Тема 2 Економічний розвиток та економічна думка Стародавнього Світу



Економічні передумови становлення рабовласницького суспільства, особливості формування економічних поглядів у країнах Стародавнього Світу.

Економічна думка Стародавнього Сходу. Економічна думка Стародавнього Вавилону . Закони царя Хаммурапі. Економічна думка Стародавнього Єгипту. Економічна думка Стародавньої Індії. “Артхашастра”. Економічна думка Стародавнього Китаю. Конфуціанство (Кун Фу цзи, Мен-цзи, Сюнь-цзи), моізм ( Мо-цзи), легізм ( Шан Ян ), даосизм ( Лао-цзи ). Трактат “Гуань-цзи”.

Економічна думка античного світу. Економічна думка Стародавньої Греції. Економічні погляди Ксенофонта, Платона.

Формування початків наукового методу в працях Аристотеля. Аристотель про мінову вартість, природу грошей, економіку та хрематистика.

Стародавній Рим – брати Гракхи, Катон, Варрон, Колумелла.

Економічні погляди раннього християнства.

Тема 3.Економіка та економічна думка доби середньовіччя і зародження бужуазного суспільства

        Становлення і розвиток європейського феодалізму. Господарча діяльність в епоху середньовіччя (V- XVI ст.) на українських землях.

Особливості формування економічної думки доби середньовіччя .

Економічні ідеї доби феодалізму в Західній Європі. “Салічеська правда”, “Капітулярій про вілли”. Економічні погляди каноністів. Тома Аквінат.

Економічна думка в арабських країнах. Ібн Хальдун.

Економічна думка України доби середньовіччя. “Руська правда ((ХI-ХII ст.) ”Повість временних літ”. “Повчання дітям” Володимира Мономаха. Галицько-Волинський літопис. Полемічні рукописи 80-х років ХУI cт.

         Мислителі Реформації. М.Лютер і Ж.Кальвін. Комуністичні утопії пізнього середньовіччя (Т.Мор, Т.Кампанелла, Уінстенлі).

Меркантилізм. Теорія грошового балансу раннього меркантилізму. В.Стаффорд (Англія), Г.Скаруффі (Італія) та інші. Теорія торгового балансу пізнього меркантилізму. Т.Мен (Англія), А.Монкретьєн (Франція) та інші.

Вклад української соціально-економічної думки кінця ХУII –ХУШ ст. в ідеї меркантилізму. Г.Грабянка та С.Величко – ідеологи козацької старшини.

Історичні умови формування економічних поглядів буржуазного суспільства з кінця ХУI і впродовж ХУШ ст.

Зародження англійської класичної політекономії (В.Петті).  Р.Кантільон про процес обороту суспільного капіталу та підприємництво.

Французьке відгалуження класичної політекономії. Критика П.Буагільбером меркантилізму та його практичні рекомендації по реформуванню економіки Франції. Представники класичної політичної економії у Франції другої половини ХVIII ст. Ф.Кене і А.Р.Ж. Тюрго

Тема 4. Англійська класична політична економія. Альтернативна німецька історична школа

А. Сміт – економіст мануфактурного періоду. Його праця “Дослідження про природу і причини багатства націй.” А.Сміт про багатство та обставини які його визначають. Розподіл праці та обставини, що його викликають і обмежують. Походження грошей та їх використання. Вчення про цінність та доходи основних класів – заробітну плату, прибуток, земельну ренту. Про наслідки втручання держави в економіку.

А.Сміт про капітал і його нагромадження.

Д.Рікардо – економіст епохи промислового перевороту. Його праця "Початки політичної економії і оподаткування".

Зародження і етапи розвитку альтернативної історичної школи в Німеччині.. Засновники напряму (Е. Берк, А.Мюлер, Ф.Ліст). Економічні погляди Ф.Ліста.

Стара історична школа. Предмет і метод дослідження. Опозиція класичній школі. Критика гедонізму. Інституціоналізм історичної школи (В.Рошер, К.Кніс, Б.Гільдебранд).

Нова історична школа. Критика методу класичної політичної економії. Дослідження соціальних проблем, ролі соціальних інститутів (Г.Шмоллер, Л.Брентано, К.Бюхер).

Третя хвиля історичної школи. Започаткування соціал-націоналістичних ідей. Теорія державного регулювання та свідомо сформованого суспільства. Ідеї соціального плюралізму В.Зомбарт, М.Вебер. Соціальний напрям в політичній економії. Ідеї реформізму (Р.Штаммлер, Р.Штольцман).

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 263; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!