Тема: Юрисдикція та підсудність



Мета заняття:

 - освітня: засвоєння курсантами   основних положень і принципів регулювання судової юрисдикції, підсудності цивільних справта правових наслідків порушення правил юрисдикції та підсудності.

- розвиваюча: формування вмінь щодо роботи з нормативними актами, що регулюють положення про судову юрисдикцію, види підсудності цивільних справ та наслідки порушення правил юрисдикції та підсудності;

- виховна: забезпечення всебічного розвитку у курсантів поваги до дотримання закону при зверненні до судових органів з метою забезпечення захисту прав особи.

Міжпредметні зв’язки:цивільнеправо, господарський процес, адміністративний процес.

Основні поняття: підвідомчість, судова юрисдикція, виключна юрисдикція, альтернативна юрисдикція, договірна юрисдикція, функціональна підсудність, родова підсудність, територіальна підсудність, підсудність пов’язаних між собою вимог.

Технічні засоби навчання: макети цивільних справ

 

План

 

1.  Поняття, види і значення юрисдикції цивільних справ.

2. Поняття і види функціональної підсудності.

3. Поняття і види територіальної підсудності.

4. Правові наслідки порушення правил про підвідомчість та підсудність цивільних справ.

 

 Тема реферату: «Питання міжнародної підсудності та підвідомчості цивільних справ».

Задача № 1

Акціонерне товариство АТ «Будсервіс» уклало з АТ «Термо» договір на установку насосної станції. «Термо» встановив насосну станцію не на тому місці, котре було зазначено в прое­кті гідрології, в результаті чого потреба у воді не була забезпечена. «Будсервіс» зажадав від «Термо» перенести станцію до водного кар'єру, зазначеному в проекті, чого зроблено не було.

Визначить підвідомчість і підсудність даної справи.

 

 Задача № 2

У договорі підряду, укладеному між Анікіним та домобудівним комбінатом, містилася умова, відповідно до якої в усіх випадках неналежного виконання договору, спір у порядку договірної підсудності буде розглядатися апеляційним судом по першій інстанції.

Заказник Анікін, незадоволений якістю виконаної роботи, звернувся до Луганського апеляційного суду з позовом про відшкодування збитків.

Як повинен діяти суд у цієї ситуації?

     

Задача № 3

 Визначте юрисдикцію та підсудність у наступних ситуаціях:

1) Придбаний Чаловим у автосалоні автомобіль „Таврія” в рамках гарантійного терміну зламався, однак автосалон відмовився провести його заміну та відшкодувати шкоду.

2) Колишній квартирант Кулік виїхав з квартири Мамонової не сплативши борг за проживання у сумі 2500 грн. Нове місце проживання Куліка позивачу невідоме.

3) Приватний підприємець Манхін, який мешкає у Біловодську, придбав у автосалоні «Люкс» м. Донецька вантажний автомобіль для підприємницької діяльності та легковий автомобіль для подарунка сину на весілля. Під час гарантії автомобілі вийшли з ладу.

 

Задача №4

 Малков що мешкає в Жовтневому районі м. Луганська звернувся до місцевого суду Жовтневого району з позовом до матері, яка мешкає у Антрациті, та колишньої дружини, що проживає з дітьми у Харкові, про зниження розміру аліментів, що стягуються з нього. Витрати на інформаційно-технічне забезпечення та судовий сбір ним не були сплачені, оскільки він вважав, що позивач по даній категорії справ має певні пільги.

 Яке рішення повинен прийняти суд?

Питання для самоконтролю:

1. Спори з яких правовідносин розглядаються судами у порядку цивільного судочинства?

2. Що повинен зробити суд у випадку виявлення порушення правил підсудності при прийнятті справи до провадження?

3. Що повинен зробити суд у випадку виявлення порушення правил підсудності після порушення справи?

4. Які функції виконують апеляційні суди відповідно до функціональної підсудності?

5. Які функції виконує Верховний Суд України відповідно до функціональної підсудності?

6. До якого суду необхідно подати позов відповідно до правил загальної територіальної підсудності?

7. Які категорії справ розглядаються у порядку альтернативної підсудності?

8. Які категорії справ розглядаються у порядку виключної підсудності?

9. Чи дозволяється змінювати за згодою сторін виключну та функціональну підсудності?

10. За якими правилами визначається підсудність справ про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем, якщо вони проживають за межами України?

 

Основна література

1. Конституція України. - К., 1996.

2. Цивільний процесуальний кодекс України //Відомості Верховної Ради України. 2004.- № 40; 41; 42. - ст. 492.

3. Про судоустрій і статус суддів : Закон України від 7 липня 2010 року № 2453 // Голос України. – 03.08.2010. – № 142

4. Тертишніков В.І. Цивільний процес: наук.-практ. посіб. – Х.: ФІНН, 2009. – 256 с.

5. Цивільне процесуальне право України: підручник / Бичкова С.С., Бірюков І.А., Бобрик В.І. та ін.; За заг. ред. С.С. Бичкової. – К.: Атіка, 2009. – 760 с.

6. Цивільний процес України: академічний курс: Підручник / За ред. С. Я. Фурси. – К.: Видавець Фурса С.Я., КНТ, 2009. – 848 с.

7. Цивільний процес України: Підручник / За ред. Є.О. Харитонова, О.І. Харитонової, Н. Ю. Голубєвої. – К.: Істина, 2011. – 536 с.

Додаткова література

1. По­станова Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 р. № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» // Бюлетень законодавства та юри­дичної практики України. – 2004. - № 11

2.  Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду : Постанова Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року № 5 [Електронний ресурс] // Сайт Законодавство України. – Режим доступу : http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0005700-09.

3.  Чупрун В.Д. Підготовка цивільних справ до розгляду . Юридичний довідник. - К., 1994.

4.  Федіняк Л. Законодавство України про міжнародну підсудність та підвідомчість цивільних справ: окремі питання // Право України. – 1998. - № 12.

5.  Котельников А.Г. Негативные последствия в гражданском судопроизводстве // Арбитражный и гражданский процесс. – 2004. - № 8. – С. 39-48.

6.  Гончар А. Новый ГПК нуждается в изменениях //Юридическая практика. – 2004. - № 52. – С. 14,15.

7.  Луспеник Д. Роль суду в цивільному диспозитивному процесі // Юридичний журнал. – 2004. - № 6. – С. 109-115.

8. Бойко Н. Подведомственность по выбору истца // Юридическая практика. – 2004. - № 36.

9. Михайлова Е.В. К проблеме определения места судопроизводства по делу, возникающему из публичных правоотношений в системе видов гражданского процесса.// Арбитражный и гражданский процесс. – 2005. - № 3. – С. 18-23.

10. Грель Я. Соглашение о подсудности в гражданском процессуальном праве. //Арбитражный и гражданский процесс. – 2005. - № 8. – С. 34 -40.

11. Єсіпов І. Новелізація законодавства про позовну давність. //Юридичний журнал. – 2006. - № 4. – С. 59-62.

 

Заняття № 4

 Практичне  2 години.

Тема:  Позов як процесуальний засіб порушення цивільної справи с суді.

 

Мета заняття:

-  освітня: формування у курсантів уявлення про позов, заходи його забезпечення та процесуальний порядок відкриття провадження у справі;

- розвиваюча: закріплення знань про позов;

- виховна: всебічний розвиток у курсантів поваги до дотримання закону при забезпеченні судового захисту прав особи.

Міжпредметні зв’язки:цивільнеправо, господарський процес, адміністративний процес.

 Основні поняття: позов, елементи позову, предмет позову, підстави позову, зміст позову.

Технічні засоби навчання: макети цивільних справ.

План

 

1. Поняття позову. Елементи позову.

2. Види позовів.

3. Право на позов.

4. Форма та зміст позовної заяви.

5. Забезпечення позову.

 

Тема реферату: «Зміни у позовному провадженні».

                            

Задача №1

Визначте предмет, підстави та зміст позовів, а також ознаки тотожності позовів:

Гр. Радченко Н. 20 вересня 2009 р. звернулася в суд із позовом до гр. Григор’єва С. про встанов­лення батьківства і стягнення аліментів на дитину, яка народилася 9 червня 2008 р.

У заяві вона зазначила, що з відповідачем перебувала у фактичних шлюбних відношеннях із січня 2006 р. Потім він залишив її вагітною і жити до неї не повернувся. Після народження дитини матеріально не допомагав, хо­ча був її батьком.

Суддя відмовив у відкритті провадження у справі, виходячи з тих мотивів, що рішенням суду від 24 жовтня 2008 р. вимоги Радченко Н. про стягнення аліментів не були задоволені, тому вдруге з таким позовом до Григор’єва С. звер­татися в суд позивачка не має права.

 

Задача № 2

Визначте види наступних позовних заяв:

1. Позов житлового відділу до Никифорова про визнання відповідача, таким, що втратив право на житлову площу і про звільнення житлової площі від майна відповідача.

2. Позов Іванова про стягнення з Гуліної заборгованості по квартплаті у розмірі 1 500 гр.

3. Позов Сидорова про виділ частки будинку, що належить на праві сумісною власності йому та його дружині.

4. Позов органа опіки і піклування про позбавлення Клячко П.Р. батьків­ських прав через неналежне виховання дитини - сина Анатолія.

5. Позов Бєляєва до Бєляєвої про розірвання шлюбу .

6. Позов Бутенко до Мель про зниження розміру аліментів.

 

 Задача № 3

Суддя повернув позовну заяву Нікольского К. про розірвання шлюбу та розподіл майна у зв’язку з тим, що він згідно рішення суду є обмеженим у дієздатності і заяву від його імені повинна подавати його дружина. Дружина рішенням суду призначена його піклувальником, тобто законним представником і згідно чинного законодавства Ні кольський К. не є процесуально дієздатним.   

Проведіть юридичний аналіз.

 

Задача № 4

До Ленінського районного суду м. Луганська надійшла заява Педь про стягнення коштів на її утримання з падчерки Самсонової. Позивачка обґрунтовуючи свої вимоги стверджувала, що вона тривалий час виховувала Самсонову, а тепер сама є непрацездатною і потребує матеріальної допомоги.

Суддя повернув позовну заяву у зв’язку з тим, що до позовної заяви не додані докази, які підтверджують факт її непрацездатності та потреби в утриманні, а також документи про сплату судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Чи відповідають дії судді вимогам закону?

Питання для самоконтролю:

1. У чому полягає різниця між залишенням позовної заяви без руху та поверненням позовної заяви?

2. У яких випадках суддя має право на відмову у відкритті провадження по справі ?

3. Які категорії справ порушуються за допомогою позовів про присудження?

4. Які категорії справ порушуються за допомогою позовів про визнання?

5. Які категорії справ порушуються за допомогою переутворювальних позовів?

6. Які дії, спрямовані на зміну позовного спору можуть здійснювати сторони?

7. Що належить до спеціальних засобів захисту прав відповідача?

8. Які реквізити містить у собі позовна заява?

9. Що належить до умов прийняття до провадження зустрічного позову?

10.Якими є права сторін та обов’язки суду при забезпечення позову?

Основна література

1. Конституція України. - К., 1996.

2. Цивільний процесуальний кодекс України //Відомості Верховної Ради України. 2004.- № 40; 41; 42. - ст. 492.

3. Про судоустрій і статус суддів : Закон України від 7 липня 2010 року № 2453 // Голос України. – 03.08.2010. – № 142

4. Тертишніков В.І. Цивільний процес: наук.-практ. посіб. – Х.: ФІНН, 2009. – 256 с.

5. Цивільне процесуальне право України: підручник / Бичкова С.С., Бірюков І.А., Бобрик В.І. та ін.; За заг. ред. С.С. Бичкової. – К.: Атіка, 2009. – 760 с.

6. Цивільний процес України: академічний курс: Підручник / За ред. С. Я. Фурси. – К.: Видавець Фурса С.Я., КНТ, 2009. – 848 с.

7. Цивільний процес України: Підручник / За ред. Є.О. Харитонова, О.І. Харитонової, Н. Ю. Голубєвої. – К.: Істина, 2011. – 536 с.

Додаткова література

1.  Положення про автоматизовану систему документообігу суду : Рішення Ради суддів України від 26 листопада 2010 року // [Електронний ресурс] // Сайт Офіційний веб-портал Судова влада України. – Режим доступу : http://www.court.gov.ua/969076/Ppasds1/.

2.   Про затвердження Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді : наказ Державної судової адміністрації України від 27.06.2006 № 68 // Офіційний вісник України. – 16.08.2006. – № 31. – С. 273. – Ст. 2266.

3. Гуревич М.А. Учение об иске. - М., 1981.

4.  Осокина Г.Л. Право на судебную защиту в исковом производстве. -Кишинев, 1989.

5. Ненашев М.Н. К вопросу об основании иска //Арбитражный и гражданский процесс. - 2004. - № 8. - С. 28-32.

6. Тимченко Г.П. Підстава позову в цивільному процесі // Юридичний Вісник України. – 2004. - № 4. – С. 36-39.

7.  Донбругова А. Порядок подання позовної заяви до загального суду // Юридичний Вісник України. – 2004. - № 4. – С. 14.

8.  Тимченко Г.П. Теоретичні проблеми визнання позову в цивільному процесі // Часопис Київського університету права. – 2004. - № 2. – С. 49-53.

9.  Тимченко Г.П. Відмова від позову як наукова проблема // Часопис Київського університету права. – 2004. - № 1 - .С. 62-65.

10.  Перунова О.М. Форма і зміст позовної заяви // Право і безпека. – 2004. - № 3. – С. 128-132.

11.  Руденко Е. Взаимосвязь двух правомочий процессуальной стороны и материально-правовой стороны права на иск.// Арбитражный и гражданский процесс. – 2005. - № 8. – С. 7-12.

12. Єсіпов І. Новелізація законодавства про позовну давність. //Юридичний журнал. – 2006. - № 4. – С. 59-62.

13. Снідевіч О. Окремі питання класифікації цивільних позовів у справах, що виникають із земельних правовідносин. // Право україни. – 2006. - № 2. – С. 98 – 103.

14. Ознаки та поняття групи як суб’єкта групового позову // Судова практика. - 2009.-№4.С 16-24.

15. Бичкова С.С. Зустрічний позов, як цивільна процесуальна форма захисту інтересів відповідача.// Вісник ВСУ, 2010.- №10.- С.41-44

16.  Коваль В. Новые перспективы классификации исков //Підприємство, господарство і право, 2011. - №2. -. С.58-60

Заняття № 5

Практичне  2 години

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 538; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!