УКРАЇНИ ДРУГОЇ ПОЛ. 50-х— ПОЧ. 60-х РОКІВ



ТА ВЖИВАНІ ЗАХОДИ ЩОДО ЇХ РОЗВ'ЯЗАННЯ.

Ключові терміни та поняття


· МТС

· РТС

· колгоспно-радгоспна система

· „кукурудзяна епопея”

 

· освоєння цілини

· командно-адміністративні методи управління

· суб’єктивізм

· волюнтаризм


Загальнополітична обстановка в СРСР. Спроба част­кової децентралізації керівництва економікою (раднар­госпи) не вдалася. Незважаючи на надану економічну самостійність, Україна не могла сама оперувати своїми економічними здобутками. Економічна система держави продовжувала працювати в цілому за законами поперед­нього часу.

Багатообіцяними були нововведення в сільському господарстві: ліквідація МТС, підвищення заробітної платні колгоспникам та ін. Хоча були і негативні тенден­ції в розвитку сільського господарства: залишалася не­доторканою колгоспно-радгоспна система, «кукурудзяна епопея», м'ясні та молочні кампанії, спрямовані на те, щоб підвищити обсяги здачі цієї продукції державі. Все це практично вирішувалося у центрі, ініціатива на міс­цях була нульовою. Тодішнє партійне керівництво Ук­раїни не мало самостійного мислення й програми щодо розвитку сільського господарства.

Ситуація в Україні. У к. 50 — на поч. 60-х рр. Україна залишалася одним з основних в Союзі виробників сіль­ськогосподарської продукції. В др. пол. 50-х років шля­хом інтенсифікації селянської праці в республіці було досягнуто незначного зростання виробництва продукції рослинництва і тваринництва, хоча керівництво подава­ло це, як велике досягнення соціалістичного ладу. В 1958 р. на Україну нахлинула злива державних нагород: республіку і її 15 областей було нагороджено орденом Леніна, багатьом присвоєно звання Героя Соціалістич­ної Праці.

В умовах ейфорії секретар ЦК КПУ М. В. Підгорний безпідставно запевняв, що є всі можливості вже в 1958 році випередити Америку по виробництву молока та м'я­са на душу населення. Все це було об'єктивно просто не­можливо.

Виходячи із цих скромних і досить не стабільних до­сягнень в сільському господарстві, партійне керівництво України запланувало на 1959—1965 рр. підвищені темпи вростання сільськогосподарської продукції. Окрім того, з трибуни XX з'їзду Компартії України (1959 р.) М. В. Підгорний пообіцяв, що республіка виконає семирічний план за п'ять років, а багато колгоспів і навіть районів — ще за більш короткі строки.

Ні за 5, ні за 7 років ці зобов'язання не були виконані, що  пояснюється рядом причин. Це:

— неповноцінність (ущербність) самої колгоспно-радгоспної системи;

— недоліки в організації сільськогосподарського ви­робництва, непродумані рішення;

— командно-адміністративні методи управління, ставка не на економічні важелі прогресу, а на зміцнення і перестановку кадрів, мобілізаційні кампанії;

— негативну роль відіграли нескінченні укрупнення і розукрупнення колгоспів, ліквідація т. зв. неперспектив­них сіл, перетворення колгоспів в радгоспи;

— значних труднощів додали прагнення знищити травопільну систему, впровадити непродумані технології, бездумне розширення посівів кукурудзи, посуха 1963 р.;

— спорудження Канівського та Київського водосхо­вищ, які нанесли великої шкоди народному господарст­ву України і зіпсували водний басейн Дніпра.

Партійні і державні органи часто приймали рішення, які негативно впливали на економіку колгоспів України. Так, напр., значних труднощів зазнали господарства, і, перш за все, слабкі, в процесі виконання рішень лютне­вого (1958 р.) пленуму ЦК КПРС про реорганізацію МТС в РТС і обов'язковий викуп колгоспами техніки, яка належала МТС. Це викликало величезні труднощі і негативно вплинуло на розвиток сільськогосподарського виробництва в Україні в послідуючі роки. Зменшився прибуток колгоспів, їх економіка і фінанси опинилися в критичному стані.

Як наслідок, в цілому в 1959—1965 рр. об'єм валової продукції сільського господарства зріс в Україні замість 70 % по плану лише на 11 %. Відставання в сільському господарстві республіки негативно вплинуло на розвиток харчової та легкої промисловості України, на темпи зро­стання національного доходу, матеріального добробуту трудящих республіки.

Не покращили ситуації в сільському господарстві і рішення березневого та квітневого пленумів ЦК КПРС та ЦК КПУ(1965 р.), які розробили заходи по нарощу­ванню виробництва сільськогосподарської продукції.

Назрівала необхідність змін об'єктивного і суб'єктив­ного порядку. Адже в самому партійному керівництві ще було чимало виконавців попередньої епохи. У верх­ніх ешелонах влади (вже вдруге) визріла думка про усу­нення М. С. Хрущова. У жовтні 1964 р. змовники на пле­нумі ЦК КПРС досягли своєї мети — М. Хрущова було усунуто з посади Першого Секретаря ЦК КПРС і Голо­ви Ради Міністрів. Першим секретарем ЦК обрано Л. І. Брежнєва. За звільнення Хрущова активно виступав М. В. Підгорний, висунутий перед тим по рекомендації М. Хрущова на керівну посаду в Москву. Гнівно викри­вав главу партії і уряду П. Шелест, якого при підтримці Хрущова у 1962 р. було обрано секретарем, а через рік — першим секретарем ЦК КПУ.

В наступному понад 2 десятиріччя тривала інспірова­на, цілеспрямована, не завжди і не в усьому справедлива критика хрущовського волюнтаризму й суб'єктивізму.

                           З а п и т а н н я:

1. Які нововведення були зроблені М. Хрущовим в сільському  господарстві?

2. В який спосіб партійні органи за часів М. Хрущова намага­лися вирішити проблему кормів для сільського господарства?

3. Якими причинами пояснюється той факт, що плани семиріч­ки в галузі сільського господарства не були виконані?

4. Чому спроби експериментаторських реформ у сільському гос­подарстві були приречені? Чим це обернулося для України та й для самого М. С. Хрущова?


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 239; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!