НАРОСТАННЯ КРИЗОВИХ ЯВИЩ В ЕКОНОМІЦІ



НАПРИКІНЦІ 50-х— НА ПОЧАТКУ 60-х рр.

Ключові терміни та поняття


· антипартійна група

· культ особи

· раднаргоспи

· децентралізація

· галузеве управління

· територіальне управління


Політична обстановка. В середині 50-х років та наприкінці  їх розпочалися докорінні зрушення в економіці  України, так само як і в інших сферах життя суспіль- ства. Вони стали можливими під впливом особистості  М. С. Хрущова, неоднозначного й неординарного політичного діяча. Він мужньо викрив культ Сталіна, поклавши початок оновленню радянського суспільства. Позитивно позначилися на стані суспільно-політичної життя ліквідація концтаборів, визволення сотень тисяч жертв сталінського терору, багатьох вихідців з України. Одночасно формувалася група людей, яка вважали, що у викритті сталінських злочинів М. Хрущов зайшов занадто далеко. А тому його слід замінити. Проте підтримка більшості трудящих, армії і КДБ перешкодили грі В. М. Молотова, Г. М. Маленкова, Л. М. Кагановича , Д. Т. Шепілова та інших добитися своєї мети.     

Але М. С. Хрущов, який немало зробив для викриття і подолання культу особи Сталіна, поступово й сам опинився в полоні цієї хвороби, почав відходити від дальшої демократизації суспільного життя. Усе частіше, на різних форумах, у засобах масової інформації звучала «вірний ленінець», «наш дорогий Микита Сергійович,  «особисто товариш М. С. Хрущов» тощо.       

У такій політичній обстановці розгорталися соціально-економічні процеси в Україні в кінці 50-х — на початку 60-х років.                                     

У другій половині 50-х років починається запровадження реформ управління народним господарством,  відбувається інтенсивний пошук ефективного його роз- витку. Спочатку були «створені» для цього умови: Україні, як і іншим республікам, було дано більше прав,  розширені також права місцевих Рад, але на практиці   питання, як і раніше, продовжували вирішуватися в Москві. Найбільш живучими продовжували залишатися  адміністративно-командні методи. Так, у 1957 р., вважаючи, що існуючі надцентралізовані галузеві міністерства неспроможні забезпечити швидке зростання промислового виробництва, волюнтаристськи, без усякої підготовки  ліквідовується низка міністерств і утворюються територіальні управління — ради народного господарем | (раднаргоспи).

Ідея  децентралізації управління економікою такої гігантської країни спочатку зустріла підтримку й позитивні  відгуки. На Україні зразу оголосили, що впровадження  раднаргоспів має велике народногосподарське й політичне  значення.

Дійсно, в організації раднаргоспів було немало позитивного: створювались умови для госпрозрахунку, радикального о використання місцевих ресурсів і націо-нальних  кадрів, всі підприємства підпорядковувались (республіці, тобто зміцнювалась економічна самостійність України, підвищувалась рентабельність підприємств, збільшувалась кількість товарів, скоротились зустрічні  транспортні  перевезення.

Але  вже на початку 60-х років, коли Україна, як і інші республіки, почала проводити незалежну політику, центр  захвилювався, звинувачуючи їх у «місництві». Наступав монополізм центру, економічні права республік почали  звужуватися, виникали відповідні труднощі з плануванням,  управлінням промисловістю, послаблювалися зв'язки між підприємствами. Спроба господарської реорганізації  не привела до значних позитивних результатів та змін  в Україні.

  Негативну роль відіграли також причини місцевого, регіонального  характеру: замість пошуків шляхів матеріальної  зацікавленості кожного в результатах своєї праці  проводилися зміни в нормуванні й оплаті. Наслід­ки цього стало значне скорочення числа робітників, які працювали  на основі відрядної оплати, і зростання кількості  сезонних. Незначні матеріальні стимули до праці різко  знизилися. Робітники вимагали підвищення заробітної плати, проте її практично не було.  Як наслідок, Україна продовжувала йти екстенсивним шляхом розвитку.

 Здійснювані зміни, реформа в економіці призвели до нестабільності, а то й  хаосу  в управлінському апараті ,  до зривів у розвитку економіки.

 

                        З а п и т а н н я:

І Чим характеризувалася внутрішньополітична обстановка в СРСР і як це впливало на розгортання соціально-економічних процесів в Україні?

2. Як Ви думаєте, чому заміна галузевого управління промисло­вістю територіальним управлінням (раднаргоспи) не торкнулася са­мої суті господарського механізму і не змогла дати позитивних результатів?

3. Чому Україна, яка в зв'язку з економічною реформою отри­мала небачену досі економічну самостійність, не змогла її зреалізу­вати на практиці?

 

 

          ПРОБЛЕМИ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 329; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!