Тема: Роль гри в ознайомленні дітей дошкільного віку  з природою (2 год.)



І. Теоретична частина.

1. Розкрити значення ігор з природним матеріалом для особистісного становлення дітей дошкільного віку.

2. Охарактеризувати види ігор в процесі ознайомлення дітей дошкільного віку з природою:

а) сюжетно-рольові ігри;

б) будівельно-конструктивні ігри;

в) дидактичні ігри: види, структура, методика проведення.

г) рухливі ігри.

ІІ. Презентація дидактичної гри (з матеріалом) природничого змісту з дітьми дошкільного віку (за вибором студента).

Рекомендована література

Основна література:

 1. Дитина: Програма виховання і навчання дітей від двох до семи років / наук. кер. проекту: В.О.Огнев’юк, К.І. Волинець; наук. кер. програмою: О.В. Проскура, Л.П. Кочина, В.У. Кузьменко, Н.В. Кудикіна; авт. кол.: [Г.В. Бєлєнька, Е.В. Бєлкіна, О.Л. Богініч, Н.І. Богданець-Білоскаленко, С.А. Васильєва, М.С. Вашуленко та ін.] / Мін. осв. і наук., мол. та спорту України, Головн. упр. осв. і наук. викон. орг. Київміськради (КМДА), Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – 3-є вид., доопр. та доп. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2012. – 492 с.

2. Методичні рекомендації до Програми виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина» / наук. кер. проекту: О.В. Огнев’юк, К.І. Волинець; наук. кер. програмою: О. В. Проскура, Л. П. Кочина, В.У. Кузьменко, Н.В. Кудикіна; авт. кол.: Е. В. Бєлєнька, Е. В. Бєлкіна, О. Л. Богініч, Н. І. Богданець-Білоскаленко, С. А. Васильєва, М. С. Вашуленко [та ін.] / Мін. осв. і наук. викон. орг. Київміськради (КМДА), Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – 3-є вид., доопр. та доп. – К.: Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2012. – 400 с.

3.Дрязгунова В.А. Дидактические игры для ознакомления дошкольников с растениями. - М.: Просвещение, 1981. –105 с.

4.Янківська О.П. Дидактичні ігри в дитячому садку. - Київ: Радянська школа. 1985. – 145 с.

 7. Яришева Н.Ф. Методика ознайомлення дітей з природою. - К.: Вища шк., 1993.-С. 190- 198.

ОРІЄНТОВНИЙ МАТЕРІАЛ ДО СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ:

Гра – основна діяльність дитини дошкільного віку, в якій вона найбільше задовольняє свої потреби. Ігри викликають у дітей задоволення, підвищують емоційний тонус, сприяють формуванню у них уявлення про об’єкти природи, їх якості, виховують позитивне ставлення до природи. В дослідженнях (О.П.Янківська) було доведено, що використання дидактичних ігор природничого змісту за умови відповідальної підготовки дітей у певній системі дає змогу формувати у дітей міцні знання, систематизувати їх, підводити до узагальнень, розвивати мислення, мову.

Для вирішення завдань ознайомлення дошкільників з природою в ДНЗ використовуються ігри: будівельно-конструктивні, сюжетно-рольові, дидактичні і рухливі.

Будівельно-конструктивні ігриз природними матеріалами (піском, водою, глиною, снігом, льодом, листям, плодами тощо) – одні з найулюбленіших дітьми ігор у всіх вікових групах. Цінність в тому, що в процесі ігор діти знайомляться з властивостями природних матеріалів (способами конструктивного вирішення під час використання цих матеріалів). У дітей розвивається уява, вміння зосереджуватися, доводити до кінця почату справу, співвідносити свої дії з діями інших, домагатися узгодження. Знайомство з архітектурними формами і відображенням їх у будівлях сприяють формуванню естетичних почуттів. Оскільки ці ігри проводяться на повітрі і пов’язані з руховою активністю, вони мають важливе оздоровче значення.

Дидактичні ігри під час ознайомлення дошкільників з природою виконують три функції: 1) закріплення знань про природу; 2) діагностика наявних у дітей знань про природу; 3) формування знань про природу. У процесі дидактичних ігор у дітей виховується вміння уважно слухати і відповідати на запитання, самостійно розв’язувати поставлене завдання, пригадувати, думати, утримуватися від бажання щось сказати, коли правила гри цього не дозволяють. Все це сприяє розвитку вольових процесів, мови, мислення, уваги, пам’яті.

В ознайомлені з природою використовуються такі види дидактичних ігор: 1) з природнім матеріалами; 2) з картинками; 3) з іграшками; 4) словесні.

Дидактичні ігри з природними матеріалами діти оперують з реальними природними об’єктами (овочами, фруктами, листками, квітками тощо), внаслідок чого у дітей формуються реалістичні уявлення про об’єкти природи. Наприклад, у грі «Відгадай, з якого дерева цей листок» вихователь показує листок і просить підбігти до того дерева, яке має такі самі листки. Дидактичні ігри є актуальними для кожної вікової групи.

Методика проведення дидактичних ігор.Для того, щоб дидактична гра досягла мети, необхідно правильно підібрати її відповідно до віку дітей. Ігрові завдання в іграх мають різний рівень складності.

Ігрові завдання в іграх для молодших дошкільників спрямовані на знаходження предмета за словом, за подібністю, виділенням окремих ознак тварин, рослин, пізнання предметів за допомогою одного з органів чуттів (на дотик, смак).

У старшому дошкільному віці ігрові завдання більш складні: описувати об’єкти природи і знаходити їх за описом, складати ціле з частин, класифікувати, встановлювати причинні зв’язки.

Відповідно до цього в молодшій групі проводяться такі ігри: «Відгадай, яка квітка», «Відгадай на смак», «Чия хатка». У середній групі – «Магазин»,«Знайди пару», та ін., у старшій групі – «Відгадай, яка це квітка», «Відгадай, де росте», «Коли це буває», «Що я не так сказала», «Плутанина», «Вершки і корінці» тощо.

Успіх у проведенні дидактичної гри, інтерес до неї будуть тільки тоді. Коли вихователь проведе відповідну роботу по ознайомленню дітей з тими чи іншими об’єктами природи, а закріплення уявлень, підведення дітей до об’єднання спільних ознак буде здійснюватися за допомогою дидактичної гри. Продовження див.С.196-198. Яришева Н.Ф. Методика ознайомлення дітей з природою. - К.: Вища шк., 1993. - с.255.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 331; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!