Контрольні питання та завдання



1. Сформулюйте закон електромагнітної індукції.________________________ ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________

 

2. Сформулюйте правило Ленца. ______________________________________ ____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

3. Яку величину називають магнітним потоком?__________________________ ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________

 

4. Яка сила є причиною виникнення ЕРС електромагнітної індукції, коли провідник рухається в незмінному магнітному полі? Поясніть механізм виникнення ЕРС електромагнітної індукції.______________________________ ________________________________________________________________ ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________                                                                                     

5. Що таке вихрове електричне поле?___________________________________ ____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________                                                                                                      

6. Що таке струми Фуко? Наведіть приклади використання їх у техніці. У яких випадках вони шкідливі? _________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________


Лабораторна робота № ___

Вимірювання довжини світлової хвилі за допомогою дифракційної ґратки

Мета роботи: експериментально визначити довжини світлових хвиль червоного та фіолетового кольорів.

Прилади і матеріали:дифракційна ґратка, установка для визначення довжини світлової хвилі, лінійка, електрична лампа розжарювання.

Короткі теоретичні відомості

У загальному випадку дифракційну ґратку можна уявити собі, як сукупність багатьох паралельних та рівновіддалених прозорих щілин, розділених однаковими непрозорими проміжками. Якщо на таку ґратку буде падати світловий пучок, то світлові хвилі, проходячи крізь щілини ґратки, будуть дифрагувати. Кожна точка будь-якої щілини ґратки у такому разі виступатиме як точкове джерело світла. Таким чином, світлові хвилі після взаємодії з ґраткою будуть поширюватись у різних напрямках. Світлові хвилі від різних щілин ґратки, які поширюються в одному напрямку, інтерферують між собою. Якщо ці хвилі знаходяться у фазі, то вони підсилюють одна одну, якщо у протифазі, то гасять. У першому випадку відбувається конструктивна інтерференція, в другому – деструктивна.

Напрямки поширення дифрагованих хвиль, на яких відбувається їх конструктивна інтерференція, називаються дифракційними максимумами. Кількість дифракційних максимумів та напрямки їх поширення залежать від періоду ґратки та довжини хвилі світла.

У роботі на визначення довжини світлової хвилі використо­вують дифракційну ґратку  з періодом 1/100 мм або 1/50 мм (період вказано на ґратці). ґратка – це основна частина вимірювальної установки, показаної на рис. 1.  

                       рис.1                                         рис. 2


ґратка 1 встановлена в тримачі 2, що прикріплений до кінця лінійки 3. На лінійці розміщується чорний екран 4 з вузькою вертикальною щілиною 5 посередині. Екран можна переміщувати вздовж лі­нійки, щоб змінювати його відстань до дифракційної ґратки. На екрані і лінійці є шкали з міліметровими поділками. Вся уста­новка закріплена на штативі 6.

Якщо дивитися через ґратку i щілину на джерело світла (лампу розжарювання), то на чорному фоні екрана можна спостерігати по обидва боки від щілини дифракційні спектри 1-го, 2-го і т. д. порядків.

Довжина хвилі  визначається за формулою , де d –період решітки, k – порядок спектра,  – кут, під яким спостерігається максимум світла відповідного кольору.

Примітка. Оскільки кути, під якими спостерігаються максимуми 1-го та 2-го порядків, не перевищують 5°, то замість синусів кутів можна брати їх тангенси. З рис. 2 видно, що .

Відстань а від решітки до екрана визначають за допомогою лінійки, а відстань b від щілини до вибраної лінії спектра – за шкалою екрана. Таким чином, довжину хвилі можна обчислити за формулою:   (1).

Хід роботи

1. Вставити в тримач приладу дифракційну ґратку й розмістити шкалу з щілиною на 40-50 см від неї.                                                                                          

2. Спрямувати прилад на лампу так, щоб лампа, щілина та око зна­ходились на одній прямій. Добитися, щоб дифракційні спектри розташувалися пара­лельно шкалі екрана. Це корегується змі­ною положення решітки у тримачі.                   

3. Визначити відхилення країв червоного світла у спектрі І-го порядку (k=1). Значення відхилення b в кожному з дослідів беремо рівним .               

4. 3а формулою (1) розрахувати довжину хвилі черво­ного світла.                    

5. Для кожного з дослідів обчисліть відносну похибку вимірювання довжини світлової хвилі за формулою: ,                                                   де  абсолютна похибка вимірювання довжин відрізків,       n – номер досліду. Значення інструментальної та вимірювальної складових похибок дивіться в таблиці 1 пункту 1 зошиту. Інструментальною похибкою дифракційної ґратки нехтуємо.                                                                          

6. За формулою  обчисліть абсолютну похибку вимірювання довжини червоної світлової хвилі для кожного з дослідів.                                     

7. Повторіть дослід 3 рази, змінюючи відстань до щілини в межах 40-50 см.   

8. Виконайте пункти 1-6 з метою визначення довжини хвилі фіолетового кольору.                                                                                                                          

9. Результати вимірювань та обчислень занесіть до таблиць. Зробіть висновок, подавши у ньому значення довжин світлових хвиль червоного та фіолетового кольорів у вигляді . Порівняйте значення з табличними.              


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 472; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!