Сутність страт-ого упр-ня. Необхідність переходу п-ств до страт-ого упр-ня.



Страт-е упр-ня з'явилося шляхом еволюційного розвитку зі страт-ого план-ня, що складає його сутнісну основу. Воно викликає усе більший інтерес у фірм, що стикаються з труднощами в здійсненні принципово нових стратегій.

Страт-е упр-ня представляє процес, що визначає послідовність дій орг-ї по розробці і реалізації стратегії. Він включає постановку цілей, вироблення стратегії, визначення необхідних ресурсів і підтримку взаємовідносин із зов-нім серед-щем, що дозволяють орг-ї досягати поставлених цілей.

Дії орг-й і їхніх керівників не можуть зводитися до простого реагування на зміни, що відбуваються. Усе ширше визнається необхідність свідомого упр-ня змінами на основі науково обґрунтованої процедури їхнього передбачення, регулювання, пристосування до цілей орг-ї, до змінних зов-ніх умов. Очевидно, що сама орг-я повинна адекватно реагувати на зміни в зов-нім серед-щі.

Сучасним інструментом упр-ня розвитком орг-ї в умовах наростаючих змін у зов-нім серед-щі і зв'язаної з цим невизначеності є методологія страт-ого упр-ня.

Практика показує, що ті орг-ї, що здійснюють комплексне страт-е план-ня і упр-ня, працюють більш успішно і дістають прибуток значно вище середньої по галузі.

Виникнення і практичне викор-я методології страт-ого упр-ня викликані об'єктивними причинами, що випливають з характеру змін, у першу чергу в зов-нім серед-щі орг-ї.

Суть страт-ого упр-ня полягає у тому, що, з одного боку, існує чітко організоване комплексна страт-е план-ня, з іншого боку – стр-ра упр-ня орг-єю відповідає "формально-му" страт-ому план-ню і побудована так, щоб забезпечити вироблення довгостр-вої стратегії для досягнення її цілей і створення упр-ських механізмів реалізації цієї стратегії через с-му планів.

Виділяють два основних кінцевих прод-ти страт-ого упр-ня. Один з них – потенціал орг-ї, що забезпечує досягнення цілей у майбутньому. Іншим кінцевим прод-том страт-ого упр-ня є внутр-ня стр-ра й орг-йні зміни, що забезпечують чутливість орг-ї до змін у зов-нім серед-щі. B підприємницької орг-ї це припускає наявність здатності вчасно знайти і правильно витлумачити зов-ні зміни, а також керувати відповідними адекватними діями, що припускають наявність страт-их можл-тей для розробки, іспитів і впровадження нових товарів і послуг, технологій, орг-йних змін.

Таким чином, д-ність по страт-ому упр-ню спрямована на забезп-ня страт-ої позиції, що повинна забезпечити тривалу життєздат-ність орг-ї в умовах, що змінюються.

__________________________

Стратегія та стр-ра п-ства. Традиційні та страт-і ОСУ.

Найбільш інерційною підс-мою упр-ня п-ством е орг-йна стр-ра упр-ня, яка має відбивати прийнятий порядок орг-ї упр-ня, досягнутий на певний відрізок часу,

Орг-йна стр-ра визначає впорядкованість завдань, посад, повноважень і відповідальності, виходячи з яких п-ство здійснює свою виробничу і упр-ську д-ність.

В еволюції ОСУ п-ства прийнято окреслювати три основних етапи: І — класичні ОСУ: (лінійна, функц-на, лінійно-функц-на); II — удосконалення лінійно-функц-ної ОСУ; III — перехід до страт-их ОСУ.

Положення про тісний зв'язок і вплив стратегії та стр-ри довів ще на початку б0-х років А. Чандлер. Він стверджував, що зміни в стр-рі йдуть слідом за стратегіями. Після змін у стр-рі (тобто після переходу до нової ОСУ) починається наступний цикл: стратегії змінюються внаслідок змін у страт-ому мисленні, зумовленому новим етапом розвитку. Орг-йна стр-ра може сприяти страт-ому розвитку п-ства або гальмувати його.

Концепція «страт-ого набору» та стратегія розвитку загального упр-ня є основою для перебудови ОСУ. Ліквідація діючої ОСУ та створення нової — це, фактично, реалізація забезпечуючих стратегій страт-ого набору і особливо комплексної стратегії розвитку загального упр-ня, формування інструменту впровадження інших стратегій.

Орг-йна стр-ра — це с-ма зв'язків і відносин, що виникають (зникають) у процесі д-ності п-ства, між існуючими і створюваними (зникаючими) ланками, підрозділами, ступенями с-ми упр-ня згідно з обраною стратегією розвитку загального упр-ня.

«Традиційні» ОСУ мають такі особл-ті: 1) функц-ні, центр-ні, ієрархічні, стабільні; 2) щільний розподіл праці (за всіма ознаками), спец-зація д-ності, закріплення обов'язків у стандартних орг-ійних док-тах; 3) механізм контролю — центр-ний із застосуванням всіх форм і методів.

ОСУ в страт-ому упр-ні: 1) децентр-ні, гнучкі, з універсальними (в тому числі тимчасовими) ланками, створеними «під мету»; 2) принцип формування ланок: орієнтація на виявлення та розв'язання проблем.

__________________________


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 222; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!