ПОБУДОВИ КОНСПЕКТА РОЗГЛЯД КАРТИНИ



Тема

Вказати за ким (чим) буде проведено розгляд картини, для дітей якого віку розраховане дане заняття.

Програмові завдання   

Визначити завдання: розвиваючі, виховні, освітні (навчальні), мовні.

(на основі Програми визначити програмові завдання).Вказати необхідне обладнання для демонстрації картини. Розташування дітей.

Хід заняття:

Початок заняття: створення інтересу у дітей до сприйняття розгляду картини (сюрпризний момент, загадка, підготовка обладнання тощо).

Повідомлення мети. Розглядання картини: 1-2 хв. - мовчазне сприймання дітьми, послідовність розгляду відповідно схеми, різноманітність використання методичних прийомів (питання, порівняння, включення різноманітних аналізаторів в процес обстеження, ігрові прийоми, художнє слово, пояснення, практичні завдання тощо), розповідь вихователя по картині. Орієнтовні питання: Організовуючи роз­глядання сюжетної картини, вихователь використовує дитячий дос­від, близький до змісту картини, ставить дітям такі запитання: «Хто намальований на картині? Як ви дізналися, що це кошеня? Якого кольору шерсть у кішки? У кошенят? Якого кольору шерсть у кішки, яка живе у вашому будинку? Чим зайняті кошенята? Що робить сіре кошеня? Що робить кошеня, яке лежить біля кішки? Як ви думаєте, голодне воно чи ні? Чому спить? Чи чули ви, як хо­дять кошенята? Чому вони ходять тихо?» Наприкінці заняття ви­хователь сам розповідає за картинкою.

Підведення підсумків (про що дізналися сьогодні на занятті, що найбільше сподобалось, про що ще хотіли б дізнатися). Аналіз способів розумової діяльності дітей.

Дотримання правил гігієни.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

Змістовий модуль ІІ.

МЕТОДИ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З ПРИРОДОЮ. НАОЧНІ МЕТОДИ.

Тема 2. Використання ілюстративного матеріалу в ознайомлені дітей дошкільного віку з природою – 6 год.

1. Складання конспекту заняття з використання ілюстративного матеріалу для дітей молодшого дошкільного віку (тема за вибором студента) - 2 год.

2. Складання конспекту заняття з використання ілюстративного матеріалу для дітей середнього дошкільного віку (тема за вибором студента) - 2 год.

3. Складання конспекту заняття з використання ілюстративного матеріалу для дітей старшого дошкільного віку (тема за вибором студента) - 2 год.

 

 

 

Змістовий модуль ІІ.

ПРАКТИЧНІ ТА СЛОВЕСНІ МЕТОДИ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З ПРИРОДОЮ

Семінар 3.

Тема: Моделювання конспектів занять з використання праці в природі з дітьми дошкільного віку (2 год.)

План заняття

І. Виконання практичної роботи.

1. Охарактеризувати форми організації праці дітей дошкільного віку в природі.

2. Презентація конспекту праці в природі для дітей молодшого дошкільного віку.

3. Презентація конспекту праці в природі для дітей середнього дошкільного віку.

4. Презентація конспекту праці в природі для дітей старшого дошкільного віку.

II. Перевірка самостійної роботи.

 

Рекомендована література

Основна:

1. Базовий компонент дошкільної освіти / Науковий керівник: А.М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф, д-р пед. наук; Авт. кол-в: Богуш А.М., Бєлєнька Г.В., Богініч О.Л., Гавриш Н.В., Долинна О.П., Ільченко Т.С., Коваленко О.В., Лисенко Г.М., Машовець М.А., Низковська О.В., Панасюк Т.В., Піроженко Т.О., Поніманська Т.І., Сідєльнікова О.Д., Шевчук А.С., Якименко Л.Ю. ― К.: Видавництво, 2012. – 26 с.

 2. Дитина: Програма виховання і навчання дітей від двох до семи років / наук. кер. проекту: В.О.Огнев’юк, К.І. Волинець; наук. кер. програмою: О.В. Проскура, Л.П. Кочина, В.У. Кузьменко, Н.В. Кудикіна; авт. кол.: [Г.В. Бєлєнька, Е.В. Бєлкіна, О.Л. Богініч, Н.І. Богданець-Білоскаленко, С.А. Васильєва, М.С. Вашуленко та ін.] / Мін. осв. і наук., мол. та спорту України, Головн. упр. осв. і наук. викон. орг. Київміськради (КМДА), Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – 3-є вид., доопр. та доп. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2012. – 492 с.

3. Методичні рекомендації до Програми виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина» / наук. кер. проекту: О.В. Огнев’юк, К.І. Волинець; наук. кер. програмою: О. В. Проскура, Л. П. Кочина, В.У. Кузьменко, Н.В. Кудикіна; авт. кол.: Е. В. Бєлєнька, Е. В. Бєлкіна, О. Л. Богініч, Н. І. Богданець-Білоскаленко, С. А. Васильєва, М. С. Вашуленко [та ін.] / Мін. осв. і наук. викон. орг. Київміськради (КМДА), Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – 3-є вид., доопр. та доп. – К.: Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2012. – 400 с.

4. Яришева Н.Ф. Методика ознайомлення дітей з природою / Н.Ф. Яришева. - К.: Вища шк., 1995.- 255 с.

Додаткова:

5. Николаева С.Н. Методика экологического воспитания дошкольников: Учеб. пособие для студ. средних пед. учеб. заведений. – 2. изд., испр. / С.М. Николаєва. - М.: АСАDЕМІА, 2001. – 183 с.

 

ОРІЄНТОВНИЙ МАТЕРІАЛ ДО СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ:

У дошкільному навчальному закладі використовуються різні форми організації праці дітей у природі: доручення, чергування, колективна праця.

Доступною формою залучення до щоденної трудової діяльності в ДНЗ є доручення. Їх поділяють на види за складністю завдань (прості і складні), за тривалістю виконання (короткочас­ні і тривалі), за способом організації дітей (індивідуальні і групо­ві). Трудові доручення широко використовуються в усіх вікових групах. Так, у молодшій групі на початку року діти спостерігають, як вихователь годує рибок в акваріумі. Комусь із дітей він пропо­нує потримати коробочку з кормом, через певний час пропонує дати рибкам корм. Час від часу вихователь залучає дітей до ви­тирання великих листків у кімнатних рослин, поливання рослин у кутку природи і на грядці. Ці перші трудові доручення допома­гають підвести дітей до усвідомлення того, що все живе потребує догляду.

У середньому і старшому дошкільному віці доручення можуть мати триваліший і складніший характер. Дітям надається більше самостійності при їх виконанні, наприклад визначити, чи потребують квіти на квітнику поливання, і полити їх при потребі. Важ­ливо використовувати доручення для індивідуальної роботи з діть­ми. Наприклад, дітям, у яких недостатньо виявляється інтерес до рослин, можна подарувати кімнатну рослину і запропонувати ви­рощувати її вдома, доглядати і розповідати дітям, як вона росте.

Доручення вимагають керівництва з боку вихователя. Основ­ними прийомами для цього є показ, нагадування, заохочування. Показ потрібний при введенні нового об'єкта, нових способів до­гляду за ним. Якщо спосіб догляду вже відомий дітям, вихователь обмежується нагадуванням і заохочуванням: «Молодець, Сергійку, ти добре пам'ятаєш, що цикламен можна поливати тільки у під­донник».

Чергування в кутку природи запроваджується в старшій групі. Це обумовлено складністю завдань, які повинні виконати діти са­мостійно. Перед початком чергування доцільно провести заняття, на якому вихователь ознайомлює дітей із щоденними обов'язками чергових, показує і пояснює, як треба доглядати рослин і тварин, нагадує про те, що діти вже знають і вміють.

Досить часто в дошкільному навчальному закладі організується колективна праця дітей. Вона характеризується спільною метою, виконанням роботи на одному просторі і в один і той самий час.

У молодшій і середній групах проводиться колективна праця, мета якої — навчити, як треба висаджувати насіння, поливати, при­бирати ділянку тощо. Дітей старшої групи навчають перекопуван­ню і плануванню грядок, садінню живців кімнатних рослин, при­биранню у куточку природи тощо.

Під час колективних форм праці діти найчастіше виконують - такі завдання, як організуються вперше і потребують навчання дітей певним умінням. Наприклад, до того, як давати індивідуальні і групові доручення дітям на прополювання, розпушування тощо, організується колективна праця.

За способом організації дітей колективна праця дітей може бу­ти: а) спільно-індивідуальна (кожна дитина садить на своєму рядку розсаду); б) спільно-послідовна; в) спільно-взаємодіюча.

Під час колективної праці слід дотримуватися такої структури її побудови, яка обумовлена педагогічними вимогами до організа­ції праці. Наводимо структуру найбільш розповсюдженої колек­тивної праці, зв'язаної з вирощуванням рослин.

1.    Бесіда про рослини (зовнішній вигляд, потрібні умови для
вирощування, значення для людини, для природи).

2. Постановка мети і мотивація праці.

3. Обстеження посадочного матеріалу.

4.    Інструктаж (поетапний переважно в молодшій групі і перспективний у середній і старшій групах).

5. Хід роботи.

6. Підведення підсумків.

Навесні старших дошкільників залучають до перекопування землі і планування грядок. Перед початком роботи слід провести бесіду про те, чому рослини добре почувають себе у розпушеному ґрунті, поставити перед дітьми мету і розповісти, чому їм треба перекопувати і розпушувати землю. Домовитися з дітьми, що, ко­ли вони знайдуть у землі щось цікаве, треба показати це всім дітям. Вихователь показує, як треба перекопувати і розпушувати грунт, половину групи ставить на перекопування, а другу полови­ну— на розпушування. Під час праці вихователь звертає увагу на те, що в тому місці, де восени діти прикопували листя, лушпиння картоплі, моркви, утворилася темна смужка землі. Це перегній — розповідає вихователь. Така земля забезпечує рослини поживними речовинами. Під час розглядання дощових черв'яків треба згадати про їх позитивну роль у грунтотворенні: розпушують, насичують повітрям, поліпшують структуру ґрунту тощо.

Для формування грядок вихователь використовує шнур з кі­лочками. Дітям пропонує стати «потягом» і протоптати доріжки. Він зауважує дітям, що високими грядки не потрібно робити то­му, що вітер буде швидше видувати вологу і рослинам її не виста­чатиме.

Наприкінці роботи вихователь підводить підсумки, відзначає, як добре буде рости насінню, розсаді у розпушеній землі, як друж­но працювали діти.

Діти всіх вікових груп сіють насіння, а, починаючи з середньої групи, висаджують розсаду.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 355; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!