Тема: Санкції цивільного поцесуального права



 Мета заняття:   

- освітня: засвоєння курсантами  основних положень і принципів відповідальності за порушення норм цивільного процесуального права при розгляді цивільних справ.

- розвиваюча: формування вмінь щодо роботи з нормативними актами, що регулюють основні положення відповідальності та примусу у цивільному процесі;

- виховна: забезпечення всебічного розвитку у курсантів поваги до дотримання закону при зверненні до судових органів з метою забезпечення захисту прав особи.

Міжпредметні зв’язки:цивільнеправо, господарський процес, адміністративне право, кримінальне право.

Основні поняття: кримінальна, адміністративна, дисциплінарна, матеріальна та цивільно-правова відповідальність, заходи процесуального примусу, попередження, видалення із залу судового засідання, тимчасове вилучення доказів, привід.

Технічні засоби навчання: макети цивільних справ.

 

 

План

1. Поняття та класифікація юридичної відповідальності у цивільному процесі.

2. Відповідальність суду (судді) за невиконання чи неналежне виконання своїх обов’язків.

3. Відповідальність осіб, що беруть участь у справі.

4. Відповідальність учасників цивільного процесу, які сприяють розгляду справи.

5. Відповідальність інших осіб, які не належать до учасників цивільного процесу, 

 

Теми рефератів: 1. «Дисциплінарна та матеріальна відповідальність за порушення норм цивільного процесуального права»; 2. «Кримінальна відповідальність за порушення норм цивільного процесуального права».; 3. «Адміністративна відповідальність за порушення норм цивільного процесуального права»; 4. «Цивільно-правова відповідальність за порушення норм цивільного процесуального права».

 

Задача № 1

Рішенням суду було проведено розділ домоволодіння між спадкоємцями Мамєдовим та Єлісєевою.

 Після вступу рішення в законну силу Мамєдову стало відомо, що рішення суду ґрунтувалось на завідомо неправильного перекладу перекладача Корал-огли, як з’ясувалось пізніше – колишнього коханця Єлисєєвої. Факт завідомо неправильного перекладу став відомий Мамєдову при поверненні на батьківщину, коли він показав копії наявних у нього документів, що були ним отримані у зв’язку з розглядом справи юристу, який володіє українською мовою.

Визначте, яким чином Мамєдов може захистити свої права?

Який вид юридичної відповідальності має місце у даному випадку?

Які правові санкції і до кого вони можуть бути застосованії?

Задача № 2

По справі про відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю у судове засідання були викликані свідок Сомов та судмедексперт Пріступа. У зв’язку з неявкою з невідомих причин зазначених учасників процесу, судове засідання було відкладено. Свідку та судмед експерту знов направлено виклик, але і у наступне судове засідання вони не з’явились та не попередили про причини неявки, як не з’явились і в третє судове засідання з незрозумілих причин.

 Які види юридичної відповідальності можуть бути застосовані до Приступи та Сомова зазначеним учасникам ?

Чи можливе застосування такого заходу процесуального примусу як привід до судмедексперта Приступи?

Задача № 3

Опікун хворого на СНІД 7-річного Саши К. пред’явив до дитячої лікарні позов про стягнення матеріальних збитків у розмірі 1 000 грн. за неякісно проведене лікування и прохав витребувати у відповідача як письмові докази медичну картку та направлення обласної дитячої поліклініки з рекомендаціями стосовно лікування, оскільки керівництво лікарні ці документи позивачу на руки відмовляється видати. Ухвалу суду про витребування медичної картки та направлення відповідач проігнорував.

Яким чином можливе залучення у справу необхідних письмових доказів?

Питання для самоконтролю:

1. Які функції властиві відповідальності за порушення норм цивільного процесуального права?

2. У якому випадку особа може бути видалена із залу судового засідання?

3. Які види санкцій можуть бути застосовані судом до порушників порядку у залі судового засідання ?

4. До яких учасників цивільного процесу можуть бути застосовані заходи процесуального примусу?

5. За порушення яких норм цивільного процесуального права встановлено кримінальну відповідальність?

6. За порушення яких норм цивільного процесуального права встановлено адміністративну відповідальність?

7. За порушення яких норм цивільного процесуального права встановлено цивільно-правову відповідальність?

8. Якою є відповідальність суду за порушення норм цивільного процесуального права?

9. Якою є відповідальність осіб, що беруть участь у справі                                     за порушення норм цивільного процесуального права?

10. Якою є відповідальність осіб, що сприяють здійсненню правосуддя    за порушення норм цивільного процесуального права?

 

Основна література

1. Конституція України. - К., 1996.

2. Цивільний процесуальний кодекс України //Відомості Верховної Ради України. 2004.- № 40; 41; 42. - ст. 492.

3. Про судоустрій і статус суддів : Закон України від 7 липня 2010 року № 2453 // Голос України. – 03.08.2010. – № 142

4. Тертишніков В.І. Цивільний процес: наук.-практ. посіб. – Х.: ФІНН, 2009. – 256 с.

5. Цивільне процесуальне право України: підручник / Бичкова С.С., Бірюков І.А., Бобрик В.І. та ін.; За заг. ред. С.С. Бичкової. – К.: Атіка, 2009. – 760 с.

6. Цивільний процес України: академічний курс: Підручник / За ред. С. Я. Фурси. – К.: Видавець Фурса С.Я., КНТ, 2009. – 848 с.

7. Цивільний процес України: Підручник / За ред. Є.О. Харитонова, О.І. Харитонової, Н. Ю. Голубєвої. – К.: Істина, 2011. – 536 с.

 

 

Додаткова література

1. Кодекс України про адміністративні правопорушення //Відомості Верховної Ради Української РСР (ВВР) 1984, додаток до № 51, ст.1122) з сайту ВР України zakon 1.rada.gov.ua.

2. Цивільний кодекс України // Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, № 40-44. ст.492 ) з сайту ВР України zakon 1.rada.gov.ua.

3. Кримінальний Кодекс України //Відомості Верховної Ради (ВВР), 2001, № 25-26, ст. 131) з сайту ВР України zakon 1.rada.gov.ua.

4. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 29.12.92 р. № 14 «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками» // Бюлетень законодавства та юри­дичної практики України. – 2004.- № 11

5. Постановление Пленума Верховного Суда Украины от 01.11.1996г. № 9 «О применении Конституции Украины при осуществлении правосудия» // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. - 2004. - № 11..

6. Васильев С. Иммунитет свидетеля в гражданском судопроизводстве Украины // Предпринимательство, государство и право. – 2003. - № 3.

7. Українчук О.О. Зловживання правом: господарський та цивільний процесс. //Юриспруденція: теорія та практика. – 2007. - № 4. – С. 35-41.

8. Бобровник О.В. Зобов’язання у цивільному процесі. //Юриспруденція: теорія та практика. – 2007. - № 4. – С. 24-25.

9. Смітюх А.В. Процесуальні диверсії та зловживання процесуальним правом в умовах правової реальності України. //Вісник господарського судочинства. – 2007. - № 1. – С. 89-93.

10. Федина А.С. Значение решений Европейского Суда по правам человека в реализации принципа законности в гражданском судопроизводстве. //Юрист. – 2007. - № 3. – С. 55-59.

11. Шутенко Д.Проблеми захисту суб’єктивних прав у порядку цивільного судочинства // Підприємництво, господарство і право. – 2009. - №9 – С.130-133.

12.  Гетманцев М. Заходи процесуального примусу як засоби реалізації цивільної процесуальної відповідальності // Юридична Україна, 2011.- №5.- С. 71-77

Заняття № 12

                                                                                                      Практичне 2 години

Тема: Виконавче провадження

Мета заняття:.

- освітня: засвоєння курсантами  сутності, цілей і завдань виконавчого прова­дження, суб’єктів виконавчіх дій, умов та підстав виконання, видів рішень, які підлягають примусовому виконанню; умов, строків виконання судових рішень;

- розвиваюча: закріплення знань про виконавче провадження;

- виховна: всебічний розвиток у курсантів наукових переконань щодо необхідності виконавчого провадження.

Міжпредметні зв’язки:господарський процес, кримінальний процес, адміністративний процес.

Опорні поняття: виконавче провадження, стягувач, боржник, строки виконавчої давності, виконавчий лист, підстави виконання, відстрочка виконання, розстрочка виконання, строк виконавчої давності, державний виконавець.

Технічні засоби навчання: окремі процесуальні документи

 

 

План

1. Поняття стадії виконавчого провадження.

2. Учасники виконавчого провадження.

3. Підстави виконання та виконавчі документи.

4. Строки у виконавчому провадженні. Виконавча давність.

5. Загальні правила виконавчого провадженняю

Тема реферату: „Види виконавчих документів.”

  

Задача № 1

Зазначте, хто з перелічених осіб відноситься до осіб, які приймають участь у виконавчому провадженні, до посадових осіб органів виконання та до осіб, яки сприяють примусовому виконанню судових рішень:

1. Податкова інспекція при стягненні недоїмки по податкам;

2. Адвокат боржника;

3. Дільничній інспектор міліції, залучений держвиконавцем до примусового виконання рішення суду про звільнення помешкання від майна боржника;

4. Стягувач;

5. «Промінвестбанк», який згідно з рішенням суду провадить перелік коштів з рахунку боржника на рахунок стягувача;

6. Державний виконавець;

7. Особа, у якої на збереженні знаходиться майно боржника;

8. Орган опіки та піклування по рішенню суду про відібрання дитини та передачі її на виконання у державну дитячу установу:

9. Пойняті, при описі майна боржника;

 

Задача № 2

Гр. Ушаков звернувся до державної виконавчої служби Ленінського району        м. Луганська з вимогою поновити його порушені права. Рішенням комісії по трудових спорах його поновили на попередній посаді, а адміністрація підприємства ігнорує рішення КТС. Державний виконавець відмовився відкрити виконавче провадження, мотивуючі тим, що рішення КТС не є підставою для відкриття виконавчого провадження.

Чи вірно роз’яснення держвиконавця?

У яких випадках видаються виконавчі листи?

 

   Задача № 3

    Рішенням суду з Семенова на користь Руденка стягнуто 10 тис. грн. – вартість пошкодженого автомобіля та зобов’язав відповідача передати позивачу бампер та крило автомобіля залишковою вартістю 1тис. 950 грн. В ході виконання Руденко відмовився від отримання запропонованих йому бампера та крила, посилаючись на те, що вони підмінені і Семенов бажає передати йому інші, зовсім негожі частини.

Державний виконавець закрив провадження по справі по мотивам відмови стягувача від виконання.

Чи правомірні дії держвиконавця ?

Як Руденко може захистити свої права?

 

    Задача № 4

Рішенням суду подружжя Сімонових було позбавлено батьківських прав відносно двох неповнолітніх дітей. На момент винесення рішення молодший Костя мешкав у бабусі з дідом, а старша Ірина – з батьками. Бабка з дідом, призначені опікуни у денний час неодноразово з державним виконавцем намагалися виконати рішення суду стосовно відібрання Ірини, але боржники чинили перешкоди: вдень були відсутні вдома та не відповідали на телефонні дзвінки. По свідченню сусідів, Сімонови продовжують знущатися над дитиною – залишають дома одну, вночі постійно чути плач дитини та ін.

Яким чином повинен діяти державний виконавець у цьому випадку?

Перелічите учасників виконавчого провадження в даному випадку?

Питання для самоконтролю:

1. Виконавче провадження – це стадія чи провадження?

2. На яких стадіях і у яких видах провадження цивільного судочинства вирішується питання про негайне виконання судового рішення?

3. Які види судових рішень звертаються до примусового виконання?

4. Яку форму і зміст має виконавчий лист?

5. Яким є загальний строк виконавчої давності?

6. Хто належить до виконавчих органів ?

7. Хто належить до осіб, що беруть участь у виконавчому провадженні? ?

8. Хто належить до осіб, що залучаються до проведення виконавчих дій?

9. На яких принципах базується виконання судових рішень?

10.  Які документи належать до виконавчих?

Основна література

1. Конституція України. - К., 1996.

2. Цивільний процесуальний кодекс України //Відомості Верховної Ради України. 2004.- № 40; 41; 42. - ст. 492.

3. Про судоустрій і статус суддів : Закон України від 7 липня 2010 року № 2453 // Голос України. – 03.08.2010. – № 142

4. Тертишніков В.І. Цивільний процес: наук.-практ. посіб. – Х.: ФІНН, 2009. – 256 с.

5. Цивільне процесуальне право України: підручник / Бичкова С.С., Бірюков І.А., Бобрик В.І. та ін.; За заг. ред. С.С. Бичкової. – К.: Атіка, 2009. – 760 с.

6. Цивільний процес України: академічний курс: Підручник / За ред. С. Я. Фурси. – К.: Видавець Фурса С.Я., КНТ, 2009. – 848 с.

7. Цивільний процес України: Підручник / За ред. Є.О. Харитонова, О.І. Харитонової, Н. Ю. Голубєвої. – К.: Істина, 2011. – 536 с.

 

Додаткова література

1. Закон України “Про виконавче провадження” від 21 квітня 1999 року № 606 [Електронний ресурс] // Сайт Законодавство України. – Режим доступу http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/606-14

2. Покрещук А., Фурса С. Вопросы имплементации международно-правовых норм в законодательство Украины об исполнительном производстве // Право України. - 2000. - № 3.

3.  Фурса С. Правовий сенс виконавчого провадження // Юридичний вісник України. - 2003.- № 18-19.

4.  Попов Ю. Исполнительное производство по мировому соглашению // Юридическая практика.- 2003.- № 17.

5.  Білоусов Ю. Забезпечення законності виконавчого провадження та захисту прав його учасників // Юридична Україна. - 2003.- № 7.

6.  Солодкий В. Участь прокурора у виконавчому провадженні: суть, генезис і значення // Право України.- 2003. - № 7. – С. 56.

7.  Валеев Д. Правопреемство в исполнительном производстве // Российская юстиция. – 2004. - № 4. – С.57-58.

8.  Размыслович М.В. Судебная защита прав лиц участвующих в исполнительном производстве //Арбитражный и гражданский процесс. – 2004. - № 2. – С. 40-43.

9.  Марданов Д.А. Участие представителей в исполнительном производстве // Правоведение. – 2004. - № 1. – С. 231.

10.  Щербак С. Контроль за исполнением судебных решений по гражданским делам // Юридическая практика. – 2004. - № 45. С. 12-13.

11. Черненок М. Контроль і нагляд у процесі виконавчого провадження // Юридична газета. – 2004. - № 11. – С. 10.

12. Домбурюва А. Особливості здійснення виконавчого провадження // Юридичний Вісник України. – 2005. - № 6. – С. 14-15.

13. Изварина А. Исполнение судебного решения судом должно быть неотъемлемой частью судебной защиты.//Арбитражный и гражданский процесс. – 2006. - № 9. – С. 38-42.

14. Кузнецов Е. К вопросу о модели принудительного исполнения: французский правовой опыт и российская действительность.// Арбитражный и гражданский процесс. – 2006. - № 8. – С. 41 - 45.

15. Грицай О. К вопросу о мерах принудительного исполения в исполнительном производстве.// Арбитражный и гражданский процесс. – 2006. - № 4. – С. 43 - 45.

16. Родзівілл А. Прийняття нового Закону України «Про доступ до судових рішеннь» - крок на шляху здійснення судової реформи в Україні.//Юридичний журнал. – 2006. - № 3. – С. 120-124.

17. Луспенік Д. Судовий контроль за виконанням судових рішень. Розгляд скарг на дії державного виконавця.// Юридичний журнал. – 2006. - № 1. – С. 110-115.

18. Павленко С. Проблеми співвідношення органів державної виконавчої служби та ОВС при примусовому виконанні рішень судів// Право України -2009 г. №8 С.123-127.

19. Талон І. Виконавче провадження в структурі цивільного процесу // Вісник Академії правових наук України,-2009, -№2,-С.96-102..

20. Стусова Ю. Гострі кути примирення: Укладення мирової угоди на стадії виконання рішення // Юрид. Газета – 2010,-№3-4,-С.21

21. Сокол М. Виконавче провадження як захист прав громадян // Підприємництво, господарство і право. – 2009. - №9 – С. 138-140.

22. Курдельчук Д. Гарантии исполнения судебных решений: реальное и возможное/ Д. Курдельчук// Зеркало недели, 2011.- №2 (22-28дек) С.-2

 

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!