Спостереження за жуком – бронзівкою



Мета: Розвивати у дітей допитливість, спостережливість.

Виховувати у дітей естетичні почуття.

Продовжувати ознайомлювати дітей з комахами, зокрема з жуком-бронзівкою, з зовнішніми особливостями, способом життя (де живе, чим живиться), значенням в природі і житті людини. Збагачувати словниковий запас дітей.

Обладнання: розповідь про жука-бронзівку, картинка. 

 

Хід:

«Діти подивіться, хто це такий надзвичайно гарний прилетів до квітів бузку. Так, це жук. Діти, хто знає як називається цей жук? Так, це жук – бронзівка. Який він красивий! Як він гарно переливаються на сонці золотисто-зеленим кольором! Це справжня окраса нашої природи.

А як ви думаєте, чому цього жука так назвали? Звичайно, тому, що він виблискує на сонці золотаво-зеленими барвами.

Діти, давайте придивимося завдяки чому бронзівка вправно повзає по стеблах та квітках бузку? Так, завдяки своїм чіпким лапкам.

А може із вас хтось знає, що розшукує бронзівка на квітах бузку? Чим живиться бронзівка? Так жуки, об’їдаючи квіти, роблять певну шкоду, але вони є окрасою нашої природи. Цих гарних жуків, які переливаються на сонці золотисто-зеленим кольором можна зустріти на квітах шипшини, троянди, бузку. Завдяки чіпким лапкам жук вправно повзає по стеблам, квітках рослин, якими він живиться. Яйця жук відкладає у порохняву деревину. Личинки, що з’являються з яєць, живляться цією деревиною і швидко ростуть. Звичайно цей жук шкодить, об’їдаючи квітки, але він і прикрашає нашу природу.

А де ви діти, бачили бронзівок, коли ходили на прогулянку з мамою чи татом? Як ви до них ставилися? Як добре, що всі визнаєте, що ці гарні комахи потребують дбайливого ставлення до них»

 

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

Змістовий модуль ІІ.

МЕТОДИ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З ПРИРОДОЮ. НАОЧНІ МЕТОДИ.

Змістовий модуль ІІ.

МЕТОДИ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З ПРИРОДОЮ. НАОЧНІ МЕТОДИ

Тема 1. Різноманітність і класифікація методів

Спостереження – основний метод безпосереднього ознайомлення з

Природою – 6 год.

1. Підібрати відео проведення спостереження в природі з дітьми дошкільного віку (молодша, середня, старша група) - 2 год.

2. Розробити конспекти спостережень за сезонними змінами в неживій природі та сезонними змінами у живій природі для дітей молодшого дошкільного віку (сезон за вибором студента) - 2 год.

3. Розробити конспекти спостережень за сезонними змінами в неживій природі та сезонними змінами у живій природі для дітей середнього дошкільного віку (сезон за вибором студента) - 2 год.

4. Розробити конспект спостережень за сезонними змінами в неживій природі та сезонними змінами у живій природі для дітей старшого дошкільного віку (сезон за вибором студента) - 2 год.

Семінар 2.

Тема: Моделювання конспектів занять з використання картин для дітей дошкільного віку (2 год.)

План заняття

І. Виконання практичної роботи.

1. Розкрити використання ілюстративного матеріалу в роботі з дітьми молодшого, середнього та старшого дошкільного віку.

2. Презентація конспекту заняття з використання ілюстративного матеріалу (предметні, сюжетні) для дітей молодшого дошкільного віку (тема за вибором студента). Аналіз роботи.

3. Презентація конспекту заняття з використання ілюстративного матеріалу (предметні, сюжетні) для дітей середнього дошкільного віку (тема за вибором студента). Аналіз роботи.

4. Презентація конспекту заняття з використання ілюстративного матеріалу (сюжетні, репродукції пейзажу, натюрморту) для дітей старшого дошкільного віку (тема за вибором студента) . Аналіз роботи.

II. Перевірка самостійної роботи.

 

Рекомендована література

Основна:

1. Базовий компонент дошкільної освіти / Науковий керівник: А.М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф, д-р пед. наук; Авт. кол-в: Богуш А.М., Бєлєнька Г.В., Богініч О.Л., Гавриш Н.В., Долинна О.П., Ільченко Т.С., Коваленко О.В., Лисенко Г.М., Машовець М.А., Низковська О.В., Панасюк Т.В., Піроженко Т.О., Поніманська Т.І., Сідєльнікова О.Д., Шевчук А.С., Якименко Л.Ю. ― К.: Видавництво, 2012. – 26 с.

 2. Дитина: Програма виховання і навчання дітей від двох до семи років / наук. кер. проекту: В.О.Огнев’юк, К.І. Волинець; наук. кер. програмою: О.В. Проскура, Л.П. Кочина, В.У. Кузьменко, Н.В. Кудикіна; авт. кол.: [Г.В. Бєлєнька, Е.В. Бєлкіна, О.Л. Богініч, Н.І. Богданець-Білоскаленко, С.А. Васильєва, М.С. Вашуленко та ін.] / Мін. осв. і наук., мол. та спорту України, Головн. упр. осв. і наук. викон. орг. Київміськради (КМДА), Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – 3-є вид., доопр. та доп. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2012. – 492 с.

3. Методичні рекомендації до Програми виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина» / наук. кер. проекту: О.В. Огнев’юк, К.І. Волинець; наук. кер. програмою: О. В. Проскура, Л. П. Кочина, В.У. Кузьменко, Н.В. Кудикіна; авт. кол.: Е. В. Бєлєнька, Е. В. Бєлкіна, О. Л. Богініч, Н. І. Богданець-Білоскаленко, С. А. Васильєва, М. С. Вашуленко [та ін.] / Мін. осв. і наук. викон. орг. Київміськради (КМДА), Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – 3-є вид., доопр. та доп. – К.: Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2012. – 400 с.

4. Яришева Н.Ф. Методика ознайомлення дітей з природою / Н.Ф. Яришева. - К.: Вища шк., 1995.- 255 с.

Додаткова:

5. Николаева С.Н. Методика экологического воспитания дошкольников: Учеб. пособие для студ. средних пед. учеб. заведений. – 2. изд., испр. / С.М. Николаєва. - М.: АСАDЕМІА, 2001. – 183 с.

 

ОРІЄНТОВНИЙ МАТЕРІАЛ ДО СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ:

Для роботи з дітьми раннього віку і першої молодшої групи краще використовувати предметні картинки, ілюстрації з зобра­женням не багатьох об'єктів. Розглядання цього ілюстративного ма­теріалу (півень, курка, заєць, ведмідь та ін.) проводиться на за­няттях і в повсякденному житті, і основна його мета — навчити ді­тей пізнавати зображене на картинці, називати його.

У другій молодшій групі картини найчастіше використовують з метою уточнення і конкретизації уявлень, їх закріплення. Так, після спостережень за кішкою діти розглядають картину «Кішка з ко­шенятами». Вихователь учить дітей пізнавати тварину, називати характерні її ознаки (розмір, колір шерсті), частини тіла (очі, ву­ха, хвіст, ноги), деякі дії (спить, грає, хлебче). Організовуючи роз­глядання сюжетної картини, вихователь використовує дитячий дос­від, близький до змісту картини, ставить дітям такі запитання: «Хто намальований на картині? Як ви дізналися, що це кошеня? Якого кольору шерсть у кішки? У кошенят? Якого кольору шерсть у кішки, яка живе у вашому будинку? Чим зайняті кошенята? Що робить сіре кошеня? Що робить кошеня, яке лежить біля кішки? Як ви думаєте, голодне воно чи ні? Чому спить? Чи чули ви, як хо­дять кошенята? Чому вони ходять тихо?» Наприкінці заняття ви­хователь сам розповідає за картинкою.

Для розглядання в молодшій групі можна використати картини «Собака з цуценятами», «Кури».

У середній групі розглядання картин спрямоване (мета) на розширення знань дітей. З дітьми розглядають картини «Кролі», «Качки і гуси», «Вовк», «Їжак», «Білка». Це дає змогу вивести дітей за межі безпосереднього досвіду. Розглядання картин використовується також для систематизації і узагальнення знань дітей.

У старших групах картини можна використовувати з метою уточ­нення уявлень, формування понять у процесі бесіди за картиною. Для систематизації знань на основі досвіду добре використати по­рівняння. До заняття підбирається серія картин, наприклад, про комах «Бабка», «Білан жилкуватий, «Сонечко». Спочатку організовується розглядання, потім порівняння, виділення спільних і від­мінних рис у будові. Діти приходять до висновку, що у всіх комах шість ніг, е крила, вусики, голова, черевце. А відрізняються тим, що у метеликів на крильцях лусочки, у жуків крила тверді, у ба­бок — прозорі, з сіточкою жилок.

Розглядання пейзажу на картині слід проводити після спостере­ження за подібними явищами природи. Під час демонстрування картини дітям пропонують порівняти зображене на картині з тим, що вони бачили у природі.

Зрозуміти настрій картини (пейзажу) допомагають такі запи­тання до дітей: «Весела чи сумна ця картина? Чому ви так думає­те? Які фарби потрібні були художнику, щоб показати це? Чому художник так назвав свою картину?»

Під час розглядання пейзажу потрібне пояснювальне слово ви­хователя. Воно має бути лаконічним, образним. Більш глибокому сприйняттю пейзажу сприяють поетичне слово і музика.

СХЕМА


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 983; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!