони – зразки виробів, наочні посібники тощо, які демонструє учитель. На підвищенні обладнується робоче місце учителя і демонстраційне робоче місце учня. На столі учителя вмонтований пульт керування технічними засобами навчання (відкривання в закривання штор затемнення, піднімання екрана, керування кіноапаратом, діапроектором), а також вимикачі для вмикання напруги на робочі місця учнів. Демонстраційне робоче місце обладнується точно так, як і робочі місця учнів. Демонстрація прийомів найбільш ефективна в тому випадку, коли учитель має можливість показати правильну робочу хватку інструменту, а також робочі руки в різних ракурсах. Це можливо лише в тому випадку, коли демонстраційний стіл змонтований на поворотному крузі. Повертаючи демонстраційний стіл в необхідне положення, учитель мав можливість показувати прийоми роботи в різних ракурсах.

На передній стіні робочої кімнати на висоті 800 мм від підвищення закріплюється класна дошка розміром 1200 х 3000 мм, з пристроями для вивішування таблиць, плакатів. Над дошкою закріплюється екран для демонстрації кінофільмів, діафільмів та діапозитивів. Вздовж нижнього краю дошки прикріплюють жолоб для крейди. Було б дуже добре, якби дошка рухалась вниз і вгору, тобто змінювалась відстань нижнього краю дошки по відношенню до підвищення. Дошку обладнують шторками з тканини. Під дошкою закріплюють планшет із розміщеним на ньому креслярським інструментом (лінійка, кутник, транспортир, циркуль). З лівого боку від креслярської дошки розміщують шафу для таблиць та інших наочних посібників. З правого - обладнують санітарний куточок, в якому установлюють раковину з водопровідним краном і водостічною трубою. Вище раковини розміщують полички для мильниць, а також аптечку, з набором необхідних перев'язочний матеріалів та медикаментів. Тут же розміщують і електрорушничок.

Обладнання робочого місця учня

Основна площа приміщення робочої кімнати відводиться під робочі місця учнів. Найбільш раціональними робочими місцями с одномісні столи з розміром кришки 500 х 600 мм. Якщо ж обладнати робочу кімнату одномісними столами немає можливості, то обладнують двомісними з розміром кришки 500 х 1200 мм. У кімнаті повинні бути столи різної висоти, так як в ній навчаються учні всіх початкових класів.

Робоче місце повинно відповідати росту учня. Внаслідок антропометричних вимірів дітей віком від 7 до 10 років виявлено, що для обладнання робочих місць учнів необхідні столи і стільці двох розмірів при інтервалі росту учнів в 15 см.

Таблиця 1

№№ парти, столу Групи росту в см Висота заднього краю кришки стола над підлогою Висота переднього краю сидіння над підлогою
А до 130 54,0 32,0
Б 130-145 60,0 36,0

Найкращі фізіологічні і гігієнічні умови для роботи учнів створюються при відповідності навчального обладнання (столу, стільця) росту пропорції дітей. При цьому забезпечується можливість збереження робочої пози, що найменше втомлює дітей. При роботі за робочим місцем учень повинен сидіти на стільці, тримаючи корпус і голову прямо, лише трохи нахиливши її вперед. Між тулубом і краєм стола повинен залишатися вільний простір 3-4 см. Ноги зігнуті в тазобедренних і колінних суглобах під прямим кутом.

Ступні опираються на підлогу або підніжку. Така постава може бути забезпечена лише у випадку правильного набору меблів відповідно до росту учня. Так як у робочій кімнаті передбачається навчання учнів усіх початкових класів, то меблі повинні бути різної висоти, під ноги і стілець необхідно підкладати спеціальні підставки.

На одному з перших занять у робочій кімнаті вчитель розставляє учнів за робочими столами у відповідності з їх ростом і закріплює за ними це робоче місце.

Кожне робоче місце обладнується комплектом інструментів індивідуального користування.

Для роботи з папером і картоном: ножиці (завдовжки 110-120 мм) із заокругленими кінцями, добре загостреною різальною частиною, довжина якої 70-80 мм; сталеве шило - кругле, завдовжки 40 мм (з ручкою 85 мм); масштабна лінійка 20-25 см; олівець простий ТМ; пензлик для клею; дерев'яний косинець; картонажний ніж (ручка довжиною 100-120 мм, лезо 20-30 мм); баночки для клею і води, циркуль.

Із тканиною і волокнистими матеріалами: набір голок від № 1 до № 12 (залежно від товщини ниток); наперсток; ножиці; лінійка та косинець; булавки; крючки для в'язання (металеві, дерев'яні або пластмасові); п'яльця; шаблони, викрійки; сантиметрова стрічка; олівець; грибок для штопки; кравецька крейда.

Із деревом і фанерою: лінійка, олівець ТМ; ножівка дрібнозуба, молоток (вагою 200 г); лобзик з набором пилочок; підставка для випилювання; електровипалювач; буравчики.

Для роботи з дротом, жерстю і фольгою: кусачки для перекушування дроту і проводів; круглогубці для згинання дроту; плоскогубці для згинання і скручування деталей; рисувалки для нанесення рисок при розмічуванні деталі; ножиці для різання жерсті; лещата з шириною губок 50 мм; лінійка металева; ножівка по металу; слюсарний кутник; циркуль слюсарний.

Для роботи з різними матеріалами: стеки (дерев'яні або пластмасові); столики для ліплення, підкладні дошки розміром 200 х 200 мм; ванночки (пластмасові або з білої жерсті); качалочки (діаметром 20 мм і довжиною 300 мм); дротяний різак.

Для технічного моделювання: викрутки, гайкові ключі, конструктори технічні (металеві чи пластмасові), конструктори будівельні (пластмасові чи дерев'яні), електроконструктори.

Інструменти і обладнання повинно відповідати по будові і вазі фізичним можливостям учнів молодших класів.

Важливе місце в організації трудового навчання займають питання зберігання інструментів і їх раціонального розміщення на робочому місці. Інструменти індивідуального користування зручно зберігати у висувних шухлядах, розміщених під кришкою робочого стола. Всередині шухляда розділена на чотири секції: секція для розміщення розмічальних і контрольновимірних інструментів; для інструментів по обрізці паперу і картону; для інструментів по обробці тканини; для інструментів по обробці деревини і металу.

Робоче місце учня обладнується також розеткою з напругою 36 вольт для ввімкнення електровипалювача. Подача напруги здійснюється з пульта керування на робочому місці учителя.

Методичне забезпечення

Одним із важливих шляхів удосконалення трудового навчання молодших школярів - це створення комплексу методичного забезпечення уроків праці та позаурочних занять. Комплекс методичного забезпечення виготовляється силами вчителів та учнів. До комплексу входять:

♦ площинні графічні посібники (таблиці, плакати, картини, демонстраційні технологічні картки, креслення, технічні рисунки);

♦ екранні посібники (діафільми, діапозитиви, кінофільми);

♦ натуральні наочні посібники (колекції паперу і картону, ниток і тканин, природних матеріалів, металів, пластмас, набори деталей конструктора, зразки інструментів, пристроїв, виробів);

♦ роздатковий матеріал (креслення виробів, технічні рисунки, технологічні картки);

♦ методичні рекомендації для проведення бесід, інструктажу з різних тем програми, екскурсій, дослідів тощо);

♦ картотека методичної та спеціальної літератури, журнальних статей.

      Усі ці матеріали комплектуються у шафах, розміщених вздовж задньої стіни робочої кімнати. В шафах знаходиться весь матеріал для уроків в 1, 2 та 3 класах. Для зберігання методичного матеріалу використовуються папки або картонні коробки. На торцевій частині папок або коробок робиться надпис, до якої теми програми відноситься зібраний матеріал, наприклад: "Папір і його властивості", "Виготовлення виробів за шаблонами", "Оздоблення виробів із тканини", "Аплікація з рослинних форм", "Будівельне макетування'' тощо. Тут же зібрані підготовлені вчителем розробки уроків із найбільш складних тем програми, конспекти уроків із технічного моделювання, з роботи з різними матеріалами.

Робоча кімната обладнується технічними засобами навчання: кінопроектором "Радуга-2" з дистанційним керуванням, діапроектором для демонстрування слайдів і діафільмів, а також епіпроектором для демонстрування непрозорих зображень Технічні засоби навчання монтуються в шафі, а управління ними здійснюється з пульта керування вчителя.

У робочій кімнаті повинні бути оформлені стенди: "Правила техніки безпеки та внутрішнього розпорядку", "Робота з папером і картоном", "Робота з тканиною", "Моделювання", "Робота з природними матеріалами". Вчителі збирають вироби учнів для постійно діючої виставки. Для її оформлення в кімнаті обладнуються стелажі. Кращі вироби використовуються і як зразки на уроці.

Для успішної роботи учні забезпечуються необхідною кількістю матеріалів: паперу, картону, тканини, тасьми, ниток, глиною, пластиліном; клеєм, фарбою, жерстю, дротом, фольгою, фанерою, пластмасами, конструкторами. Все це також зберігається в шафах.

Відповідна матеріальна і методична база дає можливість творчо підходе™ до кожного уроку, удосконалювати систему роботи трудового навчання і виховання молодших школярів, успішно вирішувати основні завдання щодо виховання молодших школярів, успішно вирішувати основні завдання предмета, прищеплювати дітям інтерес до праці, до людей праці.

 

Питання для самоконтролю:

 

Ø Обґрунтуйте доцільність створення кімнати для трудового навчання учнів молодших класів.

Ø Які санітарно-гігієнічні вимоги ставляться до робочої кімнати для учнів молодших класів?

Ø Як обладнується робоче місце вчителя?

Ø Як обладнується робоче місце учнів?

Ø Перерахувати інструменти індивідуального користування за видами робіт учнів.

Ø Методичне забезпечення робочої кімнати з трудового навчання.

Ø Дати характеристику роботи вчителя по створенню навчальної бази з трудового навчання молодших школярів.

 

Лекція №3. «Методи навчально-виховної роботи з трудового навчання»

План заняття

  1. Поняття про методи і прийоми навчання.
  2. Класифікація методів трудового навчання..
  3. Характеристика методів, що визначаються за джерелами інформації:

3.1. Усні словесні методи.

3.2. Демонстраційні методи.

3.3. Практичні методи.

4. Методи формування пізнавальних інтересів на уроці.

5. Інструктаж в трудовому навчанні.

       Зміст заняття

Під методами трудового навчання розуміють способи спільної роботи вчителя і учнів в процесі якої досягається засвоєння учнями знань, формування вмінь і навичок, виховання загальнолюдського відношення до праці, розвивається пізнавальна здібність, самостійність, творча активність в навчальній і трудовій діяльності.

По відношенню до початкових класів це визначення можна сказати так:

Методи трудового навчання – це способи взаємозв’язаної і взаємозумовленої діяльності вчителя та учнів, під час якої учні під керівництвом вчителя набувають теоретичних знань про працю людей, матеріали та інструменти, про планування технологічного процесу виготовлення виробів, набувають навичок і вмінь обробляти матеріали і виготовляти вироби.

       У процесі такої діяльності в учнів формується світогляд, розвиваються їх пізнавальні, розумові й фізичні сили та здібності, розширюється загальний і політехнічний кругозір, здійснюється підготовка до життя.

       Важливою вимогою до методів навчання праці в початкових класах є те, що вони повинні відповідати віковим особливостям учням, їх розумовим і фізичним можливостям, здібностям і характеру пізнавальної діяльності.

       Ефективність методів в значній мірі залежить від правильного вибору методичних прийомів.

       Методичні прийоми – складові елементи методу або окремі дії вчителя та учнів, спрямовані на досягнення навчально-виховної мети.

Методичні прийоми

            Логічні прийоми                                 Технічні прийоми


● Прийоми формування розумової діяльності учнів:

- виділення головного,

- узагальнення

- порівняння.

 

· Потребують раціонального використання засобів діяльності:

- обладнання,

- матеріалів, пристроїв

- ТЗН.


В процесі навчання методи і прийоми використовуються в різних ситуаціях. Один і той же вид діяльності учнів в одних випадках виступає як самостійний метод, а в інших – як прийом.

Бесіда, пояснення.

Метод                                                      Прийом

при вивченні нового матеріалу                    в ході практичної роботи

 

Існують різні класифікації методів навчання. Ми зупинимось на найбільш розповсюдженій класифікації, що має два напрямки.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1439; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!