Іслам має кілька різновидів, найпоширенішими з яких є шиїзм, суннізм, суфізм і ін.



Питання для самостійного вивчення:

Формування і поширення ісламу.

2. Коран – священна книга мусульман.

3. Свята, звичаї, обряди ісламу.

4. Напрями, течії ісламу.

5. Мусульманські релігійно-політичні рухи.

Лекція 7.

Тема: ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗПОВСЮДЖЕННЯ НОВИХ РЕЛІГІЙНИХ РУХІВ

 

Мета:ознайомити студентів з поняттям нетрадиційні релігії, визначити основні види нових релігійних рухів та розкрити їх особливості.

 

 

План

1. Загальна характеристика нетрадиційних культів.

2. Неохристиянські течії.

3. Орієнтальні культи.

4. Синтетичні релігії.

5. Деструктивні культи.

Література

1. Академічне релігієзнавство. Підручник. За наук. ред. проф. А. Колодного. – К.: Світ знань, 2000.

2. Балагушкин Е. Критика современных нетрадиционных религий. Истоки,
сущность, влияние на молодежь. – М., 1983.

3. Дворкин И. Сектоведение. Тоталитарные секты. Опыт системного исследования. – Нижний Новгород, 2002.

4. Калінін Ю., Харьковщенко Є. Релігієзнавство. – К.: Наукова думка, 1994.

5. Лубський В.І., Теремко В.І., Лубська М.В. Релігієзнавство. – К.: Академвидав, 2008.

6. Клизовский А.И. Основы миропонимания новой эпохи. – Рига, 1993.

7. Митрохин Л.Н. Религии «нового века». – М., 1985.

8. Новітні релігійні течії і рухи в Україні.- К., 1997.

9. Світогляд і духовна культура. – К., 1993.

10. Уолтер Мартин. Царство культов. – СПб., 1993.

11. Успенский П.Д. Новая модель Вселенной. – СПб, 1992.

12. Юнг К. Психология религии. – М.1991.

 

 

Основний зміст

 

Лекцію присвячено поняттю нетрадиційні релігії. Розглядаються основні види нових релігійних рухів. Зосереджено увагу на розкритті особливостей віровчення та культової системи.


Нові «нетрадиційні культи» представляють специфічний тип релігійної організації. У них, як правило, відсутній строго розроблена віроповчальна система; структура цих організацій нерідко ієрархічна, із твердим авторитаризмом харизматичного лідера, для них характерна опозиційність до офіційних цінностей і ідеалів і до їхніх церковних організацій, що відстоюють, у них сильно розвинене «ми-почуття». Культ у цих нових громадах переважно колективний, використається «техніка» психологічного маніпулювання, психотерапія, особлива увага приділяється перетвореним, їх адаптуванню в групі. Організації релігій «Нового століття» діють як потужні міжнаціональні корпорації, що займаються великим бізнесом і мають філії в багатьох країнах миру.

Все різноманіття культів можна умовно розділити на п'ять груп.

1. Неоорієнтальні культи: «Спілка Свідомості Кришни», «Тихоокеанський дзен-буддистський центр», «Місія Божественного світла» Махарай Джи, «Трансцендентальна медитація» і ін.

2. Неохристианские об'єднання - це «Церква Об'єднання», «Діти Бога», «Церква Тіла Христова» і ін.

3. Саєнтологічний напрямок утворюють «Церква саєнтології», «космічні релігії», наприклад «Суспільство Аетаріус» і ін.

Нова магія, спіритизм.

Сатанинські» групи.

Неохристианские об'єднання.Серед неохристианских об'єднань найбільше поширення одержала Церква об'єднання, або Асоціація Святого Духа за об'єднання світового християнства, заснована в 1954 р. у Південній Кореї преподобним Сан Мун Муном. У цей час це цілісна міжнародна організація має мільйони послідовників у більш ніж 150 країнах миру. Керівний орган Церкви – Всесвітній Місіонерський Центр – перебуває в Нью-Йорку. Президентом центру є преподобний Кван.

Основні істини віри Сан Мун Мун виклав у праці «Божественний Принцип». Відповідно до навчання Муна, існує єдиний Бог, батько всіх націй, що сповіщає про себе в іудаїзмі, християнстві, ісламі, буддизмі й інших релігіях світу. Тепер прийшов час усвідомити «живого Бога» поза границями традиційних релігій. Людська історія складається із трьох періодів: «століття Старого Заповіту», «століття Нового Заповіту», «століття Завершеного Заповіту». Кожному століттю Бог повідомляє «істину» у певному обсязі з урахуванням духовного рівня людей за допомогою месій і пророків. Перший і другий періоди одержали свою «істину» у Біблії. В 1960 р. почався останній період - «вік Завершеного Завіту». Месією третього періоду Мун оголосив себе, а своя праця «Божественний принцип» - істотним доповненням одкровення.

Мун уважає, що Христос, створюючи церкву, бачив у ній не якусь організацію, а підстава Царства Божого на землі. Ціль Церкви об'єднання складається в побудові цього царства. Оскільки основною перешкодою для його створення є, з погляду Муна, расизм, війни, бідність і інші соціальні пороки, остільки в Церкві чільне значення надається не індивідуальному моральному вдосконалюванню, а соціальній дії. Церква об'єднання функціонує в усьому світі як «родина». У ній відсутні формальні канони й обряди. Головне, по навчанню Муна, це складові її люди, що піклуються про інших людей.

Члени Церкви жертвують релігійній громаді гроші, майно. Головна мета члена Церкви - знайти «нове народження» і взяти активну участь у будівництві царства Божого.

Міжнародна Спілка Свідомості Кришни.Найбільш великим із сучасних неоорієнтальних віросповідань є Міжнародна Спілка Свідомості Кришни (МССК) – релігійна організація вайшнавів. В 1966 р. цю організацію заснував у США індійський проповідник Абхай Ширан Де (1896-1977), що одержав ритуальне ім'я Його Божественна Милість Бхактіведанта Свамі Прабхунда.

Навчання кришнаїтів генетично пов'язане з індуїзмом. Кришнаїти представляють своє віровчення й культ як органічне продовженні, сучасну інтерпретацію древнього ведичного навчання. Основна праця, у якому Свамі Прабхунда виклав своє навчання, називається «Бхагавад-гіта, як вона є».

Віровчення кришнаїзму, або релігія вайшнавів (відданих Богу), засновано на принципі монотеїзму. Відповідно до цього віровчення, існує єдиний абсолютний Бог – Кришна, що виступає в трьох своїх проявах: Бхагавакі, Брахмана й Паратама. Бог вічний і не створимо, має нескінченну розмаїтість енергій. У відповідності з безліччю дій у Бога безліч імен, але головне з них – Кришна (Всеприваблюючий). Інші Боги мисляться як аватари (втілення) Кришни.

Кришнаїти велике значення надають вченню про двоїсту природу миру. Людина також являє собою істоту, що складається із двох початків: духовного й матеріального. Духовний початок є основою людини - це те, що живе вічно, тіло лише оболонка душі, і душа постійно міняє цю оболонку. Дотримуючись традицій ведичної релігії, кришнаїти затверджують, що душа здатна перевтілюватися за законом Карми.

Один з найважливіших принципів, на якому базується культова практика кришнаїтів, складається в самообмеженні людини яке містить у собі відмова від мирського життя й всіх благ, які вона надає. Ідеальною формою такої відмови є насамперед відмова від майна, пожертвування засобів на користь МССК і перехід у храм на положення ченця або черниці. Ті, хто не переходить на чернечий спосіб життя, можуть продовжувати свою діяльність у світі, заробляючи собі на життя й вносячись пожертвування в храми.

Кришнаїти пропагують вегетаріанську їжу. Разом з тим вони забороняють застосовувати одурманюючі й збудливі засоби, у тому числі кава, чай, тютюн, засуджують недозволені полові відносини, тобто не непризначений для зачаття дітей.

У культовій практиці кришнаїтів велике місце приділяється обмиванню. На їхню думку охайність - одне з найважливіших якостей «відданого». Обмивання рекомендується робити два-три разу в день. Зробивши обмивання, «відданий» наносить на тіло тілак-глину.

Велике значення в культовій практиці кришнаїтів мають ритуальні богослужіння в храмі, які відбуваються щодня: починаються зі світанку - в 4 ранки - і закінчуються в 21 годину.

Особливе значення в культовій практиці мають медитації, під час яких людина повністю відходить від цього світу й концентрується на любові до Бога. Виняткова роль під час медитації приділяється мантрі (оспівування святих імен Бога). Медитації можуть бути як індивідуальними, так і колективними – під час служби в храмі. Цей вид медитації називається кіртана.

 

Питання для самостійного вивчення:

1. Загальні особливості нетрадиційної релігійності.

2. Класифікація неорелігій.

3. Езотеричні об’єднання.

4. Неоязичництво.

5. Секулярні вчення релігійного характеру.

6. Новітні релігійні течії і рухи в Україні.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 201; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!