Тема 10. Політична свідомість та ідеологія. Сучасні політичні течії.



За суб’єктом політичної свідомості виокремлюють:

а) групову політичну свідомість; б) буденну політичну свідомість; в) теоретичну політичну свідомість; г) немає правильної відповіді.

 

За глибиною відображення закономірностей політичного життя політична свідомість є:

а) індивідуальна; б) групова; в) масова; г) теоретична.

 

До структури політичної свідомості входять:

а) цінності; б) ідеї, погляди, переконання, оцінки; в) почуття, настрої; г) усе з переліченого.

 

Що представляє собою буденний рівень політичної свідомості?

а) несистематизовані масові уявлення про політику; б) сукупність ідей, поглядів, вчень, які виникають на основі наукового дослідження політичних явищ і процесів; в) система ідей і поглядів, які виражають інтереси суспільних класів стосовно політики, здійснення влади; г) сукупність почуттів, настроїв, емоцій, волі, думок, особливих рис характеру індивідів і соціальних спільностей, що виражають їх ставлення до політичних інститутів, здійснення влади.

 

Теоретичний рівень політичної свідомості можна визначити як:

а) несистематизовані масові уявлення про політику; б) сукупність ідей, поглядів, вчень, які виникають на основі наукового дослідження політичних явищ і процесів; в) система ідей і поглядів, які виражають інтереси суспільних класів стосовно політики, здійснення влади; г) сукупність почуттів, настроїв, емоцій, волі, думок, особливих рис характеру індивідів і соціальних спільностей, що виражають їх ставлення до політичних інститутів, здійснення влади.

 

Політична ідеологія – це є:

а) несистематизовані масові уявлення про політику; б) сукупність ідей, поглядів, вчень, які виникають на основі наукового дослідження політичних явищ і процесів; в) система ідей і поглядів, які виражають інтереси суспільних класів стосовно політики, здійснення влади; г) сукупність почуттів, настроїв, емоцій, волі, думок, особливих рис характеру індивідів і соціальних спільностей, що виражають їх ставлення до політичних інститутів здійснення влади.

 

Що не характеризує політичну ідеологію як форму політичної свідомості?

а) базується на певних теоретичних основах, використовуючи раціональні методи розмірковування та переконання; б) спрямована на пізнання істини, на розкриття об’єктивних законів реальності, отримання достовірних знань; в) нерідко базується на припущеннях, умовних тлумаченнях, виправдовує певні дії; г) є масовою, завжди намагається стати колективним віруванням.

 

Що з наведених положень характеризує політичну ідеологію як форму політичної свідомості?

а) спрямована на пізнання істини, на розкриття об’єктивних законів реальності, отримання достовірних знань; б) завжди пізнає дійсність об’єктивно, так, як вона існує насправді; в) базується виключно на фактах, встановлених та перевірених наукою; г) немає правильної відповіді.

 

Які причини потреби суспільства в політичній ідеології?

а) необхідність захисту інтересів соціальних спільностей; б) необхідність вироблення для суспільства певної загальної програми дій у світі реальності; в) правильні відповіді а і б; г) немає правильної відповіді.

 

Несистематизовані масові уявлення про політику – це:

а) буденна політична свідомість; б) теоретична політична свідомість; в) політична ідеологія; г) політична психологія.

 

Сукупність, ідей, поглядів, вчень, які виникають на основі наукового дослідження політичної дійсності, це:

а) буденна політична свідомість; б) теоретична політична свідомість; в) політична ідеологія; г) політична психологія.

 

Система поглядів та ідей, що дає цілісне трактування суспільного життя, його смислу, спрямованості, перспектив, передбачає певні способи вирішення суспільних проблем через призму інтересів тих чи інших соціальних спільностей, це є:

а) буденна політична свідомість; б) теоретична політична свідомість; в) політична ідеологія; г) політична психологія.

 

Яка з перелічених ідеологій особливо утверджує пріоритет стабільності, традицій, лояльності владі, віри в Бога і відданості Батьківщині?

а) соціалізм; б) консерватизм; в) класичний лібералізм; г) ніяка з перелічених.

 

Яка з перелічених ідеологій особливо апелює до необхідності ринкової економіки, свободи особи та обмеження державного регулювання економіки?

а) соціалізм; б) класичний лібералізм; в) консерватизм; г) соціалізм-демократизм.

 

Яка з ідеологій особливо наголошує на тому, що людина може змінитися під впливом суспільного середовища?

а) фашизм; б) марксистсько-ленінський соціалізм; в) консерватизм; г) класичний лібералізм.

 

Яка з ідеологій в ряду суспільних цінностей на перше місце ставить свободу, соціальну справедливість і солідарність?

а А) комуністична; б) соціал-демократична; в) ліберальна; г) консервативна.

 

Яка ідеологія виступає сьогодні синонімом поняття “держава загального добробуту” ?

а) комуністична; б) соціал-демократична; в) ліберальна; г) консервативна.

 

Коріння ідеології лібералізму пов’язане з іменами:

а) Дж.Локка; б) Ш.Л.Монтеск’є; в) І.Канта; г) з усіма з перелічених.

 

Оформлення ідей консерватизму у цілісну систему поглядів було здійснено:

а) Е.Берком; б) Дж.Локком; в) Е.Берштейном; г) К.Каутським.

 

Що із зазначених положень не характеризує ідеологію лібералізму?

а) абсолютна цінність людської особистості та рівність від народження усіх людей; б) визнання невідчужуваних прав людини на життя, свободу, власність; в) пріоритет інтересів держави над інтересами індивіда; г) пріоритет прав і свобод особи над інтересами суспільства та держави.

 

Основне розходження соціального лібералізму з класичним лібералізмом полягає в наступному:

а) у різному їх ставленні до ідеї природної рівності людей; б) у різному розумінні ними суспільної ролі держави; в) у різному розумінні пріоритетної цінності в системі “людина-суспільство-держава”; г) у різному їх ставленні до ролі партій в суспільно-політичному житті.

 

Соціальний лібералізм як напрям ліберальної ідейно-політичної течії виступає:

а) за мінімальне втручання держави у справи суспільства; б) за необхідність державного регулювання економічного і соціального життя; в) за обов’язкове державне планування на усіх рівнях господарювання; г) за необхідність знищення держави і заміну будь-яких форм примусової влади вільною і добровільною асоціацією індивідів.

 

Що із зазначених положень не характеризує ідеологію консерватизму?

а) релігійні та духовні цілі політичної діяльності; б) культ моралі, національних традицій, культури, патріотизму; в) пріоритет інтересів держави над інтересами особи; г) вірна відповідь відсутня.

 

Різновидами сучасного консерватизму є:

а) традиціоналізм; б) лібертаризм; в) неоконсерватизм; г) правильні відповіді а і б; д) правильні відповіді а, б і в.

 

Різновид сучасного консерватизму, що є прихильним до ідеї необмеженої свободи індивіда, пріоритету його інтересів над інтересами колективу, неприпустимого втручання держави в економіку, називається:

а) традиціоналізм; б) лібертаризм; в) неоконсерватизм; г) немає правильної відповіді.

 

Який із різновидів сучасного консерватизму за своїм підходом до вирішення найважливіших соціально-економічних і політичних проблем близький до соціального лібералізму?

а) традиціоналізм; б) лібертаризм; в) неоконсерватизм; г) немає правильної відповіді.

 

Яке з наведених положень характеризує такий різновид сучасного консерватизму як традиціоналізм?

а) прихильний до ідей необмеженої свободи індивіда, першості його інтересів над інтересами колективу, неприпустимості державного втручання в економіку; б) визнає необхідність державного втручання в суспільне життя з метою соціального захисту громадян, особливо тих груп населення, які відчувають найбільші трудності; в) робить ставку на збереження соціальних засад, дотримання моральних традицій, притаманних ринковому капіталізму, а де в чому і феодалізму; г) робить ставку на необхідності знищення держави і заміну будь-яких форм примусової влади вільною і добровільною асоціацією індивідів.

 

Теоретиками якої ідеології виступили Е.Бернштейн, К.Каутський, Р.Гільфердінг, Ф.Адлер?

а) комуністичної; б) соціал-демократичної; в) ліберальної; г) консервативної.

 

Реалізацію своїх основних цінностей – свободи, справедливості і солідарності – прибічники соціал-демократичної ідеології бачать можливим в умовах:

а) економічної демократії; б) політичної демократії; в) соціальної демократії; г) міжнародної демократії; д) усього з переліченого.

 

Яка ідейно-політична течія ставила за мету знищення капіталістичного ладу, головний метод вбачала у переході в суспільну власність засобів виробництва та обміну, а за правило вважала відмову від будь-якого компромісу з буржуазією?

а) фашистська; б) соціал-демократична; в) комуністична; г) анархістська.

 

Соціал-демократична концепція соціалізму виключає:

а) реформування капіталізму із збереженням приватної власності; б) встановлення диктатури пролетаріату; в) змішану економіку; г) політичну демократію як необхідну формулу суспільних перетворень.

 

Що є різновидом лівого екстремізму?

а) анархізм; б) троцькізм; в) фашизм; г) правильна відповідь а і б; д) правильна відповідь а, б і в.

 

Анархізм як ідейно-політична течія виступає за:

а) необхідність державного регулювання економічного і соціального життя; б) мінімальне втручання держави у справи суспільства; в) обов’язкове державне планування на усіх рівнях господарювання; г) необхідність знищення держави і заміну будь-яких форм примусової влади вільною і добровільною асоціацією індивідів.

 

Яка ідея є спільною для прибічників анархо-індивідуалізму, анархо-комунізму та анархо-синдикалізму?

а) необмеженого втручання держави у суспільні справи; б) мінімального регулювання державою економічного і соціального життя; в) необхідності ліквідації держави; г) немає правильної відповіді.

 

Теоретиками якої ідейно-політичної течії виступили М.Штірнер, П.Прудон, П.Кропоткін:

а) троцькізму; б) анархізму; в) комунізму; г) консерватизму.

 

Анархізм як ідейно-політична течія пов’язаний з ім’ям:

а) Е.Берка; б) А.Токвіля; в) М.Бакуніна; г) К.Маркса.

 

Що складає основу ідеології та практики троцькізму?

а) ідея пріоритетної ролі прав і свобод людини над правами нації і держави; б) ідея сильної держави, що втручається в усі сфери суспільного життя; в) ідея ліквідації держави і заміну її добровільними асоціаціями індивідів; г) ідея перманентної революції.

 

Ідея перманентної революції лежить в основі:

а) фашизму; б) троцькізму; в) анархо-індивідуалізму; г) анархо-комунізму.

 

Фашистська ідеологія тлумачить політику як:

а) засіб узгодження інтересів різних соціальних спільностей; б) боротьбу класів за завоювання державної влади; в) мистецтво здійснення боротьби народу за життя, за завоювання необхідного життєвого простору в необхідних розмірах, якості й формах відповідно до його расової цінності і чисельності; г) немає правильної відповіді.

 

В основі фашистського світогляду лежить ідея:

а) пріоритетної ролі прав і свобод особи над правами нації і держави; б) пріоритетної ролі інтересів держави над інтересами особи; в) расизму; г) перманентної революції.

 

Світоглядно-філософськими авторитетами якої ідейно-політичної течії виступили А.Шопенгауер, Ф.Ніцше, К.-Г.Юнг?

а) фашизму; б) анархо-комунізму; в) комунізму; г) консерватизму.

 

Що відноситься до різновиду правого екстремізму?

а) анархізм; б) троцькізм; в) фашизм; г) правильна відповідь а і б.

 

Яка із зазначених ідейно-політичних течій грунтується на засадах національної виключності, месіанської ролі певного народу?

а) комуністична; б) фашистська; в) консервативна; г) соціал-демократична.

 

Класичний лібералізм – це ідейно-політична течія, яка:

а) особливо утверджує пріоритет стабільності, традицій, лояльності владі, віри в Бога і відданості Батьківщині; б) особливо апелює до необхідності ринкової економіки, свободи особи та невтручання держави в економіку; в) в ряду суспільних цінностей на перше місце ставить свободу, соціальну справедливість і солідарність; г) особливо апелює до необхідності ринкової економіки, свободи особи та втручання держави в економіку та соціальні відносини.

 

Соціальний лібералізм – це такий напрям ліберальної ідейно-політичної течії, який:

а) особливо апелює до необхідності ринкової економіки, свободи особи та невтручання держави в економіку; б) особливо апелює до необхідності ринкової економіки, свободи особи та державного регулювання соціально-економічних процесів; в) особливо утверджує пріоритет стабільності, традицій, лояльності владі, віри в Бога й відданості Батьківщині; г) в ряду суспільних цінностей на перше місце ставить свободу, соціальну справедливість і солідарність, які можуть бути реалізовані тільки в процесі всебічної демократизації суспільства.

 

Яка з ідеологій, наголошуючи на необхідності досягнення соціальної рівності, обгрунтовувала положення про історичну місію робітничого класу, соціалістичну революцію й диктатуру пролетаріату, комуністичну партію як авангард робітничого класу?

а) комуністична; б) соціал-демократична; в) анархістська; г) фашистська.

 

Коріння якої ідеології пов’язують з іменами Дж.Локка, Ш.-Л.Монтеск’є, І.Канта?

а) лібералізму; б) консерватизму; в) соціал-демократизму; г) комунізму.

 

Що із зазначених положень характеризує ідеологію лібералізму?

а) визнання природної нерівності людей; б) культ моралі, національних традицій, культури, патріотизму; в) пріоритет інтересів держави над інтересами особи; г) немає правильної відповіді.

 

Основними ідейно-політичними доктринами, що відображають інтереси робітників і в цілому осіб найманої праці, є:

а) комунізм; б) соціал-демократизм; в) лібералізм; г) консерватизм; д) правильна відповідь а і б.

 

Основними ідейно-політичними доктринами, що відображають інтереси буржуазії на різних етапах історичного розвитку, є:

а) комунізм; б) лібералізм; в) соціал-демократизм; г) консерватизм; д) правильна відповідь б і г.

 

Яка ідейно-політична течія виступає за необхідність знищення держави і заміну будь-яких форм примусової влади вільною і добровільною асоціацією індивідів?

а) фашизм; б) анархізм; в) консерватизм; г) комунізм.

 

Яка ідейно-політична течія обгрунтувала необхідність знищення держави на вищій фазі суспільного розвитку – комунізму і заміну її громадським самоврядуванням?

а) анархізм; б) комунізм; в) консерватизм; г) фашизм.

 

Що з наведених положень характеризує фашистську ідеологію?

а) політика – це є мистецтво боротьби народу за життя, за завоювання необхідного життєвого простору в необхідних розмірах, якості й формах відповідно до його расової цінності й чисельності; б) цінності демократії, лібералізму нічого не варті, бо вони розбурхують “старі інстинкти” людини; в) заперечуються поняття “клас”, “класова боротьба” і натомість стверджуються інші поняття: “раса”, “нація”; г) індивід – ще ніщо, він має “розчинитись” у вищій силі нації і відчувати гордість від участі в ній; д) усе з наведеного.

 

Вкажіть відповідність понять і визначень:

а) буденний рівень політичної свідомості                 1) несистематизовані масові уявлення про політику;

б) теоретичний рівень політичної свідомості    2) сукупність почуттів, настроїв, емоцій, волі, думок, особливих рис характеру індивідів і соціальних спільностей, що виражають їх ставлення до політичних інститутів, здійснення влади;

в) політична ідеологія;                                                 3) сукупність ідей, поглядів, вчень, які виникають на основі наукового дослідження політичних явищ і процесів;

г) політична типологія.                                      4) система ідей і поглядів, які виражають інтереси суспільних класів стосовно політики, здійснення влади.

а) а-1, б-2, в-3, г-4; б) а-2, б-1, в-4, г-3; в) а-1, б-3, в-2, г-4; г) а-1, б-3, в-4, г-2.

 

Вкажіть відповідність ідейно-політичних доктрин і теоретиків:

а) лібералізм;                            1) Е.Бернштейн, К.Каутський, Ф.Адлер;

б) консерватизм;                       2) Дж.Локк, Ш.-Л.Монтеск’є, І.Кант, А.Сміт, Б.Констан, І.Бентам;

в) соціал-демократизм;            3) К.Маркс, Ф.Енгельс, В.Ленін;

г) комунізм;                               4) Е.Берк, Л. де Бональд, Ж. де Местр;

д) анархізм;                               5) Л.Троцький;

е) троцькізм.                              6) М.Штірнер, П.Прудон, П.Кропоткін, М.Бакунін.

а) а-1, б-2, в-3, г-4, д-5, е-6; б) а-2, б-4, в-1, г-3, д-6, е-5; в) а-2, б-4, в-1, г-6, д-3, е-5; г) а-2, б-1, в-4, г-6, д-3, е5.

 

Вкажіть відповідність ідейно-політичних доктрин і стрижневих засад:

а) класичний лібералізм; 1) ідея реформування капіталізму зі збереженням приватної власності, соціального партнерства, досягнення вищого рівня соціальної рівності і справедливості;

б) класичний консерватизм; 2) необхідність революційної ліквідації капіталізму, утвердження суспільної власності, ліквідації експлуататорських класів, забезпечення соціальної справедливості, умов для всебічного розвитку особистості;

в) комунізм;                          3) ідея пріоритетної ролі прав і свобод особи над правами нації і держави, мінімального втручання держави в економічне життя;

г) соціал-демократизм;   4) ідея пріоритетності інтересів держави над інтересами індивіда, необхідність збереження традиційних поглядів, моральних принципів, що лежать в основі сім’ї, релігії, власності;

д) анархізм;                               5) ідея перманентної (неперервної) революції;

е) троцькізм;                               6) ідея ліквідації держави і примусової влади взагалі, великої приватної власності при допущенні дрібної, проголошує крайній індивідуалізм, нічим не не обмежену свободу;

є) фашизм.                               7) ідея расизму, обгрунтування національної виключності, месіанської ролі певного народу.

а) а-3, б-4, в-2, г-1, д-6, е-5, є-7; б) а-1, б-2, в-3, г-4, д-5, е-6, є-7; в) а-3, б-4, в-1, г-2, д-6, е-5, є-7; г) а-2, б-1, в-4, г-3, д-6, е-5, є-7.

 

Вкажіть відповідність ідейно-політичних течій і ролі держави в суспільному житті:

а) класичний лібералізм;          1) необхідність державного регулювання економічного і соціального життя;

б) соціальний лібералізм;         2) мінімальне втручання держави у справи суспільства;

в) комунізм;                3) необхідність знищення держави і заміну будь-яких форм примусової влади вільною і добровільною асоціацією індивідів;

г) анархізм.                                 4) обов’язкове державне планування на усіх рівнях господарювання.

а) а-2, б-1, в-4, г-3; б) а-2, б-1, в-3, г-4; в) а-1, б-2, в-3, г-4; г) а-3, б-4, в-1, г-2.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 237; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!