Історія розвитку судової експертології в Україні




 


на базі колишньої Львівської філії Київського НДІСЕ. Нині Львівський НДІСЕ перебуває в стадії організаційного становлен­ня, визначення свого наукового профілю, який відповідав би по­требам практики.

Одним із перспективних напрямів науково-дослідницької ро­боти інституту є використання сучасних досягнень природничих і технічних наук у практиці збирання та дослідження джерел дока­зової інформації, зокрема методів вакуумного напилювання ме­талів для виявлення невидимих слідів на матеріальних носіях, ви­користання спеціальних знань у різних видах дослідження.

Львівський НДІСЕ має Волинське відділення.

Судово-медичні експертизи (дослідження) проводяться в Голо­вному бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров'я України, Республіканському бюро судово-медичної екс­пертизи Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, бюро судово-медичної експертизи управлінь охорони здо­ров'я обласних і державних адміністрацій, міських (місцевого, об­ласного підпорядкування) та районних (міжрайонних) відділен­нях.

Судово-психіатричні експертизи проводяться в Українському науково-дослідному інституті соціальної і судової психіатрії та наркології Міністерства охорони здоров'я України, центрах судо­во-психіатричних експертиз (у Києві та Донецьку), відділеннях (амбулаторних, стаціонарних судово-психіатричних експертиз), які є структурними підрозділами психоневрологічних лікарень або диспансерів.

Судово-психологічні експертизи проводяться в Київському науково-дослідному інституті судових експертиз, психологами кафедр юридичних вузів та психологами підрозділів МВС Ук­раїни.

Виникнення і розвиток криміналістики на кафедрах навчальних закладів

До 30-х XX ст. років криміналістика більш активно розвивала­ся як криміналістична техніка в науково-технічних відділах (НТВ) міліції і в інститутах судової експертизи системи Міністер­ства юстиції. В юридичних закладах країни криміналістичні дослідження гальмувалися.

50


Криміналістику, а також теорію експертизи, не визнавали са­мостійною юридичною наукою, в кращому випадку вважали її до­поміжною технічною дисципліною, що об'єднувала «криміналіс­тичну техніку» і «криміналістичну тактику».

30-ті роки були роками становлення науки криміналістики.

На початку 30-х років створюються криміналістичні лабора­торії в Московському, Ленінградському, Саратовському, а потім у Свердловському, Ташкентському та Алма-Атинському юридичних інститутах колишнього СРСР. Найбільш систематично курс криміналістики читався в ці роки в центральній школі Головного управління робітничо-селянської міліції, яка в 1932 р. випустила перших експертів-криміналістів для НТВ міліції. У 1935-1936 pp. було видано перший підручник з криміналістики для юридичних закладів (книга 1: «Техніка та тактика розслідування злочинів», книга 2: «Методика розслідування окремих видів злочинів»). У 1938-1939 pp. був написаний новий підручник з криміналісти­ки для юридичних закладів також у двох книгах (автори С. А. Го-лунський, С. М. Потапов, І. М. Якімов, М. В. Терзієв та Б. М. ТТТя-вер, за редакцією А. Я. Вишинського). У 1940 р. був виданий підручник з криміналістики для юридичних шкіл Б. М. Шавера та А. І. Вінберга [7, с. 232]. Цього року в Україні вийшла праця М. Є. Євгеньєва «Методика і тактика розслідування злочинів».

З'явилися праці, які мали теоретичне значення і завдяки яким криміналістику визнали самостійною юридичною наукою. Це праці Б. М. Шавера «Об основных принципах частной методики расследования преступлений», «Предмет и метод советской криминалистики» [8; 9], С. М. Потапова «Принципы криминали­стической идентификации» [10].

Напередодні Другої світової війни в Московському і Харківсь­кому інститутах були створені самостійні кафедри криміналісти­ки, на яких почали здійснювати підготовку аспірантів.

Виникнення, розвиток і запровадження у слідчу практику кри­міналістичних знань в Україні безпосередньо пов'язані не тільки з науковою і практичною діяльністю науково-дослідних інститутів системи юстиції, експертно-криміналістичних підрозділів системи внутрішніх справ, але й кафедр криміналістики Харківського юри­дичного інституту (сьогодні Національна юридична академія

51


Лекція 2


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 322; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!