Контрольні питання та завдання



1. Дайте визначення електрорушійної сили джерела.____________________ ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

2. Чому при замиканні на джерелі струму зовнішнього кола значення напруги на його затискачах буде меншим від значення ЕРС? _______________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________

 

3. Напруга між двома точками електричного кола становить 1 В. Що це означає? ____________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

4. Поясніть, що потрібно було б врахувати при виконанні роботи, аби отримати більш точні результати?_____________________________________ ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________                                                                                                      

5. Що таке струм короткого замикання та чим він небезпечний? ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________                                                                                                                                            

6. Задача. Знайдіть внутрішній опір та ЕРС джерела струму, якщо при силі струму 30 А потужність у зовнішньому колі дорівнювала 180 Вт, а при силі струму 10 А ця потужність дорівнювала 100 Вт.

 

Дано: Розв’язок

 

   
Відповідь:

 

 


Лабораторна робота № ___

Визначення показника заломлення світла (для скла)

Мета роботи:експериментально визначити показник заломлення світла для скла.

Прилади і матеріали:скляна пластинка з паралельними гранями, аркуш паперу, лінійка, транспортир, циркуль, олівець, канцелярські кнопки.

Короткі теоретичні відомості

Показник заломлення або абсолютний показник заломлення це характерне для середовища число, яке визначає в скільки разів швидкість розповсюдження світла в середовищі менша за швидкість світла у вакуумі.

При переході світлового променя з одного середовища в інше змінюється напрям його руху. Закон заломлення світла в математичній формі має вигляд:    (1), де α та β – кути падіння та заломлення відповідно, n1 та n2 – абсолютні показники заломлення середовищ, n21 – відносний показник заломлення середовища 2 відносно середовища 1.

Хід роботи

1. Кнопками закріпіть на столі гладенький аркуш товстого паперу і встановіть посередині нього скляну пластинку з паралельними гранями (рис.1). Біля самих граней пластинки накреслити олівцем лінії АВ і А1В1. На папері ці лінії будуть позначати межу середовищ – скла і повітря.                                                                                                           

2. Встановіть з одного боку скла перпендикулярно до площини паперу дві шпильки: одну біля самої пластинки (у точці О), другу – на віддалі 8-10 см від першої (в точці С), як показано на рисунку. Між прямою, що проходить через точки О і С, та прямою АВ має утворитись невеликий гострий кут. Потім, дивлячись на ці шпильки (СМ і OD) через скло з боку грані А1В1, встроміть перед нею ще дві шпильки О1Р і С1N перпендикулярно до аркуша паперу так, щоб вони закривали собою шпильки СМ і OD, встромлені за скляною пластинкою.                                                                                                        

Примітка. Шпильку О1Р встромлюють біля пластинки, а шпильку С1N – далі від неї на 8-10 см.                                                                                                            

3. Після цього, знявши скло та шпильки і позначивши олівцем місця проколів, з’єднайте лініями сліди від проколів (прямі СО і С1О1) до перетину їх з лініями АВ і А1В1 (рис. 2).                                                       

4.  Проведіть перпендикуляр ОL у точку падіння променя О, продовживши його пунктирною лінією по другий бік від лінії АВ. Потім проведіть лінію ОО1, що позначатиме хід променя в склі, і продовжити її далі, наприклад, до точки F. Позначте кут падіння через α, а кут заломлення через β.                                                      

5. Через точки F та C проведіть дві лінії, паралельні АВ і А1В1 (лінії KF та CL)         

6. Згідно з рисунком , . Вимірявши довжини цих ліній та підставивши їх до формули (1), отримуємо, що  (2). Через те, що абсолютний показник заломлення повітря дорівнює 1, .

 

7. Проведіть дослід 4-5 разів, щоразу змінюючи значення кута падіння світлового променя, та обчисліть за формулою (2) значення показника заломлення скла.

    Примітка. Вказані досліди можна провести відразу, не знімаючи пластинки.                                                                                                                 

8. Результати вимірювань та обчислень записати в таблицю.                                        

9. Для кожного з дослідів обчисліть відносну похибку вимірювання показника заломлення скла за формулою: , де  абсолютна похибка вимірювання довжини ліній, k – номер досліду. Значення інструментальної та вимірювальної складових похибок дивіться в таблиці 1 пункту 1 зошиту.        

 

10. За формулою  обчисліть абсолютну похибку вимірювання показника заломлення для кожного з дослідів.                                                              

11.  Результати вимірювань та обчислень занесіть до таблиці. Зробіть висновок, подавши у ньому значення показника заломлення скла у вигляді .                                                                                                                 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 345; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!